Czwartek, 25 kwietnia 202425/04/2024
690 680 960
690 680 960

Po opadach zawsze zbierała się tam woda. Postanowiono zbudować ogrody deszczowe (zdjęcia)

Ogrody deszczowe to miejsca, w których gromadzi się woda opadowa, pochodząca zarówno z terenu ogrodu, jak z dachów czy innych powierzchni nieprzepuszczalnych. Następnie jest ona pobierana przez rośliny i stopniowo oddawana do atmosfery. Dwa kolejne takie obiekty powstają w Lublinie.

Trwają prace związane z budową dwóch kolejnych ogrodów deszczowych na terenie miasta. Powstają one w pasie zieleni przy ul. Ochotniczej. Miejsce to wybrano nieprzypadkowo. Po opadach zawsze zbierała się tam woda.

Obecnie wybierany jest grunt oraz formowana niecka, która zostanie niebawem wypełniona specjalnymi warstwami konstrukcyjnymi. Ich zadaniem będzie m.in. zwiększenie pojemności retencyjnej i usprawnienie infiltracji wód opadowych do gruntu, zapewnienie roślinom wartości odżywczych oraz zapobieganie rozrastania się chwastów.

Po zakończeniu tego etapu nasadzona zostanie roślinność. Projekt przewiduje umieszczenie tam 100 irysów, 40 sitów, 50 trzęślic i 30 rozchodników okazałych. Wybrane rośliny to głównie gatunki rodzime, tolerujące czasowe zalewanie i osuszanie, odporne na działanie zanieczyszczeń występujących w wodach opadowych. Co ważne, dobierano je patrząc na okres kwitnienia, aby ogród był atrakcyjny przez cały rok.

– Warto zmienić sposób myślenia i potraktować wody opadowe jako zasoby, by nie tracić ich poprzez odprowadzanie systemem kanalizacji. Zadaniem ogrodów deszczowych czy też innych form małej retencji jest właśnie zatrzymywanie wody w miejscu jej opadu. Takie obiekty stosowane powszechnie pełnią funkcję „gąbki” – w miejscach, które były zalewane i gdzie powstawały kałuże, znika problem zalegającej wody. Ogrody stanowią również atrakcyjną kompozycję przestrzenną i są bardzo wartościowe dla mikroklimatu w czasie suszy – mówi Hanna Pawlikowska, Miejski Architekt Zieleni.

Ogrody deszczowe powstają w ramach projektu Zielonego Budżetu. Wybrano osiem lokalizacji, z czego w dwóch obiekty te są już gotowe. Mowa o Parku Jana Pawła II oraz okolicy altany przy ul. Ochotniczej. Po zakończeniu prowadzonych właście prac, przy tej ulicy będą trzy ogrody deszczowe.

Po opadach zawsze zbierała się tam woda. Postanowiono zbudować ogrody deszczowe (zdjęcia)

Po opadach zawsze zbierała się tam woda. Postanowiono zbudować ogrody deszczowe (zdjęcia)

(fot. UM Lublin)

6 komentarzy

  1. Jak ja teraz tam samochodem wjadę przez te słupki?

  2. Bedzie się zbierać woda… w pobliskich piwnicach.Ale głupie te miastowe.

  3. Ten artykuł jest spóźniony o kilka miesięcy – ten ogród przy ul. Ochotniczej zrobili pod koniec maja tego roku. Od tego czasu ktoś już zdążył wyrwać tą tablice umieszczoną na słupku (być może już wróciła).

    • Czytajmy ze zrozumieniem. Napisano tu o KOLEJNYCH ogrodach deszczowych. A dewastacja – cóż, nasza polska norma…

Z kraju