Piątek, 03 maja 202403/05/2024
690 680 960
690 680 960

Przydomowa hodowla królików

Przy okazji codziennych zakupów coraz częściej sięgamy po produkty BIO (ekologiczne) czyli takie, które wyrosły naturalnie na farmach nie używających nawozów i chemii. Od kilku lat obserwujemy zwrot w kierunku przydomowych ogródków i hodowli. Coraz częściej w podmiejskich zagrodach widać kilka kurek utrzymywanych na własne potrzeby. Chów królików również nie opiera się temu trendowi, a patrząc po targowiskach – królików jest coraz więcej. Stąd przydomowa hodowla królików staje się coraz bardziej popularna wśród osób zainteresowanych produkcją własnej żywności, zwierzętami domowymi lub hobby.

Króliki są małymi nieuciążliwymi gryzoniami, które są bardzo łatwe w hodowli. Nie wymagają wyszukanych zabiegów weterynaryjnych, stanowią atrakcję dla dzieci i dorosłych. Łatwość karmienia, rozmnażania i małe wymagania sprawiają, że są doskonałym wyborem dla początkujących hodowców. W tym artykule omówimy kroki niezbędne do rozpoczęcia i prowadzenia hodowli królików w swoim przydomowym ogródku.

Jakie warunki musi mieć królik?

Pierwszym krokiem w przydomowej hodowli królików jest przygotowanie odpowiedniego miejsca gdzie możemy postawić klatki lub mały wybieg . Króliki potrzebują bezpiecznego i komfortowego stanowiska osłoniętego od wiatrów i deszczu. Dostęp do wybiegu zewnętrznego nie jest konieczny aczkolwiek wskazany. Jeżeli decydujemy się na budowę wybiegu-woliery należy zadbać o odpowiednie ogrodzenie, aby ochronić króliki przed drapieżnikami oraz zapewnić im miejsce, w którym mogą się schować przed złymi warunkami pogodowymi. Wybieg zapewni hodowanym królikom wysoki dobrostan, a nam dużą frajdę z podglądania ich zachowania. Nawet jeżeli posiadać będziemy wolierę mini fermę musimy wyposażyć także w odpowiednie klatki w których utrzymywać będziemy samice w okresie kocenia, do kolejnych klatek będziemy odstawiać młode do momentu gdy osiągną już odpowiedni wiek by wypuścić je na wybieg.

Pasza – karmienie królików Pokarm w hodowli jest najważniejszy

W dzisiejszych czasach króliczą dietę opieramy głównie na gotowych mieszankach paszowych. Są to pasze pełnoskładnikowe i treściwe, które dodatkowo zawierają pełną porcję składników począwszy od witamin skończywszy na białku i węglowodanach. Pasze zadajemy do skarmienia w specjalnych karmikach – karmidłach zasypowych. Odpowiednia pasza dla królików jest kluczowym elementem hodowli dlatego przy wyborze odpowiedniej mieszanki powinniśmy zadbać by była to pasza jak najbardziej naturalna bez ulepszaczy. Króliki są roślinożercami i ich dieta powinna składać się głównie z granulatów pochodzenia roślinnego drobin świeżych warzyw i owoców. Specjalne karmy dla królików są w pełni zbilansowane, zadając je naszym królikom jesteśmy pewni że ich dieta jest odpowiednia. Musimy zapewnić odpowiednią ilość białka, witamin i minerałów, aby utrzymać ich zdrowie i kondycję. Latem warto zmniejszyć ilość paszy w diecie na rzecz zielonek. Króliki uwielbiają trawę, świeży mlecz. Zimą dobrym uzupełnieniem diety powinno być siano. Tutaj więcej o ofercie pasz: https://fermo.pl/pasze-i-dodatki-paszowe/pasze-dla-krolikow-i-gryzoni.html

Pojenie i dostęp do wody

Króliki piją mało wody jednak musimy zapewnić im stały dostęp do picia. Pojenie jest bardzo ważne. Pamiętajmy jednak, że w zalegającej w miseczkach wodzie łatwo namnażają się bakterie i wirusy – łatwo o zakażenia. Należy więc stosować odpowiednie pojniki. Pomocne tutaj są poidła dla królików z zasobnikiem i z zaworem smoczkowym – kropelkowym. Króliki chętnie z nich piją, nie rozlewają. Gryzonie nie mają dostępu do lustra wody i spijają jedynie kropelki z zaworka. Poidło ma najczęściej litrowy zasobnik tak więc jedno napełnienie starcza na kilka dni.

Jakie rasy królików opłaca się hodować?

Istnieje wiele różnych ras królików, każda z nich ma swoje unikalne cechy i potrzeby. Przed rozpoczęciem hodowli musimy zdecydować, jaką rasę królików chcemy hodować. Niektóre rasy są lepsze do produkcji mięsa, podczas gdy inne są bardziej odpowiednie jako zwierzęta domowe lub do wystaw. Wybór zależy od twoich osobistych preferencji i celów hodowlanych. Jeżeli nie zależy nam na konkretnej rasie, nie interesują nas wystawy możemy po prostu kupić króliki na targu takie jakie będą nam się podobały. W większości przypadków będą to króliki ogólnoużytkowe i na pewno będą cieszyć nie mniej niż króliki rasowe.

Zabiegi, rozmnażanie i opieka nad młodymi królikami

Hodowla królików nie wymaga regularnej opieki zdrowotnej ani szczególnych zabiegów. Warto jednak mieć kontakt do lokalnego lekarza weterynarii gdzie będziemy mogli zasięgnąć porady w nagłych przypadkach. Bardzo wskazane jest nawiązanie znajomości z innymi hodowcami. Łatwiej o pomoc, porady lub chociażby wymianę materiału genetycznego. Króliki powinny być dobrze karmione tak więc powinniśmy dbać o ich poprawną dietę, zapewniać świeżą wodę i monitorować ich ogólny stan zdrowia. Przydomowi hodowcy powinni także być przygotowani na ewentualne problemy zdrowotne. Bardzo sprawdzają się wspomniane kontakty z innymi, doświadczonymi hodowcami i miejscowymi weterynarzami.

Jeśli naszym celem jest rozmnażanie królików, musimy być przygotowany na opiekę nad młodymi. Ciąża u królików trwa około 30 dni, a noworodki są bardzo delikatne. Do czasu pełnej samodzielności króliczki karmione są i pilnowane przez matkę, tak więc to króliczycy trzeba zapewnić odpowiednie warunki i pokarm zawierający wszystkie składniki. Warto poznać podstawy rozrodu i wychowania młodych królików, aby uniknąć problemów.

W małych hodowlach bardzo łatwo o chów wsobny czyli brak odpowiedniej wymiany materiału genetycznego. Tego aspektu musimy szczególnie pilnować, wzajemne krzyżowanie królików może doprowadzić do karłowatości i ogólnego osłabienia całego stada. Od lat dobrym i sprawdzonym sposobem jest tzw. Pożyczanie samca. Czyli każde krycie wykonujemy przy użyciu pożyczonego króliczego samca chyba że mamy pewność, iż nasz królik nie jest spokrewniony z samicą.

Hodowla królików może być satysfakcjonującym i pouczającym doświadczeniem. Jednak wymaga zaangażowania, pracy i podstawowej wiedzy. Przy odpowiednim podejściu i staranności, możemy cieszyć się zdrowymi i szczęśliwymi królikami w swoim przydomowym ogrodzie. Od nas zależeć będzie jaki sposób je zagospodarujemy. Czy będą dla nas źródłem pysznego mięsa czy tylko przyjemnym hobby, a może jednym i drugim. Czy zdecydujesz się założyć swoją hodowlę?

Przydomowa hodowla królików