Reaktywują Świdnickie Spacery. Wyjdą na ulice przeciwko telewizyjnej propagandzie

W Świdniku ludzie znowu wyjdą na ulice w porze, kiedy nadawane będą telewizyjne Wiadomości. Jak wyjaśniają organizatorzy happeningu, podobnie jak w stanie wojennym, jest to protest przeciwko propagandzie telewizji publicznej.

Po 35 latach wracają Świdnickie Spacery. Po raz pierwszy mieszkańcy Świdnika wyszli na ulice 5 lutego 1982 roku, w porze nadawania głównego wydania Dziennika Telewizyjnego,. O godz. 19.30 przemierzali ówczesną ulicę Sławińskiego, czyli dzisiejszą Niepodległości, dając wyraz swojego oburzenia wobec komunistycznej władzy i jej kłamliwej propagandzie, którą przekazywano za pomocą telewizji. Po kilku dniach akcja zgromadziła wielotysięczne tłumy.

Władze, aby zmusić mieszkańców do jej zaprzestania, wprowadziły wcześniejszą niż w całym kraju godzinę milicyjną, zaczynającą się właśnie od godz. 19.00. Wtedy mieszkańcy zaczęli urządzać masowe spacery w czasie emisji wcześniejszego wydania Dziennika Telewizyjnego, o godz. 17.00. Dodatkowo wystawiali przodem do okna włączone telewizory i zapalali świece. Podobne protesty zaczęto później urządzać również w Lublinie, potem w Puławach, a następnie w wielu innych miastach.

Dzisiaj wieczorem ma nastąpić reaktywacja Świdnickich Spacerów. Powody ponownego wyjścia na ulicę mają być takie same jak przed laty. – Uważamy, że wróciła konieczność głośnego mówienia o tym, iż publiczne media, które wszyscy jako obywatele sponsorujemy, znów stały się tubą prymitywnej propagandy jednej partii – tłumaczy Jakub Osina ze Stowarzyszenia Świdnik Wspólna Sprawa i członek zarządu powiatu. Jako przykład podaje relacje np. z protestu nauczycieli z ZNP czy też ostatnie działania opozycji sejmowej.

Akcja ma się rozpocząć o godzinie 19.00, od złożenia kwiatów pod pomnikiem upamiętniającym wydarzenia Świdnickich Spacerów. Następnie o godzinie 19:30, czyli w porze nadawania telewizyjnych Wiadomości, uczestnicy wyruszą na spacer główną ulicą miasta. Będzie to jednocześnie uczczenie wydarzeń, które rozpoczęły się dokładnie 35 lat temu.

(fot. archiwum)
2017-02-05 11:16:59

Zobacz również

65 komentarzy

 1. Pan Cieć z alei lubartowskich w Mieście Inspiracji k/Świdnika

  Obyma rencyma popieram.
  A nawet jak zdrówko pozwoli wsiądę do swojej „foczki”, dojadę i dołączę do uczestników

  • Widzę w tym akcję ” uzupatorów ” zasiedlających Świdnik ze względów ekonomiczno – POlitycznych . Rodowici Świdniczanie w tym cyrku będą tylko widownią .

   • Że kto? Jacy rodowici? Są tacy? Mieszkańcy Świdnika to „zbieranina” z ościennych i nie tylko – wiosek województwa.

  • Taaa… A ciekawe ilu z tych, co chcą teraz spacerować głosowało na PiSdzielców. Pewnie więcej, niż połowa. Oczy się nagle otworzyły?

   • Lepiej późno niż wcale

   • Nikt z nich nie głosował na PiS 🙂 To będą ci sami ludzie, którzy przychodzą/przychodzili na protesty założonego trzy dni po wyborach KODu, gdy okazało się, że PiS ma większość parlamentarną 🙂

    Tak właśnie rozpoczęła się obrona demokracji, w chwili, gdy nawet nie był uformowany gabinet, nie mówiąc już o jakimkolwiek działaniu nowego rządu. Dzisiaj po śmiesznościach Kijowskiego z ostatnich tygodni, sylwestrowego Petru i Schetyny wraz z jego pożal się Boże protestem w sejmie, część obywatelstwa wstydzi się już co nieco transparentów KOD i musieli coś innego wymyślić, żeby mieć okazję połazić i pokrzyczeć po ulicach 🙂 Tyle w temacie.

  • a kiedy protesty przeciwko Niemieckiej propagandzie z Newsweeka, Polityki, Onetu itd?
   Póki co to KRRIT orzekło, że TVN sieje propagandę, a jak się ma do tego propaganda agenta Solorza z Polsatu, ok?
   Strasznie tendencyjne te KODziarstwo od alimenciarza, dwoją się i troją postkomunistyczni beneficjenci, ale przynajmniej wyciągną swoje Milicyjne mundury z szafy, bo od ćwierć wieku się kurzyły…

   • Od tego, co jest teraz to nie tylko komuna była lepsza. Już chyba nawet pod zaborami byliśmy mądrzej zarządzani (w sensie – korzystniej dla nas).

    • Szczególnie pod ruskim zaborem było wspaniale Twoja głupota, antypolonizm i rusofilstwo nie ma sobie równych. W czym płacą, euro czy rublach za to trollowanie ?

     • Coś ci się pomieszało kolego. Już wiele razy tu pisałem, że gdyby ten cholerny, bandycki kraj zniknął z mapy, to wszystkie inne problemy stałyby się błahe. Pewnie nawet ISIS.

     • Tylko, że on nie zniknie. A nawet, jak coś się stanie z jego obecnym carem, to następca będzie pewnie jeszcze gorszy. I właśnie w obliczu takich zagrożeń głupota obecnej władzy jest przerażająca. Ministerstwem Wojny rządzi fanatyk z młokosem, niszczymy sojusze i liczymy, że Amerykanie będą nas bronić. Zabawne. Trump nie wie nawet gdzie jest Europa, że nie wspomnę naszego grajdołka. A wiesz, co jest dla mnie najgorsze? PiS, którym tak tu pogardzam zwyczajnie nie ma komu oddać władzy, nawet gdyby chciał. Nie ma nawet z kim przegrać wyborów. Obecną opozycję, prezes powinien cenić wyżej od złota. Oby mu się inna nie pojawiła, bo teraz ma przeciw sobie tylko naiwnych głupków nie dorastających mu do pięt w sprawności politycznej. Jak nie być antypolskim, kiedy takie rzeczy widzisz wokół?

     • Nigdy tego nie pisałeś zawsze plujesz na to co prawicowe, patriotyczne i narodowe chwaląc polskich sprzedawczyków ku uciesze sowieckich płatników . Teraz wypisujesz bzdury jak cię złapać za rękę, aby zamydlić komuś oczy. Już nic to nie da, jesteś rozszyfrowany. Zmień nick, aby dalej sączyć tą antypolską propagandę. Już kiedyś dostałeś propozycję aby się wynosić za Dniepr. Jest ona dalej aktualna !

     • No i właśnie utwierdzasz mnie w tym, że mam rację. Z takimi poglądami nie ma dyskusji. Wy utożsamiacie prawicowe i patriotycznym. To kompletna bzdura. Patriotyczne jest to, co przynosi korzyść krajowi. Ani poprzednia władza nie przynosiła, ani ta nie przynosi. Choć moim zdaniem ta bardziej szkodzi. Ale żyj sobie w swoim czarno-białym świecie. Pewnie to komfort, jak się człowiekowi wydaje, że wszystko jest takie proste. Jak ktoś nie jest prawicowym fanatykiem, to ruski pachołek. Jak nie popiera PiS to na pewno PO-wiec, albo KOD-owiec… Żałosne.

     • Jeszcze odniosę się do tego, co napisałeś: owszem „pluję” na to, co prawicowe, ale na pewno nie na patriotyczne. I na pewno nikogo nie chwaliłem, bo tu nie ma nikogo do pochwalenia.

     • ale prawdziwe, zdrajcą zajeżdżasz przez monitor

     • Zdrajcą kogo/czego?

     • Doskonale wiesz kogo/czego kacapska onuco. Bliżej ci do sowieckiej Białorusi niż Katolickiej Polski

 2. Od kilkudziesięciu lat w telewizji jest tylko propaganda. Ludzie wyjdą dzisiaj w proteście przeciw propagandzie w telewizji, bo inna grupa ludzi w innej telewizji puszcza przekaz że tak trzeba bo stracili władzę. Ironia deską bita.

 3. ale to śmieszne jest i ten kod i te pis a najbardziej mnie bawią ci głupi ludzie co się puszą

 4. OSINA ze Świdnik wspólna sprawa – czyli twór coś jak nowoczesna brak pomysłu na cokolwiek jedynym pomysłem jest antyPIS ,jakieś zdejmowanie krzyży na lotnisku itd dalej nakręcajcie ludzi i siejcie mowę nienawiści a zobaczycie ze w następnych wyborach ludzie takich jak Was zmiotą .Niezapominajce o komendantach straży miejskiej chętnie z Wami pójdą pewnie jeszcze maja swoje mundury z MO w szafach.PIS nie jest dobre ale wmawiając ludziom ze jest komuna pokazujecie kim Wy jesteście i za jakich ###### ich macie chodzi tylko o waszą władze(w tym przypadku starostwo powiatowe) anie ludzi……..

 5. jak się komuś nie podoba to można przełączyć na tvn.Kiedyś był tylko jeden program w telewizji to ludzie nie mieli wyboru.Poza tym ja wcale nie czuje,ze Wiadomości to jakaś propaganda.Wreszcie mówią prawdę

  • Ale mnie rozbawiłeś z tą „prawdą”. No ale o WOŚP coś powiedzieli przez 14 sekund, a mogli nic nie wspomnieć…

   • Los Vatos Locos

    Ciekawy,uważasz,że Tvn czy Polsat mówią samą prawdę ? tak jak naprawde jest ?

    • Do komercyjnych stacji nikt mi nie każe się dokładać, a do tuby propagandowej PiS-u muszę! A jak znam życie to będą się dokładali nawet ci co nie mają telewizora, bo PiS ma takie plany. Uważasz, że to „dobra zmana”?

     • A do tuby PO-PSL przez 8 lat łatwo było dokładać? 🙂
      Ale śmiechowy z Ciebie człowieczek 🙂

     • ciekawy,teraz będziesz się jeszcze dokładać do odszkodowania dla niejakiego pana gangstera B. Co ty na to? to cię nie wkurza,ze tak cicho siedzisz

   • Za to w TVN nie było słowa o niczym innym tylko o WOŚP, jakby w ten dzień nic ciekawszego sie nie wydarzyło. No ludzie, ja mam dość słuchania o WOŚP a ludzie się nakręcają. Jest zbiórka fajnie, ale trąbienie o tym pół godziny to też przesada w drugą stronę. I niestety ale TVNowcy przesadzili, chcieli zrobic na złość? Coś pokazać? Przesadzili. Poza tym takiej propagandy, takiego naciągania faktów, tworzenie teorii to naprawdę rzygać się chce. Czy oni wierzą w to że ludzi tacy durni? Przez 3 dni przeliczali trasę Macierweicza i ile to on jechał? Rozumiem, ze raz mogli sie nad tym pochylić i przedstawić swój punkt widzenia ale przez 3 wieczory pod rzą o tym jedym i tym samym? Nic wiecej nie jest wazne? Nie jestem obrońcą ministra, ale to co odwala TVN to gruba przesada. Wolę oglądać Wiadomości. A w Świdniku próżno szukać kogokolwiek mądrego, kiedyś dziwiłam sie ze tak sie nabijają z tego miasta ale teraz rozumiem. Każdego dnia udowadniają jakimi są idiotami.

  • duży a nic nie rozumiesz, przypomnę ci tylko że TVP to telewizja publiczna za publiczne pieniądze, czyli wszyscy płacimy na nią. Z tego też względu powinna być apolityczna i reprezentować wszystkich czyli tych co głosowali na obecną władzę (18% uprawnionych) oraz tych co głosowali inaczej lub nie głosowali. TVN jest to amerykańska stacja która nie jest finansowana z budżetu więc jako prywatna firma może robić co jej się podoba, podobnie jak TRWAM czy Republika

 6. A gdzie jest ten pomnik upamiętniający wydarzenia Świdnickich Spacerów?

 7. Popieram, niech sobie Kurski nie myśli, że może zamienić TVP w tubę propagandową PiS-u. Nie jesteśmy „ciemnym ludem, który wszystko kupi”!

  • Sądząc po twoim toku rozumowania to jednak jesteś jakimś ociemniałym ludziem.No chyba żeś tym od koryta oderwany,to zrozumiem.

  • Los Vatos Locos

   ciekawy,przełącz sobie na Tvn,Polsat czy coś jeszcze innego.

  • Hahahaha, jakoś Cię nie było na ulicach przez 8 lat poprzedniej tuby propagandowej 😀

 8. Świński Cycek

  W d…..ie drogi januszku….buahahaha…

 9. Brawo Świdnik !!! Porządne miasto i normalni ludzie. 🙂 Pozdrawiam

 10. W ramach protestu zacznijcie oglądać rzetelne i wiarygodne stacje TVN i Polsat.

 11. Lublin112 bardzo dziękuje za zablokowanie wcześniejszego komentarza który nie naruszał regulaminu i kto tu szuka wolności medialnej? ………………

  • Nic nie zostało ani usunięte, ani zablokowane.

  • Szanowny @Antypartyjny,
   komentarz został automatycznie skierowany przez system do moderacji ręcznej, nie ze względu na zawartą w nim tezę, lecz z powodu jednego słowa, jakie zawierał. Jest już widoczny.

   red.

 12. a jak propaganda pejsowsko-niemiecka w postaci TVN nadaje to jest dobrze, to sobie ogladajcie TVN! Ja nic nie widze i nie słysze takiego złego w wiadomosciach albo POLSHIT włącz jeden z drugim aby mieć kisiel zamiast mozgu

  • Skoro ty nie widzisz i nie słyszysz nic złego w wiadomościach, ok są tacy ludzie nie mam nic przeciwko nim. Tylko dlaczego ci co nie oglądają i protestują MUSZĄ płacić za „to” ABONAMENT? Ciebie nikt nie zmusza do płacenia na stacje komercyjne a TUBA PROPAGANDOWA PiS-u jest utrzymywana z moich pieniędzy, kłamie i jątrzy i jeszcze generuje długi.

   • ciekawy,a nie przeszkadza ci to,ze teraz twoje pieniądze będą też szły na konto gangstera Ryszarda B. ? może w tej sprawie zacznij protestować i kozaczyć.Ja jednak wole płacić abonament.

 13. Przepraszam, tv ? to jest to czarne pudełko co stoi u mojej babci i ją ogłupia?

 14. dziękuję za odpowiedź .pozdrawiam

 15. KODomici w natrciu. Z tym, że role się odwróciły. Wtedy demonstrowano przeciw ubecji, teraz wyłazi z nor ubeckie towarzycho.

 16. To nie kto inny, nie jakieś tam gremium, lecz widzowie zadecydowali o tym, że 8 telekamer z przyznanych 11 trafiło do TVP.

 17. już widzę te tłumy jak na „proteście studentów”

 18. Jak w tv Lisowa propaganda zatruwała naród to nie protestowali. Na złodzieju czapka gore…

 19. Widze że kodziarstwo znowu szczeka ..

 20. nie i nikt ci nie bronił wtedy iść na spacer

 21. żal komuch osina organizator będzie protestował 🙂 trochę to śmieszne

 22. To organizują SLD-owcy. Z SLD-owcami na świdnickie spacery chodzić? Trzeba być chyba rąbniętym. To przecież przeciw komuchom chodziło się na spacery za komuny. Poza tym gdyby nie „Wiadomości” TVP to wczoraj Polacy uwierzyliby, że rząd nie chce przyjąć 10 sierot z Syrii, podczas gdy naprawdę nie ma mowy o żadnych sierotach a cały news był zmyślony przez Radio Zet, Polsat i TVN.. To przeciw tym mediom trzeba robić spacery, bo nie pierwszy raz manipulują albo kłamią.

 23. I tak „Ucho prezesa” rządzi! Jak to powiedział prezes: „a teraz ja wam urządzę Polskę”
  Pozdrowienia dla tych co za kilka lat obudzą się z ręką w nocniku…

 24. Pis to agresja i brak rzeczowego dialogu na argumenty. To dyktat akceptowany przez zdumiewajaca ilosc obywateli. Nie twierdze ze PO bylo lepsze ale to co sie teraz wyprawia przypomina rosyjskie media. BRAWO SWIDNIK TAK JAK PRZED LATY POWINIEN BRAC Z CIEBIE PRZYKLAD CALY NAROD.

  • Ludzie jesteście śmieszni daliście sobie wmówić że w Polsce jest źle bo Po i Petru tak mówi chodźcie sobie jak wam nie żal czasu bo ubekom zabrali kasę która im się nie należy jakoś jak po nic nie robiło to było ok niby wtedy było lepiej Śmieszne po prostu jak ludzie jak stado baranów zachowuje się dokładnie tak jak chcą politycy pogratulować rozumu

 25. W chwili obecnej wiadomości na TVP niczym się nie różnią od dziennika telewizyjnego za czasów PRL

 26. A 112 lublin jak zwykle „apolityczny” i zajmuje się tylko zwykłymi wydarzeniami. Jeśli oskarżacie że TVP sieje propagandę PiS to wy siejecie propagandę KOD, Kijowskiego i Petru. Bez pozdrowień, lewicowy portalu!!!

Pracapraca.lublin112.pl

  Kursy walut

  • USD 3.9646zł 0.41%
  • GBP 4.9941zł 0.05%
  • EUR 4.4745zł 0.02%
  • CHF 4.2099zł 0.04%

  Polub nas

  Darmowe ogłoszenia lokalne

   Materiały wideo

   Lubelscy policjanci wzięli udział w akcji #GaszynChallenge (wideo)
   Nowe iluminacje świąteczne na Rynku Wielkim w Zamościu (wideo)
   99. Rocznica Bitwy pod Komarowem (wideo)
   W Zamościu trwa 18 Międzynarodowy Festiwal Folklorystyczny EUROFOLK (wideo)
   W Zamościu trwa XIII Zamojski Festiwal Kultury (wideo)

   Co? Gdzie? Kiedy?

   Z okazji 100-lecia polskiego lotnictwa morskiego otworzą wyjątkową wystawę
   W Lubartowie odbędzie się coroczne „Annowanie”, czyli ogólnopolski zjazd Anek
   Społeczne obchody upamiętniające ofiary zbrodni wołyńskiej
   Festiwal Pierogów Świata w Lublinie
   Potrzebna krew dla 8-letniego Tomka