Środa, 17 kwietnia 202417/04/2024
690 680 960
690 680 960

Przepisy dotyczące tzw. aborcji eugenicznej niezgodne z konstytucją (wideo)

W czwartek Trybunał Konstytucyjny uznał za niezgodne z konstytucją przepisy dotyczące tzw. aborcji eugenicznej, czyli przeprowadzanej w przypadku podejrzenia choroby dziecka lub jego upośledzenia.

Trybunał Konstytucyjny w czwartek orzekł, że Art. 4a ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 7 stycznia 1993 r. o planowaniu rodziny, ochronie płodu ludzkiego i warunkach dopuszczalności przerywania ciąży (…) jest niezgodny z art. 38 w związku z art. 30 w związku z art. 31 ust. 3 konstytucji”. Orzeczenie zapadło większością głosów.

Co mówią wspomniane artykuły konstytucji?

Art. 38. Zasada ochrony życia
Rzeczpospolita Polska zapewnia każdemu człowiekowi prawną ochronę życia.

Art. 30. Zasada ochrony godności człowieka
Przyrodzona i niezbywalna godność człowieka stanowi źródło wolności i praw człowieka i obywatela. Jest ona nienaruszalna, a jej poszanowanie i ochrona jest obowiązkiem władz publicznych.

Art. 31. Wolność i przesłanki jej ograniczenia
1. Wolność człowieka podlega ochronie prawnej.
2. Każdy jest obowiązany szanować wolności i prawa innych. Nikogo nie wolno zmuszać do czynienia tego, czego prawo mu nie nakazuje.
3. Ograniczenia w zakresie korzystania z konstytucyjnych wolności i praw mogą być ustanawiane tylko w ustawie i tylko wtedy, gdy są konieczne w demokratycznym państwie dla jego bezpieczeństwa lub porządku publicznego, bądź dla ochrony środowiska, zdrowia i moralności publicznej, albo wolności i praw innych osób. Ograniczenia te nie mogą naruszać istoty wolności i praw.

 

 

Orzeczenie skomentowali na Twitterze (wybrane przez nas opinie):

Donald Tusk

„Wrzucenie tematu aborcji i orzeczenie w tej sprawie pseudotrybunału w środku szalejącej pandemii to coś więcej niż cynizm. To polityczne łajdactwo.”

Marcelina Zawisza

TK właśnie orzekł, że przesłanka wynikająca z wad płodu jest niezgodna z Konstytucją. PiSowski trybunał zakazał aborcji w Polsce. Kobiety w Polsce będą torturowane. Będą rodzić dzieci z bezmózgowiem, z rozszczepem kręgosłupa, bez serc. Dzieci, które w męczarniach umrą.

Tomasz Siemoniak

Wyłączną odpowiedzialność za „orzeczenie” „Trybunału Konstytucyjnego” ponosi prezes PiS Jarosław Kaczyński. Jego partyjni nominaci są tylko posłusznymi narzędziami pozbawionymi jakiejkolwiek podmiotowości. I prezes i jego figuranci zapłacą wielką cenę za tę decyzję i jej moment.

Abp Stanisław Gądecki

Z wielkim uznaniem przyjąłem dzisiejszą decyzję Trybunału Konstytucyjnego. Życie każdego człowieka przedstawia przed Bogiem taką samą wartość i powinno być w takim samym stopniu chronione przez państwo.

Samuel Pereira

Ciekawe jest też to, że sędziowie TK mający łatkę sędziów „politycznych” przedstawiali argumenty natury konstytucyjnej i prawnej, a z kolei dwójka sędziów, którzy złożyli zdania odrębne, przedstawiła argumenty natury politycznej.

Tomasz Lis

Kiedyś Trybunał Konstytucyjny zabezpieczał przestrzeganie konstytucji. Teraz „zabezpiecza” łamanie praw kobiet”.

Minuta ciszy posłanek Lewicy, w związku z ogłoszonym wyrokiem.

(fot. pixabay.com, wideo YT )

94 komentarze

 1. Mienisz się chłoptasiu erudytą już przy każdym niemal artykule, ale tu nie wystarczy odnaleźć konkretnych zapisów KD w necie. Jak przyjdzie czas o ile w ogóle) to stwórz sobie sam życie z plemników :)) A póki co „wyklikaj” sobie definicję życia. Niezależnie czy zdefiniujemy je w tym wypadku jako embrion, zygotę, płód – faktem jest, że jest to organizm wielokomórkowy, który od samego początku posiada swój unikalny kod DNA. DNA człowieka. Zatem od poczęcia do narodzenia jest to żywy organizm ludzki a spory czy jest to już człowiek czy nie są pozbawione sensu. TK nie miał wyjścia przy wydawaniu wyroku. Czy się to komuś podoba czy nie Konstytucja chroni każde ludzkie życie, a jest ono zdefiniowane tak jak napisałem. Można oczywiście wbrew logice i naukowej wiedzy zmienić jego definicję, tak jak zmieniono ją w wielu kwestiach: pandemii czy dewiacji… ale póki co jest właśnie taka. Sam zaś problem aborcji zawsze będzie budził kontrowersje jak każdy dylemat dotyczący uśmiercania jakiejkolwiek żywej istoty. Problem z aborcją polega na dogmacie że każda istota ludzka ma prawo do życia – jeśli łamiemy ów dogmat ze względu na?? na cokolwiek , jeśli przesuwamy granicę – aborcja, eutanazja – to niezależnie z jak wzniosłych pobudek to czynimy efektem jest, że owo prawo jest jedynie pustym frazesem a życie ludzkie nie ma już żadnego znaczenia a umowne granice można przesuwać w nieskończoność. Innymi słowy: życie jest najwyższym dobrem ale zabijanie jest ok w wyadku -i tu coraz szerszy katalog….

 2. kto może zabijac? czy lekarz ma licencje na zabijanie?

 3. KONSTYTUCJA, KONSTYTUCJA
  art.38 Zasada ochrony życia
  Rzeczpospolita Polska zapewnia każdemu człowiekowi prawną ochronę życia.
  1. na zarzut, że „zarodek” to nie człowiek odpowiadam – zróbcie badanie DNA
  2. na zarzut, że „i tak będą robić skrobanki nielegalnie” odpowiadam – to może zalegalizujmy złodziejstwo i gwałty..

 4. Szkoda, że państwo i kościół nie są takie chętne do pomocy rodzicom, których dzieci są niepełnosprawne i mają wady genetyczne jak są do banowania aborcji. : ) Jak dziecko się urodzi to już nie ich problem, niech rodzice sobie sami radzą, najważniejsze przecież że się urodziło.
  Poza tym skoro to już jest dziecko od dnia poczęcia to dlaczego kobiety w ciąży nie dostają w trakcie jej trwania żadnych świadczeń na dziecko, tylko dopiero jak urodzą? Hmmm.

  Wygooglujcie sobie zespół Patau i popatrzcie na te szczęśliwe dzieci, które miały okazję się urodzić i jak dobrze poszło przeżyć z godzinę. Na pewno są wdzięczne za tę godzinę życia w nieopisanym cierpieniu i bólu.

  • Taa? A rentę to kto przyznaje, dziadek mróz? Do tego dodatki pielęgnacyjne i inne swiadczenia? Może nie jest to równowartość wygranej w totka bo niektórzy tego oczekują za łaskawe niewyskrobanie „zygoty” zawczasu. A kościół? A co ma kościół do rozdawania pieniędzy na niepełnosprawnych?

 5. z tego co widzę wszyscy szczęśliwi łuhu aborcja zakazana… jestem ciekaw co byście zrobili jak by wam się urodziło upośledzone dziecko, chociaż pewnie napiszecie mi że byście je wychowali, jeśli tak to jestem ciekaw czy któryś z was wie w ogóle jak to jest wychowywać upośledzone dziecko, ile to jest cierpienia zarówno dla rodziców jak i dla dziecka. Jeśli mam być szczery wolał bym zginąć niż urodzić się z downem czy chociażby być ślepy, poza tym mówi się że dziecku nie dajemy wyboru, to teraz powiedzcie mi czy chrzcząc dziecko dajemy mu prawo wyboru religii? czy dziecko ma jakie kolwiek prawo do decydowania o sobie?

 6. Czy wy wszyscy podający się za tzw „obrońców życia” naprawde moglibyście spokojnie patrzeć z czystym sumieniem na cierpienie noworodka już od pierwszych minut życia? Czy to jest wg was to człowieczeństwo ???

 7. Przygraniczne kliniki już świętują i liczą zyski z legalnie u nich wykonanych aborcji. A biedni no cóż głosowali na PIS to muszą się z tym nieszczęściem pogodzić. Ksiądz wesprze pomorze.

 8. banda *** katolsko faszystowskich
  ..*** PIS

Z kraju