Piątek, 29 marca 202429/03/2024
690 680 960
690 680 960

Przez kilka miesięcy nic się nie zmieniło. Mieszkańcy muszą nadal żyć w hałasie z pobliskiej myjni (wideo)

Wiosenna aura sprawia, że na myjni samochodowej przy ul. Ametystowej w Lublinie pojawia się coraz więcej samochodów. Powraca problem hałasu, z którym muszą żyć mieszkańcy pobliskich bloków. Miasto obiecało ponad pół roku temu, że zajmie się sprawą. Co z tych obietnic wynikło?

Po raz kolejny wraca problem hałasu dobiegającego z myjni samochodowej zlokalizowanej przy ul. Ametystowej w Lublinie. W trakcie spotkania z władzami Lublina w ramach projektu „Planu dla dzielnic” we wrześniu 2022 r. padło zapewnienie, że urzędnicy miejscy pochylą się nad problemem. Tak też się stało. Po pół roku nic się nie zmieniło, hałas jak był tak jest, a jego uciążliwość trudno zaprzeczyć będąc na miejscu. Jak to widzi Miasto Lublin? Otóż „działalność myjni nie powoduje przekroczenia dopuszczalnego poziomu hałasu” – czytamy w przesłanej do nas odpowiedzi.

– Funkcjonowanie samoobsługowej myjni samochodowej zlokalizowanej przy ul. Ametystowej 1 w Lublinie było przedmiotem kontroli połączonej z pomiarami hałasu w dniu 17 października 2022 r. Pomiary zostały wykonane przez laboratorium posiadające akredytację Polskiego Centrum Akredytacji. Kontrola obejmowała spełnianie przez podmiot wymagań dotyczących przepisów ochrony środowiska w zakresie emisji hałasu, na terenach podlegających prawnej ochronie akustycznej. Pomiar emisji hałasu został wykonany (zgodnie z obowiązującą metodyką referencyjną) w 2 punktach pomiarowych: na granicy terenu podlegającego ochronie przed hałasem i w świetle okna bloku przy ul. Bursztynowej 14. Pomiary wykazały, że działalność myjni nie powoduje przekroczenia dopuszczalnego poziomu hałasu w porze dnia na terenie zabudowy mieszkaniowej wielorodzinnej. W porze nocnej (pomiędzy godz. 22:00 a 6:00) obiekt nie funkcjonuje. Przypomnę, że pozwolenie na budowę jest decyzją wydawaną na podstawie przepisów prawa budowlanego i w przypadku spełnienia przez inwestora warunków określonych w ustawie nie możemy odmówić jego udzielenia – przekazała nam Izolda Boguta z Biura Prasowego w Kancelarii Prezydenta Miasta Lublin.

Innego zdania są mieszkańcy, którzy chcą codziennie po pracy odpocząć lub spędzić w mieszkaniu sobotę i niedzielę. Hałas dobiegający z terenu myjni jest nie do zniesienia. Na tę uciążliwość składają się odgłosy wydobywające się wody pod ciśnieniem, odkurzacza, ale przede wszystkim sprężarki. Do tego dochodzi fruwająca wokół piana, a konkretnie drobiny wody niesione wiatrem, zawierające chemię samochodową i brud.

W kwietniu 2022 roku informowaliśmy o obawach mieszkańców, którzy zwrócili się do naszej redakcji o interwencję w tej sprawie, w trakcie trwającej budowy. Wówczas w środku osiedla, na sklepowym parkingu, powstawał obiekt usługowy. Tak przynajmniej brzmiała informacja na tablicy w rejonie prowadzonych prac. Jak się później okazało, przed oknami mieszkańców wyrosła myjnia samochodowa. Wiata myjni stanęła w odległości nieco ponad 30 metrów od każdego z bloków. Później, aby ograniczyć hałas, powstał metalowy ekran, który miał zapobiec rozchodzeniu się uciążliwych dźwięków na część budynków. Obecnie ekran sprawia, że dźwięk kieruje się na budynki, ale od strony parkingu i znajdującej się na nim myjni. We wrześniu 2022 r. mieszkańcy zaznaczali nam, że mają oni pełne prawo do odpoczynku po pracy, a obecnie muszą wysłuchiwać hałasu dobiegającego z myjni od 6 rano do godziny 22, również w niedziele i święta. Problem ten powrócił obecnie, na wiosnę, kiedy kierowcy zaczęli intensywnie dbać o czystość pojazdów.

Długotrwały hałas a zdrowie

Długotrwały hałas może negatywnie wpłynąć na zdrowie człowieka. Uważa się, że narażenie na hałas powyżej 85 decybeli może powodować uszkodzenia słuchu, a długotrwałe narażenie na hałas powyżej 75 decybeli może zwiększać ryzyko wystąpienia chorób sercowo-naczyniowych, takich jak nadciśnienie tętnicze, choroba wieńcowa oraz zawał serca.

Ponadto, hałas może powodować stres, zmęczenie, zaburzenia snu, a także negatywnie wpływać na koncentrację i wydajność pracy. Może również powodować problemy emocjonalne, takie jak podrażnienie, agresywność i depresję. W związku z tym, istotne jest zapobieganie narażeniu na długotrwały hałas.

Co ważne, ciągły hałas, który jest jednak stosunkowo „cichy”, może również mieć negatywny wpływ na zdrowie i samopoczucie człowieka. Przykładami takiego hałasu mogą być np. szumy w tle w miejscu pracy, w domu lub na ulicy, dźwięki generowane przez urządzenia elektroniczne, hałas emitowany przez klimatyzację czy wentylację, a także opisywaną myjnię.

Mimo że poziom dźwięku takiego hałasu jest niższy, to jednak w przypadku długiego oddziaływania na organizm ludzki może on powodować stres, zmęczenie, trudności w koncentracji oraz problemy ze snem. Długotrwałe narażenie na ciągły hałas może również zwiększać ryzyko wystąpienia wspomnianych chorób.

(fot. wideo lublin112.pl)

37 komentarzy

  1. PO rządzi i tak ma być dojdzie do władzy w Lublinie PiS to i myjnie szybko zamknął

  2. Zmyślony i rozdmuchany problem przez mieszkańców. Mieszkam tam wiele lat i codziennie tamtędy chodzę. Czasem przy silnym wietrze może jakaś bryza delikatna na samym parkingu 10 m od myjni jest, ale hałas to bzdury , zwłaszcza hałas z odkurzacza…. bo ten akurat chodzi cichutko.

  3. Jaki hałas w myjni ,komu to przeszkadza wróćmy do średniowiecza i będzie spokój !

  4. Nazwa Czuby to przypadek?

  5. Całkowity bojkot Stokrotki!
    Ja od czasu, kiedy stokrotka dała sygnał, że mieszkańców ma głęboko w d* budując myjnię i zabierając parking ani razu nie byłem w stokrotce.

    • To że zabrali parking nie wszystkim przeszkadza. Kilka razy miałem tam okazję być w sklepie to dwa auta marki Audi i czasami stary ford s max stoją centralnie na chodniku. Myjnia im przeszkadza a auta na chodniku nie. Ludzie to zawsze znajdą sobie jakiś problem.

Dodaj komentarz

Z kraju