Rekord Polski pobity. Stu spadochroniarzy, w tym Lublinianin, utworzyło na niebie flagę narodową

Polscy skoczkowie spadochronowi znaleźli się w elitarnej grupie, tworząc na niebie formację złożoną ze stu osób. Jak dotychczas, zaledwie siedem krajów mogło poszczycić się takim osiągnięciem.

Stu skoczków spadochronowych z całego kraju, w tym Paweł Michalski z Lublina, utworzyło na niebie formację w kolorach biało – czerwonych nawiązujących do barw flagi państwowej. Tym samym ustanowili nowy rekord Polski w dyscyplinie Big-Way, czyli budowaniu wielkich powietrznych formacji a jednocześnie trafili do elitarnej grupy 100 WAY. Polska jest ósmym krajem na świecie, których skoczkowie spadochronowi dokonali takiego wyczynu. Nasi spadochroniarze dokonali tego po 9 próbach, na 10 możliwych.

Bicie rekordu odbywało się w czeskiej miejscowości Klatovy. O wyborze miejsca na bicie rekordu zadecydowała doskonała infrastruktura na tamtejszym lotnisku. Próba bicia rekordu rozpoczęła się we wtorek. Tego dnia skoczkowie zaliczyli trzy podejścia. Dzień później oddali kolejne cztery skoki. Z każdym następnym było coraz bliżej realizacji ekstremalnie trudnego wyzwania, jednak wciąż sporo brakowało. W czwartek przed południem, pięć samolotów z zawodnikami na pokładzie, wzbiło się na wysokość 5800 m. Tym samym rozpoczęła się dziewiąta próba, przy szybkości spadania wynoszącej 177 kilometrów na godzinę, w 90 sekund setce zawodników udało się utworzyć wyjątkową formację.

Po wylądowaniu dało się zauważyć tylko oznaki radości. – Marzenia wielu polskich skoczków stały się faktem. Jeszcze kilka lat temu nikt z nas nawet o tym nie marzył. Cieszę się, że wieloletnia praca wszystkich zaowocowała wielkim sportowym sukcesem. Przeszliśmy do historii polskiego lotnictwa w wielkim stylu – tłumaczyli skoczkowie. Jak zapowiadają skoczkowie, ponieważ pozostał im jeszcze jeden, ostatni skok, dzisiaj spróbują pobić swój wczorajszy rekord i stworzyć formację złożona ze 103 osób.

Jednym z rekordzistów jest Lublinianin Paweł Michalski, który skacze od ponad 25 lat i ma za sobą tysiące oddanych skoków. Swoją przygodę z tą dyscypliną sportu zaczynał w Aeroklubie Lubelskim, którego członkiem jest do chwili obecnej. Ma za sobą wiele udziałów w zawodach na całym świecie, gdzie reprezentuje nasz kraj.


(fot. skydive – materiały organizatora)
2015-08-14 08:00:13

3 komentarze

  1. Flagę Polski ale wiocha … lepiej było zrobić tęczę. Byłoby nowocześnie.

Materiały wideo

Lubelscy policjanci wzięli udział w akcji #GaszynChallenge (wideo)
Nowe iluminacje świąteczne na Rynku Wielkim w Zamościu (wideo)
99. Rocznica Bitwy pod Komarowem (wideo)
W Zamościu trwa 18 Międzynarodowy Festiwal Folklorystyczny EUROFOLK (wideo)
W Zamościu trwa XIII Zamojski Festiwal Kultury (wideo)

Co? Gdzie? Kiedy?

Dożynki w mieście, czyli Dożynkowe Jarmarki Lubelskie
Startuje Lubelski Festiwal Nauki. Będzie specjalny pokaz na placu Litewskim oraz Piknik Naukowy
Na zamku lubelskim i zamkowych błoniach odbędzie się weekend z archeologią
Jarmark Firlejowski, czyli dawne dworskie i rycerskie tradycje z czasów świetności magnackiego rodu
Malownicza Wąwolnica: Gwiazdą wydarzenia będzie Izabela Trojanowska