Przewoził tony chemikaliów bez żadnych zabezpieczeń

Inspekcja Transportu Drogowego zatrzymała kierowcę, który przewoził 7 ton silnie żrących chemikaliów. Ładunek praktycznie w żaden sposób nie był zabezpieczony.

Inspekcja Transportu Drogowego zatrzymała w Krasieninie do kontroli samochód ciężarowy. Pojazd przewoził ładunek silnie żrących chemikaliów . Było to łącznie ponad siedem ton stężonego kwasu azotowego oraz siarczanu żelazowego. Jak się okazało, w trakcie transportu tak niebezpiecznego ładunku, nie były spełnione praktycznie żadne z przepisów dotyczących bezpieczeństwa w przewozie tego typu towarów.

– W wyniku kontroli ujawniono rażące naruszenia przepisów o przewozie towarów niebezpiecznych. Ładunek był przewożony w pięciu paletopojemnikach oraz 24 kanistrach. Opakowania były zanieczyszczone na zewnętrznych powierzchniach resztkami substancji niebezpiecznej, opakowania były przeterminowane, większość z nich była w fatalnym stanie technicznym – wyjaśnia Adam Gorgol z WITD w Lublinie.

Co więcej sam pojazd, którym przewożono chemikalia, nie posiadał praktycznie żadnego wyposażenia awaryjnego ani przeciwpożarowego. Z kolei ładunek nie był zabezpieczony przed przemieszczeniem lub uszkodzeniem podczas jazdy. Auto nie zostało również odpowiednio oznakowane.

Jak przyznają inspektorzy, kierowca posiadał zaświadczenie uprawniające do przewozu towarów niebezpiecznych. Wiedział więc, jak należy zabezpieczyć tego typu ładunek, oraz czym grozi uszkodzenie niezabezpieczonego zbiornika, np. w przypadku nagłego hamowania. Zagrażający bezpieczeństwu pojazd został usunięty z drogi na specjalistyczny parking strzeżony.(fot. GITD)
2015-08-12 22:43:40

Zobacz również

7 komentarzy

  1. Mają wyobraźnię…… i pustkę w głowie

    • dlatego należy oskarżyć takiego gamonia o spowodowanie zagrożenia życia i zdrowia, a jak zapłaci solidnie i odsiedzi troche, to może się nauczy, żeby nie czynić takich głupot

  2. I tylko jednego takiego złapali?

  3. hmm, może jakieś bliższe informacje a’propos „specjalistycznego parkingu strzeżonego” – z racji wykonywanego zawodu chciałbym go odwiedzić, pzdr

    • w każdym powiecie Starosta wyznacza parking strzeżony przeznaczony do przetrzymywania tego typu pojazdów – wystarczy się trochę zainteresować

  4. pytanie do chemików : w przypadku wypadki i połączenia się owych substancji będzie jakieś buuuuuum czy tylko trawę wyżre ??

    • obydwie substancje są silnie żrące – ten sam rodzaj zagrożenia, klasa 8 ADR więc bum (przynajmniej w wyniku reakcji ze sobą) nie będzie, ale sam fakt uwolnienia takiej ilości kwasu jest już wystarczająco nieprzyjemny

Materiały wideo

Lubelscy policjanci wzięli udział w akcji #GaszynChallenge (wideo)
Nowe iluminacje świąteczne na Rynku Wielkim w Zamościu (wideo)
99. Rocznica Bitwy pod Komarowem (wideo)
W Zamościu trwa 18 Międzynarodowy Festiwal Folklorystyczny EUROFOLK (wideo)
W Zamościu trwa XIII Zamojski Festiwal Kultury (wideo)

Co? Gdzie? Kiedy?

Powiatowy Piknik Pszczelarski w Dęblinie
„Jarmark Pawłowski – ginące zawody” – święto miłośników folkloru i tradycji ludowej
Noc Muzeów w Woli Osowińskiej
Kościelec – Historia na Nowo – czyli piknik rodzinny w Piaskach
Seans filmowy pod chmurką na Placu Wolności