Port Lotniczy Lublin będzie współpracował z UMCS. Podpisano porozumienie w tej sprawie
17:10 02-06-2022 | Autor: redakcja
W czwartek Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej i Port Lotniczy Lublin podpisali porozumienie o współpracy. Ma się ona opierać m.in. na realizacji projektów naukowo – badawczych oraz edukacyjnych z poszanowaniem praw własności intelektualnej, realizacji programów praktyk studenckich i staży zawodowych czy też organizacji szkoleń. Do tego dochodzi wymiana informacji i
materiałów, publikacje w dziedzinach pozostających w sferze zainteresowania obydwu instytucji, realizacji wspólnych projektów oraz inicjatyw edukacyjnych, a także wymiana doświadczeń pomiędzy sferą praktyki i nauki. Będzie też promowanie najlepszych studentów, co ułatwi im start na rynku pracy. Wspólne działania zakładają również włączenie się pracowników naukowych w przygotowanie materiałów wewnętrznych na potrzeby funkcjonowania lotniska.
Jak podkreśla rektor UMCS prof. Radosław Dobrowolski, współpraca z otoczeniem społeczno-gospodarczym jest jednym z kluczowych obszarów działalności uczelni. Cała sfera przyszłej kooperacji obejmować ma zarówno działania na gruncie naukowo-badawczym, badawczo-wdrożeniowym, jak i dydaktycznym. Szczegóły będą ustalane na bieżąco, ale dalsza perspektywa i zakres współpracy jest bardzo szeroki i daje duże szanse zarówno na zaangażowanie uczelnianej kadry, a także aktywność studentów z różnych wydziałów. Mowa tu m.in. o stażach naukowych i praktykach studenckich, a także o możliwości znalezienia pracy przez absolwentów. Rektor uczelni dodał, że współpraca z otoczeniem społeczno-gospodarczym jest dla UMCS niezwykle istotna z punktu widzenia strategii uczelni oraz wzmacniania jej pozycji, a przez to również miasta i województwa.
Natomiast prezes zarządu Portu Lotniczego Lublin wskazał, że lubelskie lotnisko jest czynnikiem prorozwojowym dla całego regionu. Z jego doświadczeń i infrastruktury korzystają również wyższe uczelnie. Dlatego też cieszy go fakt, iż do tego grona dołączył największy uniwersytet w regionie, czyli UMCS.
– Chciałbym podkreślić, jak ważna dla Portu Lotniczego Lublin jest maksymalizacja przychodów. Jak wiemy, okres pandemii był trudny, dlatego zdecydowaliśmy się z zarządem rozwijać również inne gałęzie lotnicze(…). Bardzo liczymy tutaj na wsparcie UMCS, szczególnie pod kątem sektora logistycznego, który chcielibyśmy rozwijać na Lubelszczyźnie, zarówno od strony naukowej, jak i czysto operacyjnej, technicznej. Liczymy także na współpracę, jeżeli chodzi o różnego rodzaju analizy ekonomiczne, ale też oceny. W ramach porozumienia UMCS będzie przeprowadzać m.in. analizy związane z międzynarodowym ruchem lotniczym, turystycznym, analizy preferencji klientów dotyczące poszczególnych linii i usług lotniczych czy badać kwestie związane z transportem cargo, czyli przewozami towarów międzynarodowych. Współpraca wpłynie także na promocję miasta Lublin, całego regionu, jak również na relacje i ożywienie sfery gospodarczej na Lubelszczyźnie – mówi dyrektor handlowy PLL Marek Pierściński.
W pierwszej kolejności obie strony spodziewają się porozumień realizujących konkretne projekty np. z Instytutem Nauk o Zarządzaniu i Jakości, a także Instytutem Psychologii. Z kolei przy badaniach związanych z bezpieczeństwem, ważna może okazać się współpraca z prawnikami i politologami, a w badaniach klientów dot. preferencji określonych linii lotniczych, współpraca z psychologami i marketingowcami.
(fot. Bartosz Proll)
„dlatego zdecydowaliśmy się z zarządem rozwijać również inne gałęzie lotnicze” – obecnym studentom w głowie co najwyżej latanie po klepedronie
jeszcze więcej Afryki naściągają?
Port Lotniczy Lublin będzie współpracował z UMCS… to nie po katolicku jakoś.
Co innego jakby tak z KUL -em…
Nasz uniwerek prześciga się w generowaniu bełkotu. Chciałbym zobaczyć co rzeczywiście z tej współpracy wyniknie. Podejrzewam że nic oprócz pobierania pieniędzy z budżetu na nieuzasadnione analizy.
Oj tam, oj tam… – podwyższy się ceny biletów dla gawiedzi i jakoś to „be”…
lotnisko jak lotnisko. w dodatku nieduże. kilka samolotów dziennie ląduje i startuje – co tu badać?
systemy muszą być kupione od licencjonowanych podmiotów, personel przeszkolony na kilku konkretnych uczelniach. gdzie tu jakaś wymiana informacji? staże w ochronie lotniska będą?
Ile milionów teraz pójdzie w piss….. du?
Czy wciąż wali smrodem z kibla na pół poczekalni? Byłem tam kiedyś i WIDZIAŁEM ten smród jak pełzał po podłodze i ścianach. Tragedia.