„Pudełka życia” cały czas czekają na seniorów

Umieszczone w lodówce specjalne pudełko stanowi niezwykle ważną pomoc dla lekarzy czy ratowników medycznych, w przypadku akcji ratunkowej związanej z zagrożeniem zdrowia lub życia pacjenta. Pudełka są wydawane bezpłatnie.

W Lublinie wciąż prowadzona jest akcja na rzecz osób starszych, samotnie mieszkających oraz z niepełnosprawnościami, której głównym celem jest podniesienie poczucia bezpieczeństwa w zakresie zdrowia i życia. Realizowany we współpracy z Pogotowiem Ratunkowym program polega na umieszczeniu wszystkich ważnych informacji o danej osobie w specjalnie do tego celu przygotowanym pudełku. Ono zaś powinno znajdować się w lodówce.

W przypadku interwencji ratowników medycznych niezwykle ważną sprawą przed udzieleniem pomocy, jest przeprowadzenie przez nich wywiadu związanego z chorobami, zarówno tymi przebytymi, jak też obecnymi, a także przyjmowanymi lekami. Jednak często, z powodu stanu pacjenta, niemożliwe jest uzyskanie tych bardzo ważnych informacji. Tymczasem w przypadku akcji ratunkowej związanej z zagrożeniem zdrowia lub życia pacjenta i utraty kontaktu z nim, mają one kluczowe znaczenie dla szybkiej reakcji pomocowej.

Zgodnie z założeniem, w tego typu sytuacjach lekarz czy ratownik medyczny wszystkie potrzebne informacje uzyska z „Pudełka życia”. Senior po odebraniu pudełka wypełnia znajdującą się w nim kartę informacyjną, w której podaje również numery telefonów lub adresy do najbliższych, których należy poinformować o pobycie w szpitalu. Jeżeli w domu znajduje się kot lub pies, podaje się także komu należy przekazać zwierzę pod opiekę. Całość zamyka i umieszcza w lodówce, na której umieszcza naklejkę z informacją.

„Pudełka życia” można odbierać w Miejskim Ośrodku Pomocy Rodzinie przy ul. Marii Koryznowej 2d, Filiach Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie i sekcjach pracy socjalnej MOPR – Filia nr 1 ul. Lubartowska 6-8, Filia nr 2 ul. Hutnicza 1A, Filia nr 3 ul. Mieszka I 4, Filia nr 4 ul. Kompozytorów Polskich 8, Filia nr 5 ul. Nałkowskich 114, Zespole Ośrodków Wsparcia ul. Lwowska 28 oraz w Wydziale Inicjatyw i Programów Społecznych przy ul. Stanisława Leszczyńskiego 23. Pudełka są wydawane bezpłatnie.

(fot. UM Lublin)

Zobacz również

7 komentarzy

 1. Ja z całym szacunkiem za pomysł ale odnośnie gabarytów tego pudełka na kartkę A4 to chyba komuś się coś pomieszało…

  • nom heehe, może to z myślą o lekach? Nie mam pomysłu.

  • Chodzi o to, żeby pudełko było widoczne i łatwo dostępne. Jeśli by było maleńkie to jeszcze ratownik musiałby grzebać po lodówce i szukać.

   • Ale gdyby było małe, to można by wstawić na półeczkę na drzwiach lodówki i w niczym by nie przeszkadzało, a tak to zagraca lodówkę i niechybnie szybko zawędruje gdzieś na tył, więc będzie je właśnie trudniej znaleźć.

    • Spokojnie może być jeszcze większe. Lodówki starszych, samotnych ludzi są i tak puste. Takie czasy.

 2. Do pudełeczka oprócz wypełnionej ankiety proszę włożyć wszystkie oszczędności na ,,wianek”

Pracapraca.lublin112.pl

  Kursy walut

  • USD 3.794zł 0.51%
  • GBP 5.2622zł 0.25%
  • EUR 4.5539zł -0.25%
  • CHF 4.145zł -0.13%

  Polub nas

  Materiały wideo

  Lubelscy policjanci wzięli udział w akcji #GaszynChallenge (wideo)
  Nowe iluminacje świąteczne na Rynku Wielkim w Zamościu (wideo)
  99. Rocznica Bitwy pod Komarowem (wideo)
  W Zamościu trwa 18 Międzynarodowy Festiwal Folklorystyczny EUROFOLK (wideo)
  W Zamościu trwa XIII Zamojski Festiwal Kultury (wideo)

  Co? Gdzie? Kiedy?

  Noc Kultury – MOC Kultury!
  Tydzień Dni Otwartych z Kopernikiem
  Trwa akcja charytatywna w Parafii Matki Bożej Bolesnej w Kraśniku
  Oprowadzania po wystawach w Galerii Labirynt
  Dzisiaj zaczynają się Wydziałowe Drzwi Otwarte UMCS