Piątek, 10 maja 202410/05/2024
690 680 960
690 680 960

Rekuperacja – wady i zalety

Inwestorzy coraz częściej zastanawiają się, jaki rodzaj wentylacji wybrać do nowo budowanego domu. Główni gracze to wentylacja grawitacyjna oraz rekuperacja. Pierwsza z nich jest dobrze znana, ponieważ to tradycyjne rozwiązanie stosowane od wielu lat. Rekuperacja z kolei wymaga zapoznania się z jej wadami oraz zaletami. Te znajdziesz w niniejszym artykule!

Rekuperacja – co to jest i na czym polega?

Nowoczesna wentylacja mechaniczna znacznie różni się od grawitacyjnej. Rekuperacja to sposób na ciągłą wymianę powietrza, czyli odprowadzanie zużytego i doprowadzanie świeżego. Wentylacja mechaniczna pracuje bez konieczności stwarzania dla niej dodatkowych warunków, jak np. otwieranie okien lub montowanie na nich specjalnych nawiewników. Za cały proces wymiany powietrza odpowiedzialne jest urządzenie elektryczne – rekuperator. Dzięki temu użytkownik nie musi podejmować żadnych czynności, które są niezbędne w przypadku wentylacji grawitacyjnej.

Jakie są zalety rekuperacji?

Rekuperacja to rozwiązanie, które bardzo często można spotkać w nowo budowanych domach. Jest to również rodzaj wentylacji mechanicznej, na którą decydują się inwestorzy podczas remontów starszych budynków. Dlaczego? Za rekuperacją przemawia kilka ważnych zalet.

Ciągły dostęp do świeżego powietrza

Montaż rekuperacji sprawia, że w budynku możliwy jest stały dostęp do świeżego powietrza. Rekuperator pracuje non stop. Z kolei ilość powietrza, jakie trafia do pomieszczeń, jest zależna od ustawień urządzenia. Użytkownik może w łatwy sposób ją kontrolować. Dzięki dostępowi do świeżego powietrza nie jest konieczne otwieranie okien, co jest problemowe w trakcie zimowych miesięcy i wpadającego do domu chłodu.

Powietrze w budynku jest czyste

Powietrze, które trafia do pomieszczeń, jest czyste. W rekuperatorze, takim jak oferowany przez JAWAR (link: https://jawar.com.pl/ ), zamontowane są specjalne filtry, które je oczyszczają. Tym samym nie są rozprzestrzeniane wirusy, bakterie oraz zanieczyszczenia obecne na zewnątrz. To szczególnie ważne dla alergików. Co więcej, dzięki filtrowaniu powietrza do pomieszczeń nie trafia także kurz.

Ogrzewanie powietrza trafiającego do pomieszczeń

Jedną z najciekawszych zalet rekuperacji jest możliwość oszczędzania pieniędzy na ogrzewaniu. W rekuperatorze jest bowiem zamontowany wymiennik ciepła. Odpowiada on za ogrzewanie powietrza, które jest doprowadzane do pomieszczeń. Energia cieplna, która jest mu przekazywana, jest odzyskiwana z zużytego powietrza. Taki zabieg pozwala na zaoszczędzenie na kosztach ogrzewania.

Jakie są wady rekuperacji?

Rekuperacja ma również wady, o których należy pamiętać. Nie są jednak one na tyle duże, aby dyskwalifikowały całe rozwiązanie.

Koszt rekuperacji

Rekuperacja nie jest tanim sposobem wentylacji powietrza w budynku. Trzeba się liczyć z kosztami sprzętu oraz montażu. Niewątpliwie wykonanie wentylacji grawitacyjnej w budynku jest tańsze. Jednak koszt sprzętu i montażu rekuperacji można zmniejszyć poprzez udział w programach termomodernizacyjnych. 

Błędy instalacyjne

Montaż rekuperacji wymaga wiedzy i doświadczenia. Niezbędny jest także projekt, który uwzględni charakterystykę budynku. Podczas montażu rekuperacji łatwo o błędy instalacyjne, które wpływają na jej wydajność. Dlatego do tego zadania warto wybierać doświadczone ekipy.

Podsumowanie

Rekuperacja jest atrakcyjnym, a także skutecznym sposobem na wymianę powietrza w budynku. Zdecydowanie przewyższa wydajnością wentylację grawitacyjną. Rekuperacja zapewnia stały dostęp do świeżego, filtrowanego, a także ogrzanego powietrza. Umożliwia oszczędności oraz zapobieganie stratom energetycznym.