690 680 960

Prezes UOKiK ukarał firmy organizujące pokazy handlowe dla seniorów

Prezes UOKiK ukarał dwie spółki prowadzące pokazy handlowe, na które zapraszane były starsze osoby. W przypadku pierwszej z firm jest to kara ponad 1 mln złotych, zaś w przypadku drugiej niemal 400 tys. złotych.

Niestety nadal starsi konsumenci narażeni są na nieuczciwe praktyki podczas sprzedaży na prezentacjach. Handlowcy wykorzystują ich problemy ze zdrowiem. UOKiK przyjrzał się dwóm spółkom prowadzącym sprzedaż w taki sposób. Obie zostały ukarane przez prezesa UOKiK karami.

– Pollana Med z Mrowina zapraszała konsumentów na organizowane przez siebie prezentacje produktów, takich jak maty i pasy masujące, systemy czyszczące (specjalistyczne, wielofunkcyjne odkurzacze), naczynia kuchenne, zestawy noży i wyciskarki, obiecując przy tym darmowe prezenty. Handlowcy informowali konsumentów, którzy decydowali się na zakup, że nie przysługuje im prawo odstąpienia od umowy. Ze skarg wynikało, że postanowienia o prawie do odstąpienia były wykreślane z wzorców umów przez pracowników Pollana Med. Rzekomo powodem był fakt, że towar był w promocji – czytamy w oficjalnym komunikacie UOKiK.

– Zgodnie z ustawą o prawach konsumenta od umowy sprzedaży zawartej poza lokalem przedsiębiorstwa oraz na odległość można odstąpić w terminie 14 dni od jej zawarcia bez podania przyczyny. Nie ma znaczenia, czy towar kupiony był w standardowej cenie, czy w promocji. Nie można tego prawa nikomu odebrać – mówi Tomasz Chróstny, prezes UOKiK.

Z informacji zebranych przez UOKiK wynika, że gdy konsumenci skutecznie odstępowali od umowy i odesłali towar, firma nie zwracała im pieniędzy, mimo kierowanych do niej wezwań do zapłaty. Prezes Urzędu nakazał zaniechać tej praktyki.

Przedsiębiorca zaprzestał prowadzenia sprzedaży bezpośredniej w grudniu 2018 roku. Nałożona kara wyniosła ponad 1 mln zł (1 052 684 zł).

Z kolei firma MEDISPOL ze Stęszewa (obecnie Radnar z Poznania) również prowadziła sprzedaż na pokazach. W ofercie miała aparat medyczny do terapii pulsującym polem magnetycznym niskiej częstotliwości.

– Firma informowała, że celem spotkania są bezpłatne badania profilaktyczne. W rzeczywistości chodziło o prezentację oferty handlowej i sprzedaż. Co więcej, w trakcie prezentacji przedstawiciele handlowi prowadzili „badania” wykorzystując urządzenie AM Scan, choć urządzenie to nie jest wyrobem medycznym przeznaczonym do oceny stanu zdrowia. Następnie, na podstawie tak uzyskiwanych wyników informowali konsumentów o rzekomo stwierdzonych dolegliwościach i tym samym wprowadzali konsumentów w błąd co do ich aktualnego stanu zdrowia. Przedstawiciele handlowi mogli w ten sposób wpływać na decyzje konsumentów o zakupie oferowanego aparatu do magnetoterapii – czytamy w dalszej części komunikatu.

Firma zaniechała kwestionowanych praktyk w maju 2019 roku. Kary za wprowadzenie konsumentów w błąd wyniosły prawie 400 tys. zł (397 111 zł).

Ponadto o decyzji Prezesa UOKiK przedsiębiorca musi poinformować wszystkich klientów, którym sprzedał produkty między 29 grudnia 2017 r. a 21 maja 2019 r.

(fot. Ewa Czetwertyska z Pixabay)

7 komentarzy

 1. Jak ktoś nie potrafi zagwarantować bezpieczeństwa swoich pieniędzy, to niech go okradają. Tylko złodziei/oszustów szkoda, bo przez Naiwne Krowy mają kłopoty.

  • Nie jest tak do końca, bo dobrze wyszkoleni handlowcy w sprzedaży. Wykorzystują w rozmowach techniki programowania neurolingwistycznego (NLP). To jakby nie było, na dzień dzisiejszy silna broń w ich rękach. I to nie tyczy się seniorów, ale także Prezesów średnich i dużych firm. Bo kto powiedział że dużego nie można namówić, tutaj akurat sprzedaż była ”żerowaniem” na nie wiedzy klienta i umyśle wprowadzenie w błąd. I za to jest kara.

 2. Pewnie już się smieją z tych mandatów ogłaszają upadlość i zakładają następne „firmy ” .Standardowa „procedura „po nalożeniu wysokich kar.Niech uokik poda ile z tych ukaranych firm zapłacilo te kary .Ten kraj to raj dla oszustów i cwaniaków ,tylko mu „biedaki ” bulimy za byle przewinienie

 3. No nic. Prezesowi opóźni się budowa dziesiątego domu o 3 miesiące. W tyle pewnie już odrobi karę.

 4. Już są następni. Nie jestem jeszcze seniorem ale dziś już mnie zapraszano na prezentację medyczną na najbliższy piątek w hotelu Forum. Podobno za przyjście mam otrzymać też voucher turystyczny na 7 noclegów gdzieś w górach, ważny 12 miesięcy. Jak zapytałem skąd mają mój numer to rozmowa się zakończyła. Takich firm-naciągaczy są setki, a Policja cały czas udaje, że nic się nie dzieje.

  • Gdy do mnie zadzwoniła jakaś nawiedzona panienka to nie potrafiła odpowiedzieć na pytanie dlaczego pokaz jest w miejscu nie związanym ze służbą zdrowia a niby-eksperci nie są z wykształceniem medycznym. Na neutralnym terenie są spotkania tylko ze znachorami i uzdrowicielami swojego konta bankowego.

 5. Wystarczy spojrzeć w oferty pracy , te firmy ciągle zatrudniają ludzi do prowadzenia prezentacji

Kursy walut

 • USD 4.5111zł 0.02%
 • GBP 5.4497zł -0.08%
 • EUR 4.6884zł -0.23%
 • CHF 4.7729zł -0.17%

Polub nas

Materiały wideo

Lubelscy policjanci wzięli udział w akcji #GaszynChallenge (wideo)
Nowe iluminacje świąteczne na Rynku Wielkim w Zamościu (wideo)
99. Rocznica Bitwy pod Komarowem (wideo)
W Zamościu trwa 18 Międzynarodowy Festiwal Folklorystyczny EUROFOLK (wideo)
W Zamościu trwa XIII Zamojski Festiwal Kultury (wideo)

Co? Gdzie? Kiedy?

Walka o drugie z rzędu zwycięstwo na własnym parkiecie, konkurs „Rzuty za buty” i bezpłatny popcorn, czyli kolejny mecz koszykarskiej Lublinianki już w niedzielę
Zbiórka na rzecz psychiatrii dziecięcej
Zbiórka darów dla potrzebujących w Ukrainie
CITY TRAIL nad Zalewem Zemborzyckim po raz drugi
FILM „SUPERHEROES”. Wolontariuszom oraz osobom zaangażowanym w pomoc Ukrainie…