Sobota, 25 maja 202425/05/2024
690 680 960
690 680 960

Poszła na bezpłatne badanie wzroku, seniorka straciła 13 tys. złotych

Policjanci przestrzegają przed udziałem w pokazach nieuczciwych handlowców sprzedających urządzenia kuchenne, medyczne czy domowe oraz oferujących „bezpłatne” badanie wzroku. Udział w takim pokazie na terenie Tomaszowa Lubelskiego dla 75-letniej seniorki zakończył się utratą 13 tys. zł.

Do tomaszowskiej komendy policji zgłosiła się 75-letnia mieszkanka powiatu, która padła ofiarą oszustwa, w wyniku którego straciła 13 tys. zł. Kobieta pod koniec lutego tego roku uczestniczyła w spotkaniu na terenie Tomaszowa Lubelskiego, podczas którego miał być bezpłatnie badany wzrok. Zaproszenie na to spotkanie kobieta otrzymała za pośrednictwem wiadomości SMS.

– Podczas spotkania, w którym uczestniczyło kilkadziesiąt osób, zorganizowana została również loteria z „darmowymi” nagrodami. 75-latka była jedną z osób, które wygrały m.in. odkurzacz, lampę do nagrzewania czy jonizator. Po spotkaniu, organizatorzy pokazu zaoferowali seniorce darmowy transport i pomoc w przewiezieniu wygranych przedmiotów bezpośrednio do domu. Po przyjeździe do miejsca zamieszkania 75-latki, wprowadzili ją w błąd, co do obowiązku zapłaty za wygrane przedmioty. Stosując manipulację i obietnicę zwrotu pieniędzy przy kolejnym pokazie, nakłonili 75-latkę do podpisania faktury za wygrane przedmioty i zapłaty za nie 13 tys. zł – informuje młodszy aspirant Małgorzata Pawłowska z tomaszowskiej Policji.

Po kilku dniach od pokazu i utracie kontaktu z firmą, która zorganizowała pokaz, seniorka zorientowała się, że padła ofiarą oszustwa. Sprawę postanowiła zgłosić Rzecznikowi Praw Konsumentów oraz tomaszowskim policjantom. Mundurowi zajęli się jej wyjaśnianiem, jednocześnie apelując o czujność podczas udziału w tego typu pokazach.

Jak działają nieuczciwi handlowcy korzystający z tej metody oszustwa?

 1. Odbieramy telefon, otrzymujemy list/smsa z informacją o organizowanym w naszej miejscowości darmowym spotkaniu/pokazie np. sprzętu medycznego/domowego na którym będzie możliwość zakupu w atrakcyjnej cenie (a nawet wygrania w loterii) tego sprzętu.
 2. W celu zachęcenia do udziału w spotkaniu, organizatorzy oferują „darmowy” upominek dla każdego z jego uczestników.
 3. Pamiętajmy! Sam udział w spotkaniu nie generuje żadnych zobowiązań. Jednak uczestnicząc w takim pokazie zastanówmy się dwa razy zanim cokolwiek podpiszemy, nawet jeżeli jest to „zwykła” lista obecności czy zgodna na udział w konkursie z atrakcyjnymi nagrodami.
 4. Pamiętajmy! Udział w pokazie nie jest równoznaczny z koniecznością zakupu oferowanego towaru. Na pokazach często oferowane są produkty, których cena jest wielokrotnie wyższa od ceny rynkowej.
 5. Nigdy nie zapraszajmy osób z pokazów do swojego domu w celu sfinalizowania umowy kupna. Nawet jeśli oferują pomoc np. w transporcie zakupionego na pokazie sprzętu lub wygranej w loterii nagrody.
 6. Pamiętajmy, że od umowy zawartej poza lokalem przedsiębiorcy, można odstąpić w terminie 14 dni od daty jej zawarcia.
 7. Jeżeli podejrzewamy, że zostaliśmy oszukani, wprowadzenie w błąd co do jakości i ceny zakupionego produktu czy nakłonieni do podpisania niekorzystnej umowy, warto skontaktować się z Rzecznikiem Praw Konsumenta.

Zdrowy rozsądek i ostrożność pozwolą uchronić nas przed problemami i utratą sporej gotówki.

PRZECZYTAJ

Sprzedał mieszkanie i pożyczył pieniądze, liczył na szybki zysk. To było oszustwo

7 komentarzy

 1. Odkurzacz zwykły 300 zł
  Jonizator – zwykły nawilżacz 100 zł
  Lampa solux – 200 zł

  łączni koszt 600 zł – lampka powinna się już zaświecić jak firma powiedziała ze te produkty kosztują 13tys

 2. Skoro straciła 13000 zł to znaczy, że miała oszczędności. Skąpy dwa razy traci, a w jej przypadku dużo więcej

 3. A Grodzki PO wolności śmiga

  • Jachira czas na czopki,czooopku.

  • jak ubogim intelektualnie trzeba być, żeby do każdego tematu dorabiać podtekst polityczny i niczym Kowalski wszędzie widzieć Tuska… to jakaś obsesja, ale medycyna potrafi leczyć różne schorzenia – spróbuj

Dodaj komentarz