Rekord w Muzeum na Majdanku. Zwiedzających najwięcej od 25 lat

Państwowe Muzeum na Majdanku podsumowało ubiegły rok. Po raz kolejny zanotowano tam rekord zwiedzających. Wzrost jest niemały, gdyż wynosi blisko 10 procent.

Aż 207 893 osoby odwiedziły w 2015 roku Państwowe Muzeum na Majdanku. Daje to kolejny rekord zwiedzających, a jednocześnie największą frekwencję od 25 lat. Ponad połowa zwiedzających Muzeum to Polacy, w ubiegłym roku było ich 129 152 osoby. Pozostali przyjeżdżali z wielu krajów na kilku kontynentach. Przeważali turyści z Izraela, Stanów Zjednoczonych, Niemiec, Wielkiej Brytanii i Ukrainy.

Oprócz zwiedzania dawnego hitlerowskiego obozu koncentracyjnego, bardzo dużym powodzeniem cieszyły się liczne oferty edukacyjne. Samych lekcji muzealnych w porównaniu do 2014 roku przeprowadzono o blisko 40% więcej. Turyści chętnie też korzystali z bezpłatnego oprowadzania tematycznego po terenie Majdanka.

Ilość zwiedzających rośnie sukcesywnie co roku. W 2011 Muzeum odwiedziło 121 514 osób, w 2012 156 953, rok później było ich 161 058 a w 2014 roku 189 376. Coraz większe zainteresowanie zwiedzających dawnym obozem widoczne jest także po liczbie wejść na stronę internetową Państwowego Muzeum na Majdanku. W 2015 roku witryna instytucji odnotowała ponad 610 tysięcy odsłon.

(fot. lublin112)
2016-01-06 17:22:34

8 komentarzy

 1. z artykułu wynika, że tzw. Shoah biznes kwitnie, bo wejście z tego co pamiętam odpłatne, a moda jest cięgle na temat dzięki holokaustnikom i ekstremistom oraz moralnemu szantażowi, polityce, mediom oraz filmom…

  • Melchior Pierdółko - brat Apoloniusza, też Pierdółko, a mąż starej Pierdółki

   Tym razem się z Tobą zgodzę – w owym „świętym” miejscu byłem jako małolat przed ponad 50 laty, potem jako bardzo dorosły z małolatą z Kijowa i to mi wystarczy do końca moich dni.
   Nie znam powodu, dla którego miałbym tam ganiać kilka razy do roku.

  • proponuje się przejść na majdanek i zobaczyć ile zapłacisz:) a potem pisać bzdury:) samo muzeum jest bezpłatne

   • faktycznie jest obecnie bezpłatnie, ale muszę Cie zasmucić, bo nie wszystko i nie ubyło mnie przez to… 🙂

 2. powinni te wszystkie obozy zaorać,zeby ludzie zapomnieli.To powoduje tylko ciagle kontrowersje,spory,antypolonizm i podziały miedzy ludzmi.Potrzebne to komu…chyba tylko do pokazywania palcem „o,tam,my żydzi i nikt inny bylismy więzieni,w tych polskich obozach.Z to nam płaćcie do końca naszych dni”

 3. Ciekawe skąd...

  Ciekawe, skąd tak dokładne wyliczenia – cyt. „Ponad połowa zwiedzających Muzeum to Polacy, w ubiegłym roku było ich 129 152 osoby”. Pytają o narodowość? A może to wymuszone wycieczki szkolne?

  • może zatrudnili tam kogoś od liczenia i jeszcze kogoś do pytanie się o narodowość? Coś mi tu śmierdzi nacjonalizmami 😉

 4. W tekście widzę błąd ,, Ponad połowa zwiedzających Muzeum to Polacy,, codziennie widzę autokary z żydami ze swoimi flagami i specyficznie ubranymi na biało niebiesko lub niekiedy całkowicie na czarno i jest to nie możliwe żeby ponad połowa zwiedzających to Polacy, Jak oni w ogóle to obliczyli?

Materiały wideo

Lubelscy policjanci wzięli udział w akcji #GaszynChallenge (wideo)
Nowe iluminacje świąteczne na Rynku Wielkim w Zamościu (wideo)
99. Rocznica Bitwy pod Komarowem (wideo)
W Zamościu trwa 18 Międzynarodowy Festiwal Folklorystyczny EUROFOLK (wideo)
W Zamościu trwa XIII Zamojski Festiwal Kultury (wideo)

Co? Gdzie? Kiedy?

Powiatowy Piknik Pszczelarski w Dęblinie
„Jarmark Pawłowski – ginące zawody” – święto miłośników folkloru i tradycji ludowej
Noc Muzeów w Woli Osowińskiej
Kościelec – Historia na Nowo – czyli piknik rodzinny w Piaskach
Seans filmowy pod chmurką na Placu Wolności