690 680 960

Po raz kolejny budynek UMCS nagrodzony w międzynarodowym konkursie na najlepszą inwestycję budowlaną

„Kryształowa Cegła” znów w rękach Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej. Nowy gmach Instytutu Pedagogiki Wydziału Pedagogiki i Psychologii UMCS zajął I miejsce w prestiżowym konkursie „O Kryształową Cegłę” w kategorii „Obiekty naukowo-dydaktyczne”. Obiekt zlokalizowany jest w Kampusie Zachodnim UMCS przy ul. Głębokiej.

Na gali wręczenia nagród władze uczelni reprezentowała Kanclerz UMCS Grażyna Elżbieta Fiok. W trakcie wydarzenia ogłoszono wyniki i podsumowano XXI edycję konkursu „O Kryształową Cegłę na najlepszą inwestycję budowlaną po obu stronach wschodniej granicy Unii Europejskiej – na Szlaku Słońca i Śniegu”

– Organizatorem plebiscytu jest Polskie Towarzystwo Mieszkaniowe Lublin, a konkurs rozstrzyga międzynarodowa kapituła. Głównym celem konkursu jest pobudzenie aktywności ekonomicznej, gospodarczej i obywatelskiej regionów Europy Wschodniej poprzez promowanie i dokumentowanie działań w zakresie rozwoju regionalnej infrastruktury, budownictwa i architektury – tłumaczy rzecznik prasowy uniwersytetu Aneta Adamska.

Tegoroczna nagroda jest już kolejnym  wyróżnieniem Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w tym plebiscycie.

– W ubiegłym roku uczelnia zajęła I miejsce w kategorii „Obiekty Oświatowe” za nowy budynek Wydziału Politologii i Dziennikarstwa oraz Instytutu Psychologii (Kampus Zachodni UMCS, ul. Gęboka – przyp. redakcji) – przypomina Aneta Adamska – a także wyróżnienie w kategorii „Remonty, Rewitalizacje i Modernizacje” dla Akademickiego Centrum Kultury i Mediów UMCS Chatka Żaka. Z kolei podczas XIX edycji konkursu I miejsce w kategorii „Rozbudowy i Rewaloryzacje” uzyskała Stołówka Akademicka „Trójka”, a w 2016 roku Centrum Analityczno-Programowe dla Zaawansowanych Technologii Przyjaznych Środowisku ECOTECH-COMPLEX otrzymało nagrodę w kategorii „Obiekty użyteczności publicznej”.

Projekt budynku Instytutu Pedagogiki UMCS został przygotowany przez uznanego warszawskiego architekta – Radosława Guzowskiego, który w swojej koncepcji architektoniczno-urbanistycznej przyjął cztery główne założenia: funkcjonalność, ekonomię, ekologię i estetykę.

– Wykonawcą inwestycji była firma budowlana Anna-Bud Sp. z o.o. – wyjaśnia rzecznik prasowy UMCS. Bryła obiektu posiada prostą, a jednocześnie unikalną fasadę, której elementy pozostają w harmonii do wyglądu sąsiadujących obiektów. Przeważa w niej szkło i aluminium, które podkreślają nowoczesny wygląd budynku. Całość gmachu charakteryzuje się zrównoważoną i minimalistyczną estetyką, odpowiadającą wymogom XXI wieku.

Nowy gmach posiada dwa wejścia: od strony dziedzińca, pomiędzy nim a obiektem Instytutu Psychologii, oraz wejście główne od strony parkingu. Wewnątrz budynku znajduje się słoneczne, wielokondygnacyjne lobby z przeszkleniem w dachu. Nowoczesny obiekt zawiera m.in. dwie aule wykładowe (na ok. 200 i 100 miejsc), sale wykładowe i ćwiczeniowe, izbę pamięci, pracownie komputerowe oraz specjalistyczne: wielofunkcyjną pracownię Montessori, pomieszczenie do diagnozy neuropedagogicznej, a także profesjonalnie wyposażone pracownie: plastyczną, teatralno-muzyczną i taneczną. Od południowej strony budynku rozpościera się również piękny widok na panoramę miasta. Zagospodarowanie terenu wokół obiektu harmonijnie wkomponowuje się w istniejący kontekst urbanistyczny Kampusu Zachodniego UMCS.

– Współczesny, wysoki standard nowej siedziby Instytutu Pedagogiki UMCS znacząco wpływa na komfort oraz odpowiednie warunki do prowadzenia badań i kształcenia studentów – konkluduje Aneta Adamska.

(fot. tekst Leszek Mikrut)

4 komentarze

  1. granat vel osioł

    Za mało betonu jak na Lublin.

  2. A ta nieskoszona trawa tak ma być 😉 ?

  3. Gratulacje! Nareszcie jakiś ranking, w którym polska uczelnia nie jest w drugiej czy trzeciej setce. 🙂

  4. Szkoda że tak mało zieleni, tylko eleganckie trawki i ujarzmione betonem drzewka. Zero fotowoltaiki. Gdzie ta ekologia?

Kursy walut

  • USD 4.4492zł -0.93%
  • GBP 5.461zł 0.08%
  • EUR 4.685zł -0.09%
  • CHF 4.7576zł -0.01%

Polub nas

Materiały wideo

Lubelscy policjanci wzięli udział w akcji #GaszynChallenge (wideo)
Nowe iluminacje świąteczne na Rynku Wielkim w Zamościu (wideo)
99. Rocznica Bitwy pod Komarowem (wideo)
W Zamościu trwa 18 Międzynarodowy Festiwal Folklorystyczny EUROFOLK (wideo)
W Zamościu trwa XIII Zamojski Festiwal Kultury (wideo)

Co? Gdzie? Kiedy?

Mikołajkowe szkolenie dla kierowców w ODTJ
Mikołajki z myślą o seniorach i osobach z niepełnosprawnościami
Zaproszenie na terenowe akcje poboru krwi
A może tak w ostatnim miesiącu roku warto odwiedzić Teatr Muzyczny? Sprawdź!
Mikołajki w VIVO! Lublin