Niedziela, 26 maja 202426/05/2024
690 680 960
690 680 960

Polacy planują wyjazdy wakacyjne, większość deklaruje wakacje w Polsce

Doniesienia związane z wojną, inflacją czy podwyżką stóp procentowych nie wstrzymały wakacyjnych planów Polaków. Z badania przeprowadzonego przez Profitroom wśród ponad 3 tys. gości hotelowych wynika, że aż 93,6% z nich uda się na wypoczynek. Większość zdecyduje się nawet na więcej niż jeden wyjazd.

Profitroom, dostawca technologii rezerwacyjnych, we współpracy z hotelami przeprowadził ogólnopolskie badanie „Plany wakacyjne Polaków 2022”.

– Od wybuchu pandemii rynek turystyczny cechuje bardzo duża zmienność. Poprzez badanie chcieliśmy uzyskać informacje na temat tego, jak będzie kształtował się popyt na usługi hotelowe w Polsce. W tym roku występuje szereg nowych czynników wpływających na decyzje o rezerwacjach, główne z nich to powrót zagranicznych podróży, wojna na Ukrainie i wzrost inflacji – wyjaśnia Marcin Dragan, założyciel Profitroom.

Wśród ankietowanych dominuje chęć wyjazdu w miesiącach lipcu – sierpniu (71,8%), ale wiele osób (28,2%) zakłada również możliwość wyjazdu jeszcze w maju – czerwcu lub na początku jesieni (wrzesień – październik). Najbardziej popularne wśród Polaków będą wyjazdy tygodniowe (41,5%). Ponad połowa ankietowanych nie dokonała jeszcze rezerwacji pobytu wypoczynkowego.

– Wyniki ankiety potwierdzają dane z naszych systemów rezerwacyjnych. W tych niepewnych czasach goście coraz częściej zwlekają ze złożeniem rezerwacji do ostatniej chwili. Tymczasem im wcześniej dokonuje się rezerwacji, tym taniej, gdyż w hotelach funkcjonuje taki sam mechanizm podnoszenia ceny, jaki znamy z linii lotniczych – komentuje Dragan.

Zniesienie obostrzeń w podróżach międzynarodowych wzmaga chęć do wyjazdów za granicę, które deklaruje prawie połowa ankietowanych. Wakacje w Polsce cieszą się jednak niesłabnąca popularnością i aż 83% Polaków swój urlop spędzi na wyjeździe w kraju.

Pomimo wysokiej inflacji 87% Polaków planuje więcej niż jeden wyjazd wypoczynkowy do końca roku. 60% gości wyda tyle samo na wakacje, co w ubiegłym roku, a co trzeci ankietowany deklaruje wyższy budżet. Większość na rezerwację pobytu na osobę wyda nie więcej niż 1500 zł.

– Wyniki ankiety świadczą o tym, że możemy spodziewać się bardzo dużego popytu na wyjazdy wypoczynkowe. Jeśli chcemy zarezerwować pokój w wymarzonym hotelu, to lepiej zróbmy to już teraz – mówi Marcin Dragan.

Jednym z pytań, które znalazło się w ankiecie organizowanej przez Profitroom było wskazanie inspiracji wyboru konkretnego hotelu lub miejsca wypoczynku. Ankietowani odpowiedzieli, że przede wszystkim wpływ na decyzję o rezerwacji mają dla nich rankingi hoteli dostępne w Internecie (64%) oraz rekomendacje znajomych i rodziny (53,9%). Na kolejnych miejscach znalazły się media społecznościowe czy reklama w mediach.

Badanie „Ogólnopolskie badanie gości hotelowych – Plany wakacyjne Polaków” przeprowadzono metodą panelu online w dniach 9-12 maja 2022 r.

(fot. lublin112.pl, źródło Profitroom)

3 komentarze

  1. Widziałem Ptaka Cień

    tak, trwają prace polegające na odswiezeniu linoleum i pomalowaniu barierek na balkonie

  2. Konserwa w plecak, ziemniaki do bagażnika, harnaś w łapę i nad jezioro, oczywiście w okolicach Łęcznej, bo na mazurach za drogo i za daleko a LPG i pb95 za drogie.