Gdy przyjechali strażnicy miejscy, w piecu dopalały się spodnie. Czym palą w piecach mieszkańcy Lublina?

Każdego dnia ponad 10 kontroli pieców przeprowadzają lubelscy strażnicy miejscy. Wiele z nich kończy się mandatami. Wciąż są jednak miejsca, gdzie z kominów wydobywa się gęsty i śmierdzący dym.

W okresie grzewczym wiele osób wykorzystuje piece centralnego ogrzewania jako domowe spalarnie odpadów. Utylizują w nich wszystko, co jest niepotrzebne a szybko się pali. Dym jaki się wtedy wydziela, jest zmorą dla całej okolicy. Smród to najmniejszy problem, dziesiątki toksycznych związków jest wdychanych razem powietrzem, potem przedostają się one do naszego organizmu. Pozostałe opadają na ziemię.

Spalanie śmieci stanowi też duże zagrożenie pożarowe. Od środka komina odkładają się różnego rodzaju łatwopalne substancje, które w odpowiednich warunkach potrafią sprawić, że dochodzi do pożaru. Ogień często też przenosi się na dach, strop lub poddasze, a wtedy z domu pozostają zgliszcza.

Od trzech lat w Lublinie działa Eko – Patrol. Dokładnie w lutym 2014 roku w straży miejskiej powstała komórka, której zadaniem jest wykrywanie zagrożeń ekologicznych oraz im przeciwdziałanie, a także ochrona porządku i czystości na terenie miasta. Do zadań Eko-Patrolu należy między innymi kontrola spalania odpadów, zarówno na wolnym powietrzu jak też w domowych piecach. Tego typu kontroli przeprowadzanych jest każdego miesiąca kilkaset.

Prawo jasno określa, czego nie wolno spalać w piecach i domowych kotłowniach. Przede wszystkim chodzi o plastikowe pojemniki i butelki po napojach, zużyte opony, odpady gumowe, przedmioty z tworzyw sztucznych, elementy drewniane pokryte lakierem czy też opakowania po rozpuszczalnikach, środkach ochrony roślin oraz farbach i lakierach. Jednak wiele osób nie stosuje się do zakazów i w piecu ląduje wszystko, co da się spalić.

Tylko w tym miesiącu strażnicy miejscy przeprowadzili w Lublinie ponad 300 kontroli pieców. – Kontrolujemy nie tylko budynki mieszkalne, lecz również firmy, zakłady czy też warsztaty samochodowe. Interwencje prowadzone są wszędzie tam, gdzie mamy zastrzeżenia co do materiału, którym piece są opalane. Nie wszędzie jest tak, jak jak powinno to wyglądać – wyjaśniał nam Robert Gogola z lubelskiej straży miejskiej. W ostatnich dniach przeprowadzono kontrole w kilku zakładach zajmujących się obróbką drewna. W dwóch przypadkach wystawione zostały mandaty po 500 złotych każdy.

Jednak jak zapewniają strażnicy, z roku na rok sytuacja się poprawia. – Na ponad 310 kontroli jakie wykonaliśmy w styczniu, w co dwunastym piecu odnaleźliśmy rzeczy i substancje niedozwolone do spalania. Wśród nich były cztery przypadki spalania przepracowanego oleju, dotyczyło to najczęściej warsztatów samochodowych. Rok temu co 9 – 10 kontrola kończyła się mandatem – dodaje Robert Gogola. W tym miesiącu strażnicy miejscy za spalanie odpadów nałożyli już 26 mandatów na łączną kwotę 4600 złotych.

Najczęściej spalane są płyty klejone i lakierowane, w których 70 proc. to klej i inne środki chemiczne. Nie stwierdzono zaś ani razu opału w postaci pociętych podkładów kolejowych, z którymi strażnicy często mieli styczność w ubiegłych latach. Są one bowiem nasączone tak ogromną ilością substancji chemicznych, że dym z nich stanowi bardzo duże zagrożenie dla zdrowia. Kolejny problem to spalanie w piecach starych ubrań. Również one wydzielają bardo toksyczny dym. – Wczoraj mieliśmy przypadek, że gdy przyjechaliśmy przeprowadzić kontrolę, w piecu akurat dopalały się jeszcze spodnie – tłumaczy Robert Gogola.

Czasami jednak zdarzają się przypadki, że gęsty dym wydobywający się z komina nie oznacza, iż palone są tam śmieci. – Kiedy w danym domu jest stary piec, to w połączeniu w węglem słabej jakości z komina potrafi się dymić i śmierdzieć, jakby były palone jakieś odpady. Załoga Eko – Patrolu ma już tak wyczulone nosy, że często z daleka już potrafi stwierdzić, co w danej chwili jest spalane – wyjaśnia Robert Gogola. Strażnicy miejscy apelują też do mieszkańców, aby zgłaszali przypadki tego typu. – Jeżeli widzimy, że z komina mocno się dymi i istnieje podejrzenie spalania odpadów, prosimy o kontakt pod nr telefonu 986 – dodaje Rober Gogola.

(fot. lublin112)
2017-01-31 21:05:31

Zobacz również

47 komentarzy

 1. Czy właściciel tych spodni dopalił się wcześniej?

 2. A nie było tam bańki w tym piecu? Bo dalej niewiadomo gdzie jest

 3. I jak ty ludzie nie będą mieli raka, astmy i innych takich.

  • akurat rak to podejrzewam w 90% w żarciu z biedronek lidlów i reszty marketów i nie tylko co pchają do tych mięs chleba, poza tym nfz dobrze płąci za chorego na raka dla tego wejdziesz do gabinetu z bólem nogi wychodzisz z rakiem potem dadzą ci jakąś chemię co nic pozytwynego nie daje na koniec i jak warzywo dokonasz swych dni

 4. ” Jednak jak zapewniają strażnicy, z roku na rok sytuacja się poprawia ” chyba w godz. 8-16 czyli ich pracy. Obecnie stężenie pyłów rośnie Aktualnie 186 na sali jako niezdrowe. A w BP tylko 26

 5. Strażnicy miejscy niech pojadą wieczorem na ul.Walecznych (pomiędzy Rumiankową a Rudnicką). Przejeżdżając samochodem zawsze czuć potężny smród w tej okolicy. A jeśli chodzi o palenie odpadami, to na Kalinie jest gość nazywany „pan drewno”, który zbiera ze wszystkich śmietników chyba w całej dzielnicy stare meble, boazerie, okna, drzwi znosi do swojego garażu, tnie na kawałki i sprzedaje ludziom na opał. Zbyt ma przez całą zimę, także to świadczy czym ludzie się i innych trują dla zaoszczędzenia kilku złociszy.

  • Puśćcie mnie do tego eko patrolu , to wam przywiozę tyle mandatów, że od razu powietrze w mieście w przeciągu miesiąca się poprawi. Ale chcę podstawę może być te 2tys.zł na rękę i 10% od każdego mandatu 🙂 Chętnie popracuję na takim układzie 🙂

 6. Latem na działkach w pobliżu zabudowań było palone duuuże ognisko. Nie było wiadom kto i co pali, czy osoba przy ognisku była przy zdrowych zmysłach, czy w ogóle ktoś kontrolował to ognisko. Nr 986 owszem zglosił się, obiecano, że zaraz patrol przyjedzie. Po 3 godz.ognisko wypaliło się, a patrolu mnie przyjechał. Wiem, bo ode mnie jest b. dobrze widać, kto wchodzi albo podjeżdża pod działki. Innego wejścia tam nie ma. Nr 986 zażartował sobie z nas mieszkańców domów jednorodzinnych.

 7. Wranglery namoczyć w przepracowanym oleju silnikowym i ładnie się palą pół dnia, do podtrzymania ognia można dodać oponę od Stara

  • Dobrze mówisz kolego- testowane. nic lepszego niż oponki, Czarny dym- co drugi dzień moi sąsiedzi wybierają murzyna w swoim domy…
   Ta eko- komórka to dla zapchania etatów i uświadomienia społeczeństwa że Straż Miejska ma tyyyyleee roboty…

 8. Za niskie te mandaty. Jeszcze jedno zero powinno być przy kwotach.

 9. M4N4 - Kocioł im odciąć i wywieźć na złom. Jak nie wie czym palić...

  Ciemnogród… Sowite mandaty na takich ludzi powinni nakładać, bo w innym sposób się nie zrozumieją. Po dwukrotnym ukaraniu mandatem powinni im kotły odcinać i konfiskować na złom, wtedy może by się nauczyli

 10. Brakuje im fotpradarow to szukaja kasy

  • Powinni dokupić sprzętu pomiarowego i przeprowadzić jeszcze więcej kontroli, również poza miastem. Zarobiliby na siebie i na sprzęt. A przede wszystkim ludzi by może czegoś to nauczyło, przez co jakoś powietrza, by się poprawiła. Jak na razie mamy codziennie przekroczone normy, pomimo tego, że w są one i tak zawyżone nawet kilkukrotnie w porównaniu do innych krajów.

   Ps. Nie jestem fanem tego, żeby Państwo wszystko kontrolowało i wszędzie zaglądało, ale w tym przypadku to co się dzieje dookoła to wielkie przegięcie ze strony osób palących czym popadnie…

  • A kolega krzy czym pali skoro ma żal ze strażnicy nie maja fotoradarów???

 11. Teraz więcej palą śmieci niż kiedyś, skoro głosowali na pis to wiedzą że nic im nie grozi.

 12. W przyszłym tygodniu będzie mrozik więc lornetki w dłoń bo będziecie mieli co robić. Ostatni piątek i wieczorny pomiar powietrza wykazał najbardziej trujący syf w Europie więc statystyki wsadzcie sobie w buty i do roboty.
  Mandat 500 to śmiech na sali i pierdnięcie .

 13. Ludzie, 15-20 lat temu też to było, nawet gorzej, w tedy paliło się dosłownie wszystkim, smog też był jaki jest, i jakoś wszyscy żyją i to całkiem dobrze się mają.. Siejecie popeline i zamęt, kiedyś nie było Internetu to i przynajmniej takiej popeliny nie było. Teraz..? Każdy o tym, wszyscy o tym trąbią bo fajny temat, jest popyt i pieniążek jest… Kiedyś też to było i jakoś wszyscy żyją. Hejterów uprzedzam, piec mam gazowy 😉

  • Co to za tlumaczenie…? Czyli wedlug Ciebie nie ma problemu?

   Zrozum, ze codziennie sa przekroczone normy jakosci powietrza, ktore i tak sa zawyzone w porownaniu z innymi panstwami. W koncu przydaloby sie zrobic z tym porzadek.

   Kiedys nie bylo tyle zachorowań na nowotwory

  • Piec masz gazowy, ale mózg zlasowany

  • bo byl ciemnogrod i na szczescie sie to zmienia i jestesmy bardziej swiadomi.lubisz wdychac syf to fajnie,ja nie chce i nie chce zeby moje dzieci wdychaly te smrody.A czy wszyscy zyja to bym polemizowala,znam goscia ktory nigdy papierosow nie palil a ma raka pluc,dodam ze mieszka w centrum Krakowa a takich osob jest duzo wiecej

  • Pomyliłeś się.Wszyscy nie żyją.Zobacz ile osób ostatnio zmarło na raka.

 14. Halo!
  Gacie się palą!

 15. Na kosminek niech ekopatrol zajrzy. Tam dopiero pala w tych fawelach nie tylko gaciami.

 16. Dodatkowo straznicy powinni edukowac pseudo palaczy ze nie wolno palic od dolu w kotle gornospalajacym ,nie rozumiem czego ludzie sa tacy tepi wystarczy kupic kociol co dolnego spalania i wtedy mozna sobie podrzucac wegiel lub inny opal od góry w efekcie czego nie ma sadzy smrodu i dymu i wiecej kaski zostaje bo kotly ds sa znacznie wydajniejsze.

 17. Zaskakujące że tak wielu uwierzylo w to,że za smog odpowiadają indywidualni użytkownicy kotłów c o. Ale czy faktycznie zaskakujące skoro w zamach smoleński też tylu uwierzyło

 18. Czy sm może wchodzić do mieszkan bez nakazu prokuratora?

 19. Na ulicy gospodarczej po stronie strzelnicy stoi wysoki komin z cegły co jakiś czas wydobywa się z niego taki gęsty czarny dym że w promieniu kilkuset metrów jest straszny smród.

 20. A co mają śniegiem palić. Jaka emerytura taki opał.
  To wina nie ludzi to wina rządu.

  • Ile odłożył na emeryturę tyle ma. Ludzie chcieliby płacić najniższą składkę na ZUS przez góra 5 lat i brać ogromne emerytury od 50 roku życia. Zwykłe kołtuństwo.

 21. 26 mandatów na kwotę 4600 ? To żenujące. To jak łepek jedzie po dwóch piwach to ma z urzędu pięć tysięcy kolegium.

 22. Aż żal czytać Wasze wypowiedzi,pomyślcie może taki ktoś nie ma właśnie pieniędzy na opał są mrozy więc pali czym popadnie A Wy wszyscy to kapusie.

  • Ty się zastanów ile ciepła dają Ci spalone sztuczne gatki i czy naprawdę warto bo mi się wydaje, że na tyłku bardziej grzeją niż w piecu.

 23. Płacimy podatki, chcemy być zdrowi i mieć zdrowe dzieci. Co mnie obchodzi że jakaś łachudra nie ma kasy na normalny opał albo poprostu oszczędza. Należy podwoić ekopatrole a brudasów co palą śmieciami kroić grzywnami po 2 tys a jak nie zapłaci to go elektrociepłownia Wrotków bedzie grzała przez miesiąc w kwaterze na Południowej. Piszcie donosy dzwońcie jak widzicie syf z komina. Niech nikt nie oszczedza kosztem zdrowia was i waszych bkiskich!

  • Cichobiorek cichodajek

   Nie pieprzcie o paleniu śmieciami, przykład biorę z siebie, gdybym chciał spalić śmieci, które „wyprodukuję” wraz z rodziną w moim domu przez miesiąc, to starczyłoby ich na 1 (słownie: jedno) niedługie palenie, a miesiąc składa się przeciętnie z trzydziestu dni.
   A nie mam zamiaru biegać po okolicznych śmietnikach i zbierać co tylko można spalić.
   Ulegacie kolejnej manipulacji medialnej, zacznijcie myśleć.

  • I tu masz rację gonić tych brudasów zapyziałych, nagle wszyscy nie maja pieniędzy na opał tylko na wódke i fajki jakoś maja. Ciemnogród zakichany.

 24. Pala czym sie da bo nie maja pieniedzy… proponuje podniesc oplaty za wywoz smieci, to napewno poprawi jakosc dymu z kominow

 25. Zbierać papieru nikt nie broni choc ten też śmierdzi. Choinek teraz pełno na śmietnikach… niech sobie taki o co nie ma kasy przejdzie wózkiem po osiedlach I pozbiera a nie plastikiem pali… do tego ułomy z Tatar podpalają frakcje suche… powystrzelać tylko… jak się nawdychałam w ostatni weekend od razu zrezygnowałam z jazdy samochodem do pracy… mały % dobrego ale zawsze coś..

 26. Czy EKO-Patrol czyta lublin112? Proponuję przejechać się i posprawdzać ludzi w Garbowie, bo juz mam dosyć tych debili.

 27. A w gminie niemce pod jaki numer dzwonić, żeby zgłosić spalanie śmieci?

Pracapraca.lublin112.pl

  Kursy walut

  • USD 3.8848zł -0.42%
  • GBP 5.0014zł -0.23%
  • EUR 4.2807zł -0.25%
  • CHF 3.9206zł -0.75%

  Polub nas

  Darmowe ogłoszenia lokalne

   Materiały wideo

   99. Rocznica Bitwy pod Komarowem (wideo)
   W Zamościu trwa 18 Międzynarodowy Festiwal Folklorystyczny EUROFOLK (wideo)
   W Zamościu trwa XIII Zamojski Festiwal Kultury (wideo)
   Szturm Twierdzy Zamość 2019
   Jutro premiera nowego pokazu na fontannie multimedialnej. Zobacz zwiastun (wideo)

   Co? Gdzie? Kiedy?

   Studenci UMCS organizują SWAP i Spartakiadę
   XV i XVI edycja Wyprzedaży Garażowej w Lublinie
   Kiermasz charytatywny w centrum handlowym Felicity. Celem jest pomoc dla Zoi
   Walczymy razem z Sebastianem: Świąteczny Charytatywny Turniej Piłkarski w Zamościu
   90 lat Polskich Linii Lotniczych LOT – historia lotnictwa komunikacyjnego w Polsce
   x

   Szanowny Czytelniku!

   Pragniemy Cię poinformować, że nasza strona może dostosowywać treści do Twoich potrzeb. Aby to robić, potrzebujemy Twojej zgody na przetwarzanie danych w celach personalizacji treści marketingowych, dzięki czemu otrzymujesz:

   Lepszą jakość strony. Możemy dostosowywać treści pasujące do poszczególnych grup odbiorców.

   Reklam jest mniej i są bardziej dopasowane do Twoich potrzeb. Dzięki reklamom finansujemy nasz rozwój, dzięki czemu nasz serwis nie wymaga opłat

   Twoje dane są u nas bezpieczne.Zgodę na przetwarzanie danych możesz wycofać w każdej chwili na stronie Polityka Prywatności.

   Klikając przycisk "Przejdź do serwisu" lub zamykając to okno za pomocą przycisku "x" wyrażasz zgodę na przetwarzanie, w tym profilowanie* przez ITLU sp z o.o. oraz naszych Partnerów, Twoich danych danych osobowych zapisanych w plikach cookies i im podobnych technologiach stosowanych w Serwisach przez ITLU sp. z o.o. i Partnerów w celu marketingowym, obejmującym analitykę w celach marketingowych oraz wyświetlanie spersonalizowanych ofert, reklam i innych usług.

   Pamiętaj, możesz w każdej chwili nie wyrazić zgody lub cofnąć zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych.

   Informujemy także, że poprzez korzystanie z tego Serwisu bez zmiany ustawień Twojego oprogramowania/przeglądarki wyrażasz zgodę na zapisywanie plików cookies i im podobnych technologii w Twoim urządzeniu końcowym oraz na korzystanie z informacji w nich zapisanych w celach dopasowania treści i reklam. Więcej przeczytasz w naszej Polityce Prywatności.

   Kto jest administratorem danych osobowych?

   Administratorem Twoich danych osobowych będziemy my, tj. spółka ITLU Sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie oraz nasi Partnerzy (reklamodawcy).

   Szczegółowe informacje na temat celów przetwarzania

   Twoje dane uzyskane w naszych Serwisach za pomocą plików cookies i im podobnych technologii będziemy przetwarzać, w tym profilować:

   • w naszych celach marketingowych polegających na dopasowaniu treści i reklam w naszych Serwisach i Internecie, w celach badań analitycznych w celach marketingowych, w celach dokonywania analiz i badania ruchu na stronach, w celu zapewnienia bezpieczeństwa naszych usług, w celu dochodzenia praw i roszczeń (podstawa: nasz prawnie uzasadniony interes),
   • w celach marketingowych naszych partnerów-reklamodawców, polegających na dopasowaniu treści i reklam w naszych Serwisach i Internecie, w celach badań analitycznych w celach marketingowych (podstawa: Twoja zgoda).

   Jeśli wyrazisz na to zgodę nasi Partnerzy będą przetwarzali, w tym też profilowali Twoje dane osobowe uzyskane w naszych Serwisach za pomocą plików cookies i im podobnych technologii w celach marketingowych polegających na dopasowaniu treści i reklam w naszych Serwisach i Internecie a także badań analitycznych w tych celach.

   Więcej przeczytasz w Polityce Prywatności.

   Twoje prawa

   Jeśli wyraziłeś zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych możesz ją zawsze cofnąć.

   Przysługuje Ci też prawo dostępu do Twoich danych, prawo do ich sprostowania, usuwania, prawo do przenoszenia danych, wyrażenia sprzeciwu, prawo do ograniczenia przetwarzania. Przysługuje Ci także prawo do wniesienia skargi do organu nadzorczego, którym będzie Prezes Urzędu Ochrony Danych Osobowych. Więcej na temat Twoich uprawnień przeczytasz tutaj.

   * Do przetwarzania wykorzystywane będą następujące dane: Twój adres IP, adres URL żądania, nazwa domeny, identyfikator urządzenia, typ przeglądarki, język przeglądarki, liczba kliknięć, ilość czasu spędzonego na poszczególnych stronach, data i godzina korzystania z Serwisu, typ i wersja systemu operacyjnego, rozdzielczość ekranu, dane zbierane w dziennikach serwera a także inne podobne informacje.