690 680 960

Prezydent Andrzej Duda w Lublinie. Wręczył historykom odznaczenia państwowe (zdjęcia)

W środę w Centrum Spotkania Kultur w Lublinie rozpoczął się XX Powszechny Zjazd Historyków Polskich. Wydarzenie to organizowane jest przez Polskie Towarzystwo Historyczne co pięć lat. Współorganizatorami są lubelskie uczelnie: UMCS i KUL. Hasłem przewodnim tegorocznego Zjazdu jest: „Wielka zmiana. Historia wobec wyzwań…”.

W uroczystości otwarcia Zjazdu Historyków wziął udział Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda. Uczestnikom zjazdu, którzy mają największe zasługi dla historii, wręczył odznaczenia państwowe. Jak podkreślał prezydent w trakcie wystąpienia, historia ma fundamentalne znaczenie wspólnotowotwórcze i państwowotwórcze. Zapewniał, iż jest przekonany, że nie byłoby takiej Polski jaką mamy dzisiaj, dumnej i kroczącej pod biało-czerwonymi sztandarami w Marszu Niepodległości, gdyby nie wielkie państwa dzieło dokumentowania, uczenia, kształcenia kolejnych pokoleń historyków na polskich uczelniach. Tych, którzy wykonują tą najbardziej fundamentalną pracę – idą do szkoły, czy to podstawowej, czy liceum, czy innej, i uczą młodzież tego, co w naszej historii ważne.

Za wybitne zasługi w pracy naukowo-badawczej i dydaktycznej oraz za osiągnięcia w upowszechnianiu wiedzy i pielęgnowaniu pamięci o historii Polski profesor Andrzej Chwalba został odznaczony Krzyżem Komandorskim z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski. Zofia Kozłowska, prof. Jerzy Maternicki, prof. Jan Pomorski oraz prof. Tomasz Schramm zostali odznaczeni Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski. Prof. Jacek Banaszkiewicz otrzymał Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski. Z kolei za wybitne zasługi dla rozwoju kultury polskiej i osiągnięcia w dokumentowaniu i upamiętnianiu prawdy o historii Polski Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski odznaczony został Wojciech Sikora. Za zasługi dla Niepodległej medale Stulecia Odzyskania Niepodległości otrzymali: Marta Bryszewska, Iwona Drąg-Korga, Małgorzata Kot oraz Jadwiga Kowalska.

Obecni podczas wydarzenia marszałek województwa lubelskiego Jarosław Stawiarski oraz prezydent Lublina Krzysztof Żuk podkreślali, jak ważne jest to, że organizacja zjazdu została powierzona Lublinowi. Dużą wagę miała w tym nowoczesna infrastruktura, dzięki której tak duże ogólnopolskie imprezy mogą się odbywać na terenie miasta. Z Lublina prezydent Andrzej Duda udał się do Włodawy.

(fot. Kancelaria Prezydenta)

13 komentarzy

 1. Czego nie pokarzecie jak ten mówca pogrzebowy dudus kazal ochronie zabrac ze sceny 93 letniego kombatanta za kilka slow prawdy ! ?

  • Anioł Cieć Dyżurny

   Jak prawda w prezydenckie oczy (oraz uszy) ukłuła to mus było wszcząć akcję ratowniczą i mówiącego usunąć

 2. Mam przeczucie że polityka PIS, w nie długim czasie przesunie swój ośrodek do polityki XXlecia miedzywonia. COP (Centralny Ośrodek Przemysłowy). Stanie sie głównym piorytetem rozwojowym kraju. Co także za tym idzie ”parcie” na Wasze byłe etniczne wschodnie ziemi za Bugiem. A porzucenie ziem odzyskanych w tym Dolnego sląska i mojego kochcnego Szczecina ! Szczecin zresztą juz dawno w Polsce nie ma 🙂

  • Szkoda za to, że ty jeszcze tu jesteś. Nie męcz się z wielbicielami żydowskiej pizzy (jak to raczyłeś nas określić), spadaj do swoich!

  • kochająca wnunia

   babciu, chociaż masz 89 lat to twoja psychika jest już 98 letnia

 3. @mur – Może dlatego że nic takiego nie miało miejsca? Byłem i widziałem. Zaznaczam, że nie jestem fanem pisu i Dudy, ale oburzają mnie takie kłamstwa.

  • Jak nie bylo! Widocznie nie słuchałes! I nie zaklamuj Ty! Bo kilka zdan poszlo przeciwko rezimowi PiSu i dziadka usunęli!!! Co klamiesz parszywcu!!

   • Straszny ten reżim! A przypomnij nam może historię niejakiego posła Gruszki. Albo poczytaj, kim byli i jak zginęli panowie Felzmann i Pańko, i za której władzy to było. Dopiero wtedy będziesz wiedział, co to reżim.

    • Jak dla mnie reżim. Państwo które ma podpisana umowe bilateralna z Watykanem a nazywa sie Konkordat. I kościół służy pod wezwaniem obcego Państwa. A ja mam to utrzymywać/opłacać z moich podatków. To Ja nie chcę mieszkać pod jednym dachem z fanatyzmem religijnym.

 4. Jeremiasz Kozubek

  O proszę…właśnie??, teraz przed wyborami wszyscy politycy grzeczni, kochają Polaków, jeżdżą do każdej miejscowości niemal odwiedzają każde domy nie mówiąc o 500+,a jak będzie trzeba to i 1000+ a nawet 2000+ tylko przed 13 października:)…że niby tak się interesują losem Plaków- aby tylko zdobyć głosy przy urnie…..a później przez 4 lata pocłujta nas wszyscy głęboko i soczyście w d**ę:) Demokracja w Polsce zamienia się już na państwo autorytarne.

 5. Jak modelka na wybiegu ?

  • Cieee chorrroba !!!

   A jak… przecie i pana prezydenta uczą się stosownie poruszać na wybiegu…
   Przypominam i takiego prezydenta, którego też mówić uczono (choć odporny na nauki był i nie dano rady)… Bolek mu chyba było, czy jakoś tak…

 6. Czy tow. Duda to prawnik czy historyk ?
  Ludzie mówią, że ani prawnik ani historyk.

Kursy walut

 • USD 4.3354zł 0.21%
 • GBP 5.369zł 0.8%
 • EUR 4.7239zł 0.34%
 • CHF 4.7142zł 0.58%

Polub nas