Sobota, 25 maja 202425/05/2024
690 680 960
690 680 960

Prezydent Andrzej Duda odwiedzi dzisiaj nasz region. Weźmie udział w uroczystościach

Z okazji obchodów Dnia Walki i Męczeństwa Wsi Polskiej w naszym regionie gościć będzie dziś Prezydent RP Andrzej Duda. Wydarzenie rozpocznie się o godz. 17:00.

We wtorek w godzinach popołudniowych na Lubelszczyznę przyjedzie Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda. Weźmie on udział w uroczystości z okazji obchodów Dnia Walki i Męczeństwa Wsi Polskiej, jakie odbędą się na cmentarzu wojennym w Sochach w powiecie zamojskim. Początek obchodów zaplanowano na godz. 17:00. Zaplanowane zostało również wystąpienie Prezydenta.

Dzień Walki i Męczeństwa Wsi Polskiej został w 2017 roku ustanowiony przez Sejm świętem państwowym. Ma on na celu uczczenie patriotycznych postaw i bohaterstwa mieszkańców wsi, którzy podczas II wojny światowej nie zważali na grożące im represje i prześladowania, należeli do wielu ugrupowań konspiracyjnych, stworzyli też własną formację Bataliony Chłopskie. Wieś żywiła mieszkańców miast i oddziały partyzanckie, udzielała schronienia Polakom wysiedlonym ze swoich siedzib przez okupanta i ukrywającym się Żydom.

Data obchodów, 12 lipca, związana jest z brutalną pacyfikacją przez Niemców świętokrzyskiej wsi Michniów. Zamordowali oni wówczas ponad 200 osób i spalili doszczętnie wszystkie zabudowania. Natomiast jeżeli chodzi o wieś Sochy, gdzie dzisiaj odbędą się uroczystości z udziałem Andrzeja Dudy, została ona spacyfikowana 1 czerwca 1943 roku. Działania okupanta miały tam najbardziej brutalny przebieg.

Mieszkańców mordowano nie zwracając uwagi na ich płeć czy wiek. Następnie podpalone zostały domy, w których przebywali ranni. W ogień wrzucane był kolejne złapane osoby. Łącznie zginęło około 180 osób. Ci, którym udało się ukryć, a tym samym przeżyć, później zostali schwytani i wywiezieni na roboty przymusowe do Niemiec.

(fot. lublin112)

5 komentarzy

  1. Ha Ha (nie mylić z "cha")

    Prezydent Andrzej Duda odwiedzi dzisiaj nasz region – i będzie się modlił o mniejszą inflację i niższe ceny ???

  2. Tak. I jeszcze przepędzi burze i gradobicia.

  3. Witold Janusz i jeszcze Andriej da tobie buzi i będzie ok

  4. Buzi od Andrzeja, o fuu odraza, zaraz zwymiotuje ?