Piątek, 19 kwietnia 202419/04/2024
690 680 960
690 680 960

Policja zachęca: „Możesz rozpocząć wymarzoną pracę w wybranym pododdziale kontrterrorystycznym” (wideo)

– Zawsze chciałeś tu być? Dziś jest to możliwe. Teraz także z cywila można zostać policyjnym kontrterrorystą. Po pomyślnym zakończeniu procesu rekrutacji i ukończeniu kursu podstawowego, możesz rozpocząć wymarzoną pracę w wybranym pododdziale kontrterrorystycznym, czy to centralnym, czy na terenie kraju – zachęca Komenda Główna Policji.

Marzysz, by zostać policyjnym pirotechnikiem, nurkiem, spadochroniarzem, przewodnikiem psa lub ratownikiem medycznym, wodnym, górskim, a może członkiem zespołu bojowego w służbie kontrterrorystycznej? Teraz możesz spełnić to marzenie i ubiegać się o miejsce w szeregach tej wyjątkowej jednostki w policyjnej formacji. Przeczytaj rozmowę z funkcjonariuszem, który kilkanaście lat temu rozpoczął służbę w tym oddziale.

– Dlaczego zostałeś policyjnym kontrterrorystą? – to pytanie do jednego z funkcjonariuszy, który 17 lat temu właśnie z cywila rozpoczął służbę w „BOA”.

– Jak wielu młodych ludzi na ostatnim roku studiów, w moim przypadku na AWF-ie, zastanawiałem się na wyborem konkretnej ścieżki zawodowej. Myślałem o tym, z jakim zawodem będzie wiązała się moja przyszłość i w jakim obszarze będę miał największe szanse na rozwój. Brałem pod uwagę różne opcje, gdzie mógłbym wykorzystać swój potencjał. Nie widziałem siebie raczej w roli wykładowcy. Myślałem wtedy o rozpoczęciu służby w Policji. A gdy od kolegi dowiedziałem się, że można starać się o bezpośrednie przyjęcie do „BOA”, nie zwlekałem. Postanowiłem złożyć dokumenty i rozpocząć procedurę rekrutacyjną do ówczesnej służby antyterrorystycznej. W tym czasie bacznie obserwowałem działania policyjnych specjalsów i marzyłem o tym, by być jednym z nich. Chciałem być członkiem zespołu bojowego i brać udział w takich akcjach, o których wcześniej mogłem tylko dowiedzieć się z mediów, oglądając np. materiały filmowe z policyjnych realizacji. Bardzo chciałem wykorzystać jak najlepiej swoje predyspozycje i umiejętności.

A jakie to specjalistyczne umiejętności pomogły Ci najpierw w rekrutacji, a dziś w trakcie służby?

– Od lat trenowałem judo. Na swoim koncie miałem już wtedy osiągnięcia sportowe na arenie krajowej, w tym kilka medali w mistrzostwach Polski w judo. Ciągły trening, odpowiednia dieta, dyscyplina, systematyczność – to wszystko miało wpływ na pozytywny wynik rekrutacji.

Czyli w Twoim przypadku łatwo przeszedłeś całą procedurę rekrutacyjną? 

– Nie był to dla mnie absolutnie żaden problem. Jako sportowiec zawsze dbałem o dobrą kondycję fizyczną, regularnie trenowałem i przygotowywałem się do kolejnych zawodów. Nie miałem więc trudności, by zaliczyć wymagany przepisami test sprawności fizycznej. Sprawność fizyczna to nie wszystko, czego oczekuje się od nas. Tak było wtedy i tak jest teraz. Musimy umieć działać w zespole, szybko analizować dynamicznie zmieniającą się sytuację i podejmować właściwe decyzje. To od tego zależy bezpieczeństwo każdego z nas. Wiem, że mogę polegać na swoich kolegach, a oni na mnie.

Czy dziś po 17 latach od rozpoczęcia służby w CPKP „BOA” podjąłbyś taką samą decyzję?

– Zdecydowanie tak. Nigdy nie bałem się wyzwań, dlatego wiem, że jest to wymarzona praca dla mnie. Choć jest to służba wymagająca dyspozycyjności, zaangażowania, a nieraz długotrwałego wysiłku, to równocześnie daje satysfakcję i pozwala na rozwój. Wśród moich kolegów są zarówno pirotechnicy, nurkowie, spadochroniarze, przewodnicy psów czy ratownicy medycznie, górscy i wodni. Jak widać, to dobre miejsce do rozwijania swoich pasji.

Jak wygląda proces rekrutacji? 

Po złożeniu wymaganych dokumentów, przejdziesz test wiedzy, sprawności fizycznej i psychologiczny, z uwzględnieniem wymagań dotyczących pełnienia służby kontrterrorystycznej. Proces zakończy rozmowa kwalifikacyjna. Oprócz warunków, które musi spełniać każdy kandydat ubiegający się do służby w Policji, w tym przypadku ważna jest nie tylko twoja sprawność fizyczna na doskonałym poziomie, ale też twoje specjalistyczne umiejętności. To one mogą zdecydować o tym, że pozytywnie przejdziesz rekrutację i dołączysz do elitarnego grona.

Możesz liczyć na szczególne preferencje z tytułu wykształcenia i umiejętności. Dodatkowe punkty przy rekrutacji doliczane są, jeśli jesteś m.in.: ratownikiem, ratownikiem medycznym, pielęgniarką, masz uprawnienia do wykonywania prac podwodnych, ratownikiem górskim lub wodnym, dysponujesz uprawnieniami do prowadzenia jachtów żaglowych albo motorowych, masz uprawnienia instruktora sportów walki (np. zapasy, judo, karate, boks), strzelectwa sportowego, ratownictwa wodnego, nurkowania oraz sportów motorowodnych. Szczegóły znajdziesz w rozporządzeniu Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 12 stycznia 2022 r. w sprawie postępowania kwalifikacyjnego w stosunku do kandydatów ubiegających się o przyjęcie do służby w Policji.

(fot. wideo źródło KGP)

19 komentarzy

  1. MNQ nie rozbieraj bo ten co pisał to sam nie wie o czym pisze. Jego mózg nie ogarnia tej formacji.

  2. czyli zbierają ekipę żeby te respiratory odbić xD

  3. Krzysztof Muszczyk

    BOA, czyli pośmiewisko wśród prawdziwych kominiarzy z GROMu czy FORMOZy. Chłopcy, których jedyne akcje to strzelanie do papierowych tarcz na ćwiczeniach albo wyciąganie emerytów z mieszkań jak im się piętra pomylą. 🙂

  4. TO CHYBA JAKIŚ ŻART XDD

  5. Predyspozycją do wstąpienia do tych formacji jest uwielbienie przemocy, nieposkromiona cheć pałowania kobiet, starców i słabszych fizycznie.

Z kraju