Czwartek, 25 kwietnia 202425/04/2024
690 680 960
690 680 960

Policjanci współpracują z księżmi. Wszystko dla dobra mieszkańców

Aby poprawić bezpieczeństwo mieszkańców, każdy sposób jest dobry. Najważniejsze jest dotarcie do osób, które są najbardziej zagrożone. Dlatego też chodzący po kolędzie księża, oprócz obrazka z wizerunkiem świętego, zostawią również przesłanie od policji.

To co jest dla wielu znane od dawna, nie wszyscy najwyraźniej jeszcze zrozumieli. Pomimo licznych apeli, wciąż starsze osoby tracą oszczędności życia, oddając je oszustom, którzy podają się za członków rodziny lub policjantów. Kolejne z kolei osoby tracą życie, lub odnoszą obrażenia, gdyż poruszają się drogami w ciemnych ubraniach i bez żadnych elementów odblaskowych. Lubelscy policjanci ruszają więc z kolejną akcją mającą na celu zwiększenie bezpieczeństwa oraz świadomości. Tym razem jednak dosyć nietypową.

Nawiązana została bowiem współpraca z księżmi, którzy rozpoczynają właśnie wizyty duszpasterskie w domach wiernych. Policja przygotowała 10 tysięcy ulotek, które zostały przekazane duchownym. Ci z kolei zostawią je wiernym podczas wizyty w ich domach. Na ulotkach, w apelu do mieszkańców, policjanci poruszają dwa ważne zagrożenia, na jakie społeczeństwo jest narażone. Chodzi o oszustwa na tzw. wnuczka oraz wypadki z udziałem pieszych.

Policyjne statystyki pokazują, że w ubiegłym roku na drogach Lubelszczyzny doszło do 1251 wypadków, w których 189 osób zginęło, zaś 1 434 zostało rannych. W wypadkach tych śmierć poniosło 64 pieszych. Wielu z nich poruszało się po zmroku w terenie nieoświetlonym, nie mając na sobie żadnych elementów odblaskowych. Problem ten jest bardzo poważny. Osobę taką, zwłaszcza gdy ma na sobie ciemne ubranie, kierowca jest w stanie dostrzec w ostatniej chwili. W niesprzyjających warunkach nie ma już żadnych szans na reakcję, w wyniku czego wypadku nie da się uniknąć.

Na ulotce zwarto także zbiór najważniejszych zasad postępowania, by nie stać się ofiarą oszustów. – Profilaktyka dotycząca przestrzegania przed oszustami jest niezmiernie istotna. Ofiarami tych przestępstw są zazwyczaj osoby starsze, a sprawcy wykorzystując dobroć seniorów i ich chęć niesienia pomocy, wyłudzają pieniądze. Takie zdarzenia powodują u pokrzywdzonych nie tylko olbrzymie straty finansowe, ale także utratę zdrowia, zaufania do ludzi i wycofanie z aktywnego życia społecznego. Dlatego policjanci traktują to zjawisko bardzo poważnie, z jednej strony wykonując szereg czynności, których efektem są zatrzymania przestępców, z drugiej zaś, mówiąc o problemie i apelując o ostrożność- wyjaśnia Anna Kamola z Komendy Wojewódzkiej Policji w Lublinie.

Ulotka, którą zostawią księża, ma dwie strony. Na pierwszej „Chroń swoje życie!!!” zawarto zasady bezpieczeństwa na drodze , na drugiej zaś „Bądź przezorny, a będziesz bezpieczny”, co zrobić, aby nie stać się ofiarą oszustów. Poradniki przygotowali policjanci z Wydziału Prewencji oraz Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Wojewódzkiej Policji w Lublinie. Realizacja tego przedsięwzięcia jest możliwa dzięki zaangażowaniu się w akcję Archidiecezji Lubelskiej.

Policjanci współpracują z księżmi. Wszystko dla dobra mieszkańców
Policjanci współpracują z księżmi. Wszystko dla dobra mieszkańców

(fot. policja, lublin112, pixbay)
2016-12-28 23:16:28

21 komentarzy

  1. Jak w Ojcu Mateuszu.

  2. Jakie są konsekwencje prawne jak się nie zatrzymam do kontroli drogowej .widząc czarną postać????

  3. Ciekawe jak to wytłumaczyć?

    W roku 2014 w całej Szwecji zginęło 52 pieszych, a w 2015 tylko na lubelskich drogach zginęło 64 pieszych…

    W 2014 roku liczba zabitych pieszych na polskich drogach osiągnęła zatrważającą liczbę 1116.

Z kraju