Niedziela, 05 maja 202405/05/2024
690 680 960
690 680 960

Pot i stres – dlaczego idą ze sobą w parze?

Pot zazwyczaj pełni w naszym organizmie określoną funkcję – wspomaga termoregulację, dzięki czemu nie przegrzewamy się tak łatwo. Pocenie się to całkowicie naturalne zjawisko, które nie powinno budzić w nas niepokoju. Chyba że pocimy się zdecydowanie za dużo i to w tych najbardziej stresujących momentach. Dowiedz się, jak działa ten mechanizm – być może ta wiedza pomoże w uporaniu się z problemem!

Nieprzyjemne elementy fizjologii

Pot jest częścią naszej fizjologii. Ma swoje zadania do spełnienia i kiedy cały organizm funkcjonuje tak, jak być powinno – nie ma z nim większych problemów. Zaczynają się one dopiero w momencie, w którym zauważamy, że stresującym wydarzeniom w naszym życiu zaczynają towarzyszyć mokre plamy pod pachami i nieprzyjemny zapach. Dlatego w takich sytuacjach warto sięgnąć po antyperspirant do zadań specjalnych taki jak Perspirex. Jak informuje producent na stronie https://perspirex.com.pl/ preparat ten doskonale nadaje się dla osób, które chcą zmniejszyć pocenie się pod pachami.

Pocenie się a ubrania

Jakie mogą być przyczyny wiążące stres z poceniem się? Duże znaczenie może mieć to, co nosimy. Warto przyjrzeć się swojej “wyjściowej” garderobie. Być może jest ona wykonana z niewłaściwych materiałów. Sztuczne i utrudniające skórze oddychanie tkaniny, bardzo chętnie wykorzystywane przez firmy odzieżowe, nie zawsze są dobre dla naszego ciała. Jeżeli mamy problemy z poceniem się np. w sytuacjach wystąpień publicznych – nie warto dokładać więcej stresu swojemu organizmowi – dobrze jest zainwestować w ubrania z naturalnych i przewiewnych tkanin takich jak len, jedwab czy wiskoza. 

Pocenie się ze stresu – dlaczego jest inaczej? 

Czy wiesz, że pojawiający się w stresujących sytuacjach pot ma inny skład chemiczny od tego “codziennego”? Oprócz naturalnych dla tej wydzieliny wody i soli, są w nim obecne również białka i tłuszcze. I to właśnie one odpowiadają za specyficzną i niezbyt przyjemną woń. Dlaczego tak się dzieje? Tutaj istotną rolę odgrywają hormony, aktywujące gruczoły  apokrynowe. Znajdują się one w naszym ciele w kilku miejscach: pod pachami, w pachwinach i w okolicach intymnych. To właśnie tam najczęściej odczuwamy nieprzyjemną wilgoć, kiedy jesteśmy w stresie. 

Jak się bronić przed takimi sytuacjami? Przede wszystkim starajmy się zachować spokój. Reakcje fizjologiczne organizmu to coś, nad czym nie jesteśmy w stanie zapanować. Fizjologia większości ludzi w stresujących momentach będzie reagowała podobnie i nie powinieneś się tym za bardzo przejmować – dbaj o higienę i zachowaj spokój. To najlepszy sposób na poradzenie sobie z problemem. Warto też sięgnąć po wysokiej jako antyperspirant, który ułatwi przebrnięcie przez trudne momenty.