Środa, 17 kwietnia 202417/04/2024
690 680 960
690 680 960

Reaktywują Świdnickie Spacery. Wyjdą na ulice przeciwko telewizyjnej propagandzie

W Świdniku ludzie znowu wyjdą na ulice w porze, kiedy nadawane będą telewizyjne Wiadomości. Jak wyjaśniają organizatorzy happeningu, podobnie jak w stanie wojennym, jest to protest przeciwko propagandzie telewizji publicznej.

Po 35 latach wracają Świdnickie Spacery. Po raz pierwszy mieszkańcy Świdnika wyszli na ulice 5 lutego 1982 roku, w porze nadawania głównego wydania Dziennika Telewizyjnego,. O godz. 19.30 przemierzali ówczesną ulicę Sławińskiego, czyli dzisiejszą Niepodległości, dając wyraz swojego oburzenia wobec komunistycznej władzy i jej kłamliwej propagandzie, którą przekazywano za pomocą telewizji. Po kilku dniach akcja zgromadziła wielotysięczne tłumy.

Władze, aby zmusić mieszkańców do jej zaprzestania, wprowadziły wcześniejszą niż w całym kraju godzinę milicyjną, zaczynającą się właśnie od godz. 19.00. Wtedy mieszkańcy zaczęli urządzać masowe spacery w czasie emisji wcześniejszego wydania Dziennika Telewizyjnego, o godz. 17.00. Dodatkowo wystawiali przodem do okna włączone telewizory i zapalali świece. Podobne protesty zaczęto później urządzać również w Lublinie, potem w Puławach, a następnie w wielu innych miastach.

Dzisiaj wieczorem ma nastąpić reaktywacja Świdnickich Spacerów. Powody ponownego wyjścia na ulicę mają być takie same jak przed laty. – Uważamy, że wróciła konieczność głośnego mówienia o tym, iż publiczne media, które wszyscy jako obywatele sponsorujemy, znów stały się tubą prymitywnej propagandy jednej partii – tłumaczy Jakub Osina ze Stowarzyszenia Świdnik Wspólna Sprawa i członek zarządu powiatu. Jako przykład podaje relacje np. z protestu nauczycieli z ZNP czy też ostatnie działania opozycji sejmowej.

Akcja ma się rozpocząć o godzinie 19.00, od złożenia kwiatów pod pomnikiem upamiętniającym wydarzenia Świdnickich Spacerów. Następnie o godzinie 19:30, czyli w porze nadawania telewizyjnych Wiadomości, uczestnicy wyruszą na spacer główną ulicą miasta. Będzie to jednocześnie uczczenie wydarzeń, które rozpoczęły się dokładnie 35 lat temu.

(fot. archiwum)
2017-02-05 11:16:59

65 komentarzy

  1. żal komuch osina organizator będzie protestował 🙂 trochę to śmieszne

  2. To organizują SLD-owcy. Z SLD-owcami na świdnickie spacery chodzić? Trzeba być chyba rąbniętym. To przecież przeciw komuchom chodziło się na spacery za komuny. Poza tym gdyby nie „Wiadomości” TVP to wczoraj Polacy uwierzyliby, że rząd nie chce przyjąć 10 sierot z Syrii, podczas gdy naprawdę nie ma mowy o żadnych sierotach a cały news był zmyślony przez Radio Zet, Polsat i TVN.. To przeciw tym mediom trzeba robić spacery, bo nie pierwszy raz manipulują albo kłamią.

  3. I tak „Ucho prezesa” rządzi! Jak to powiedział prezes: „a teraz ja wam urządzę Polskę”
    Pozdrowienia dla tych co za kilka lat obudzą się z ręką w nocniku…

  4. Pis to agresja i brak rzeczowego dialogu na argumenty. To dyktat akceptowany przez zdumiewajaca ilosc obywateli. Nie twierdze ze PO bylo lepsze ale to co sie teraz wyprawia przypomina rosyjskie media. BRAWO SWIDNIK TAK JAK PRZED LATY POWINIEN BRAC Z CIEBIE PRZYKLAD CALY NAROD.

    • Ludzie jesteście śmieszni daliście sobie wmówić że w Polsce jest źle bo Po i Petru tak mówi chodźcie sobie jak wam nie żal czasu bo ubekom zabrali kasę która im się nie należy jakoś jak po nic nie robiło to było ok niby wtedy było lepiej Śmieszne po prostu jak ludzie jak stado baranów zachowuje się dokładnie tak jak chcą politycy pogratulować rozumu

  5. W chwili obecnej wiadomości na TVP niczym się nie różnią od dziennika telewizyjnego za czasów PRL

  6. A 112 lublin jak zwykle „apolityczny” i zajmuje się tylko zwykłymi wydarzeniami. Jeśli oskarżacie że TVP sieje propagandę PiS to wy siejecie propagandę KOD, Kijowskiego i Petru. Bez pozdrowień, lewicowy portalu!!!

Z kraju