W Puławach nocą alkoholu nie kupisz. Kontrowersyjna decyzja została przyjęta przez radnych

Puławy staną się niebawem pierwszym w województwie lubelskim miastem, w którym będzie obowiązywał zakaz nocnej sprzedaży alkoholu. Radni zadecydowali o tym zdecydowaną większością głosów.

Czwartkowa sesja Rady Miasta w Puławach nie należała do spokojnych. Radni zajęli się bowiem kontrowersyjną ustawą wprowadzającą, jak to nazywają mieszkańcy, prohibicję. Zdania były w tym przypadku podzielone, jednak liczyła się większość głosów. Zdecydowanie więcej było zwolenników niż przeciwników nowych przepisów. Oznacza to, że w godzinach od 23 do 6 rano na terenie miasta alkoholu nie uda się kupić. Nawet w sklepach całodobowych i stacjach paliw.

Pomysł na wprowadzenie tak restrykcyjnych ograniczeń powstał po skargach mieszkańców, którzy narzekali na zakłócanie ciszy i spokoju w miejscach, gdzie nocą sprzedawany jest alkohol. Tego typu sytuacji puławscy policjanci zanotowali około 120, jednak nie w ostatnich dniach, lecz w przeciągu pięciu lat. To był sygnał dla miasta, aby skorzystać z obowiązującej od kilku miesięcy ustawy uchwalonej przez PiS, a dającej możliwość wprowadzenia zakazu nocnej sprzedaży alkoholu na terenie danej dzielnicy lub nawet całego miasta.

Radni, którzy byli przeciwko restrykcjom wyjaśniali, że nie rozwiąże to problemu. Poprzez zakaz sprzedaży alkoholu chce się zaprowadzić porządek w mieście. Co więcej przez garstkę osób, którymi powinna zająć się policja, ukaranych zostanie blisko 50 tys. mieszkańców Puław. Zaczną powstawać też zapomniane już meliny. Tymczasem zwolennicy zakazu zapewniali, że alkohol nie jest artykułem pierwszej potrzeby i nie musi być dostępny całą dobę. Dodatkowo mieszkańcy, którym żyje się trudniej, będą mieli ułatwione życie i nocami w końcu czas na odpoczynek.

Tym samym Puławy właśnie stały się pierwszym miastem w naszym województwie, gdzie będzie obowiązywała nocna prohibicja. Nie będzie można kupić alkoholu w następujących sklepach: przy ul. Prusa 10, Sieroszewskiego 22, Lubelskiej 22, Gościńczyk 2 oraz w Tesco przy ul. Dęblińskiej. To samo dotyczy stacji paliw Orlen, Lotos i EkoPal przy ul. Lubelskiej i Włostowickiej. Zgodnie z ustawą, trunki bez ograniczeń będą mogły być sprzedawane w barach i restauracjach.

(fot. pixabay)
2018-04-26 20:50:52

Zobacz również

60 komentarzy

 1. Świetna decyzja! Precz z pijakami!

  • Fikołajtek Litościwy

   Z tą świetnością bym polemizował. pamiętasz czasy kiedy w nocy można było kupić alkohol tylko na melinach?
   Z melinami walczono latami, a zdechły śmiercią naturalną od czasu jak wódeczkę można kupić na każdej stacji benzynowej.
   O nocnych sklepach nie wspominając.

  • super, wprowadzic tak w calym kraju, handel alko od 12 do 20 bez sob i niedz, tak powinno byc!

  • i bardzo dobrze, nalezy walczyć z pijaństwem, a na meliniarzy też się znajdzie sposób i wysokie grzywny

   • Wcale nie skończy się tym że duża część ludzi tylko dorobi się na tym nieuczciwymi sposobami podczas gry stracą na tym konsumenci i uczciwsi przedsiębiorcy jak to dzieje się zawsze z takimi zakazami, a problem pozostanie taki sam :).

    Sam lubię sobie popić na weekend i dobrze wiem że taki zakaz niczego nie zmieni

  • No to stacja paliw w Górze Puławskiej zarobi ładną kasę. A i w Końskowoli otworzą jakiś całodobowy.

   • Otworzą albo i nie. A poza tym wielu osobom nie będzie się chciało tam jechać. Mniej pijaństwa i wandalizmu będzie.

 2. Czy jeżeli komuś przeszkadzają okrzyki i bicie dzwonów w kościele to też je zamkną?

 3. Czy radni przeciwni zmianom sugerują, że aż 50 tys. mieszkańców Puław tak potrzebują kupować w nocy alkohol, że aż czują się ukarani tą decyzją.

 4. Idziemy w złym kierunku. Zakaz na zakazie a ponoć żyjemy w wolnym kraju..? To nie da nic. Polak poradzi sobie. Dzięki temu zakazowi wrócą do łask męliny i pędzenie na większa skale różnych trunków wiec państwo nie zarobi nic . Proponuje jeszcze wprowadzić kartki i sprzedaż alko w niedziele w wybranym przez wladze sklepie 13 lub 19 na kwadrans tylko. Gwarantuje ze szybko zakaz będzie zniesiony 😉

  • Co ma pędzenie do zakazu? Co to? Całkowita prohibicja nastąpi? Cały wywód do czterech liter. Tylko chyba alkoholicy się obawiają, że wieczorem nie dopiją a zapasy na noc zostaną wcześniej spożyte i tragedia, gdzie i jak się upodlić do reszty?

   • no, dlaczego niby ja wracając z podróży o 23 nie mógłbym kupić butelki ulubionego ciemnego piwa bo jechałem bardzo długo, ktoś będzie chciał mi je sprzedać ale państwo zabroniło i po prostu nie mogę. Jestem traktowany jak człowiek który nie umie o sobie decydować. Niech panowie radni zaczną się leczyć jeśli mają problem.

    • A może lecz się Ty. Robicie problem z tego że tylko i az do 23 godz alkohol bedzie dostępny. To żadne ograniczenie , przyzwyczaimy się szybciej niż do wolnych od handlu niedziel. A ty jak wracasz z podróży to może zrób sobie zapas w barku i po problemie.

    • Lubelski Koziołek

     Dorosły człowiek co lubi piwko ma je w lodówce. Dorosły człowiek ma wódeczkę w lodówce. Nie musi lecieć o 24 do meliny. Tak powinno być wszędzie!

 5. W lublinie powinni tak zrobić. Plac Kaczyńskiego, pijalnia pod chmurką padła by naturalnie. Miasto inspiracji

  • A może ten plac został pomyślany jako pijalnia właśnie?

  • O tak czas na Lublin. Niektóre sklepy z alkoholem to w pogoni za zyskiem były otwarte w pierwszy dzień świąt Wielkanocnych, Zdziwienie moje było duże jak to przyuważyłam jadąc al. Warszawską od ronda. To już czas skończyć i ograniczyć do 22 godziny sprzedaży alkoholu

   • Pewnie jak tobie zamykali market w niedzielę to pierwsza wrzeszczalaś, a decydować ci się chce w sprawach innych? Nie dotyczy ciebie sprawa zakupu alkoholu w nocy to siedz w domu i nie próbuj zbawiać świata wbrew jego woli. Jak mnie irytują takie barany których problem nie dotyczy, za to wszystko im przeszkadza.

 6. oj, naiwni , naiwni , naiwni
  jak mówi mój madry kolega- przyroda nie zna pustki

 7. Wracasz sobie z imprezy i sety na dobitkę nie kupisz… Paranoja 😡

 8. A w Lublinie ma rządzić Sylwester Tulajew?

 9. Właśnie załatwili Policji wiecej roboty, bo zamiast zabrać z pod sklepu delikwenta to będą za metami po okolicy dodatkowo ganiali. Tradycja met jeszcze z narodu nie wyparowała i znając życie będzie miała się dobrze 😀

 10. Kontrowersyjna? Niby dla kogo? Dla alkoholików czy sklepikarzy? Kto kupuje w nocy alkohol? Wyłącznie osoby uzależnione u których pełna flaszka wódy czy piwa w barku czy lodówce dłużej jak 12 godzin nie postoi.

  • A ile ustoi nastaw wina?

   • Znałem gościa, co zacier szklankami doił, gdy tylko zaczął chodzić. Tak go suszyło i piliło, że rzadko kiedy nastaw przegonił. Nie ważne co, byle sponiewierało.

 11. Podpisuje się obydwiema rękami. Szkoda tylko, że w mieście Lublin lobby nie da tego zakazu wprowadzić. Zwłaszcza, że są radni którzy takie sklepy mają a oni dodatkowo nie mieszkają przy monopolowych a jedynie na zamkniętych osiedlach pod pełnym monitoringiem.

  • Trzeba zgłaszać uciążliwosć sklepów, pisać skargi itp aż do skutku. My chcemy ograniczenia sprzedazy alkoholu w Lublinie od 22 godz. OK 40% mieszkańców minimum chce ograniczeń , 50% krzyczy bo ich wolność będzie w zakupie alkoholu ograniczona, a 10% to prawdopodobnie alkoholicy. NIkt nie zakazuje handlu alkoholem, ale dostepnośc całodobawa jakby to był artykuł pierwszej potrzeby to jakaś bzdura i czas najwyższy to zmienić. Dostępność AŻ do 22 godz to jest OGROMNA dostępnośc i nie plećcie bzdur o jakiejś prohibicji.

 12. Chleb nie zawsze i o każdej porze można kupić,ale wóda musi być dostępna non stop nie…?

 13. Uważam, że lubelscy włodarze powinni tak dołączyć się na trzeciego do patrolu policji w nocy i przejść w centrum np. w okolicach sklepu vegas koło placu Kaczyńskiego, czy też w innych tego typu miejscach żeby zobaczyć jak wygląda nocne życie i wiedzieć jaki wpływ ma sprzedaż alko bez ograniczeń. Albo jeszcze lepiej – pojechać do izby wytrzeźwień i spędzić tam dyżur.

 14. człowiek-kiełbasa

  E tam, będą się toczyć pielgrzymki za granice miasta, na najbliższe dozwolone punkty sprzedaży. Burdy, wypadki, zataczanie po drogach. No a jak grupa niedopitych spotka kogoś wracającego z alkoholem to „sprzeczka” gotowa.
  Nie, żebym nie rozumiał mieszkańców, menelstwo regularne jak i okazjonalne potrafi dać się we znaki, pytanie tylko czy zakaz rozwiąże problem. Zresztą, może być, że na złość ludzie zrobią zapas na noc i dalej będą drzeć mordy tylko dłużej i głośniej.

  • człowiek-kiełbasa

   Aha, ja tylko dodam, że niedopitym przychodzą głupie pomysły do głowy. Czy radni zastanowili się, jak może taka decyzja wpłynąć na populację pijanych rajdowców po flaszkę na Orlen?

   • Zakaz będzie obowiązywał również na stacjach benzynowych, a niby dlaczego miały by być wyjątkiem.

    • Ale nie będzie obowiązywał stacji w okolicy Puław. Przepis na drogową tragedię niemal gotowy.

     • człowiek-kiełbasa

      Ja w pełni to jak widać rozumie. Stacje poza Puławami będą „za daleko”, żeby męczyć się na piechotę, więc kto wie, czy już niedługo ktoś nie zginie pośrednio właśnie przez ten zakaz.

 15. Mnie to nie przeszkadza ale jedno jest pewne, suweren wam tego nie wybaczy!

 16. jak ktoś nie rozumie problemu niech sobie podejdzie do centrum i przejdzie przez bramę gdzie jest degustacja, potem do miejsc na osiedlach gdzie stoją 10-osobowe dresy i wyobrazi sobie, że akurat tu mieszka i chciałby dostać się do domu, jak ich ktoś zna to OK.. ale np. jak odwiedzi chrzestny ze wsi i ktoś będzie się go czepiał, szarpał to co?, hehe. Imprezowicze zawsze poszukają konfrontacji, zagadają, zabiorą papierosy, krymkę, telefon, skopią itp, he

 17. Nie wyobrażam sobie Lublina bez sprzedaży alkoholu nocą. Zwłaszcza w trakcie roku akademickiego.

 18. Ludzie jaki macie problem ? Idziecie do sklepu wieczorem , albo nawet o 22 .30 i kupujecie ….martwy przepis , na pewno nie ukróci to picia i nocnych awantur….

 19. nie rozumiem tego przepisu, jak ktos bedzie chcial to kupi wczenie albo skoczy do sasiedniego miasteczka, i co?! gorzej ze po pojaku beda jezdzic i szukac alkoholu w nocy

 20. od 23 godz to może być 😀 i tak wszyscy wcześniej robią zakupy 😀

 21. Decyzja super. Dawne „mety” zaczną znowu żyć. Popieram.

 22. Całkowity zakaz sprzedaży alkoholu i papierosów pn-pt

 23. Ale taxsiarze odżyją skrzyneczka w bagażniku cena x 1,5

Pracapraca.lublin112.pl

  Kursy walut

  • USD 3.7751zł 0.15%
  • GBP 4.8457zł -0.65%
  • EUR 4.2928zł -0.08%
  • CHF 3.7844zł -0.19%

  Polub nas

  Materiały wideo

  „Grzesiu czego ty nie śpisz”. Spotkanie leśniczego z niedźwiedziem (wideo)
  Fotograficzne podsumowanie roku 2018 w Porcie Lotniczym Lublin (wideo)
  Spadł z motoroweru przed nieoznakowanym radiowozem (wideo)
  Wjechała rowerem na przejście. Po chwili doszło do potrącenia (wideo)
  Tragiczny wypadek na przejeździe kolejowym w Rzeszowie. Nagranie z monitoringu (wideo)

  Co? Gdzie? Kiedy?

  Studenci Uniwersytetu Medycznego zagrają dla małych pacjentów
  „Globalna wioska” w Lublinie. Bedzie można poznać kulturę, kuchnię i zwyczaje panujące w kilkunastu krajach
  Lublin na weekend. Sprawdź co się wydarzy
  „Zdrowy Nowy Rok, Zdrowe Ferie” – bezpłatne badania profilaktyczne w Tarasach Zamkowych
  UMCS zaprasza na Noc Biologów 2019
  x

  Szanowny Czytelniku!

  Pragniemy Cię poinformować, że nasza strona może dostosowywać treści do Twoich potrzeb. Aby to robić, potrzebujemy Twojej zgody na przetwarzanie danych w celach personalizacji treści marketingowych, dzięki czemu otrzymujesz:

  Lepszą jakość strony. Możemy dostosowywać treści pasujące do poszczególnych grup odbiorców.

  Reklam jest mniej i są bardziej dopasowane do Twoich potrzeb. Dzięki reklamom finansujemy nasz rozwój, dzięki czemu nasz serwis nie wymaga opłat

  Twoje dane są u nas bezpieczne.Zgodę na przetwarzanie danych możesz wycofać w każdej chwili na stronie Polityka Prywatności.

  Klikając przycisk "Przejdź do serwisu" lub zamykając to okno za pomocą przycisku "x" wyrażasz zgodę na przetwarzanie, w tym profilowanie* przez ITLU sp z o.o. oraz naszych Partnerów, Twoich danych danych osobowych zapisanych w plikach cookies i im podobnych technologiach stosowanych w Serwisach przez ITLU sp. z o.o. i Partnerów w celu marketingowym, obejmującym analitykę w celach marketingowych oraz wyświetlanie spersonalizowanych ofert, reklam i innych usług.

  Pamiętaj, możesz w każdej chwili nie wyrazić zgody lub cofnąć zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych.

  Informujemy także, że poprzez korzystanie z tego Serwisu bez zmiany ustawień Twojego oprogramowania/przeglądarki wyrażasz zgodę na zapisywanie plików cookies i im podobnych technologii w Twoim urządzeniu końcowym oraz na korzystanie z informacji w nich zapisanych w celach dopasowania treści i reklam. Więcej przeczytasz w naszej Polityce Prywatności.

  Kto jest administratorem danych osobowych?

  Administratorem Twoich danych osobowych będziemy my, tj. spółka ITLU Sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie oraz nasi Partnerzy (reklamodawcy).

  Szczegółowe informacje na temat celów przetwarzania

  Twoje dane uzyskane w naszych Serwisach za pomocą plików cookies i im podobnych technologii będziemy przetwarzać, w tym profilować:

  • w naszych celach marketingowych polegających na dopasowaniu treści i reklam w naszych Serwisach i Internecie, w celach badań analitycznych w celach marketingowych, w celach dokonywania analiz i badania ruchu na stronach, w celu zapewnienia bezpieczeństwa naszych usług, w celu dochodzenia praw i roszczeń (podstawa: nasz prawnie uzasadniony interes),
  • w celach marketingowych naszych partnerów-reklamodawców, polegających na dopasowaniu treści i reklam w naszych Serwisach i Internecie, w celach badań analitycznych w celach marketingowych (podstawa: Twoja zgoda).

  Jeśli wyrazisz na to zgodę nasi Partnerzy będą przetwarzali, w tym też profilowali Twoje dane osobowe uzyskane w naszych Serwisach za pomocą plików cookies i im podobnych technologii w celach marketingowych polegających na dopasowaniu treści i reklam w naszych Serwisach i Internecie a także badań analitycznych w tych celach.

  Więcej przeczytasz w Polityce Prywatności.

  Twoje prawa

  Jeśli wyraziłeś zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych możesz ją zawsze cofnąć.

  Przysługuje Ci też prawo dostępu do Twoich danych, prawo do ich sprostowania, usuwania, prawo do przenoszenia danych, wyrażenia sprzeciwu, prawo do ograniczenia przetwarzania. Przysługuje Ci także prawo do wniesienia skargi do organu nadzorczego, którym będzie Prezes Urzędu Ochrony Danych Osobowych. Więcej na temat Twoich uprawnień przeczytasz tutaj.

  * Do przetwarzania wykorzystywane będą następujące dane: Twój adres IP, adres URL żądania, nazwa domeny, identyfikator urządzenia, typ przeglądarki, język przeglądarki, liczba kliknięć, ilość czasu spędzonego na poszczególnych stronach, data i godzina korzystania z Serwisu, typ i wersja systemu operacyjnego, rozdzielczość ekranu, dane zbierane w dziennikach serwera a także inne podobne informacje.