Wtorek, 23 kwietnia 202423/04/2024
690 680 960
690 680 960

PKP szykuje się do przebudowy kolejnego przystanku. Ma to zapewnić lepszą dostępność do kolei

W ramach przeciwdziałania wykluczeniu komunikacyjnemu, jak też promowaniu ekologicznych środków transportu, przebudowany zostanie następny przystanek kolejowy. Tym razem na linii z Dęblina do Łukowa.

W środę spółka PKP Polskie Linie Kolejowe podpisała umowę z wykonawcą na przebudowę przystanku w Grabowie Szlacheckim. Zlokalizowany jest on w gminie Nowodwór w powiecie ryckim, na szlaku kolejowym łączącym Dęblin z Łukowem. Trasą tą kursuje tylko kilka regionalnych pociągów dziennie, jednak korzysta z nich wielu mieszkańców okolicznych miejscowości. Dlatego też zapadła decyzja, aby przystanek zmodernizować.

Inwestycja ma przede wszystkim poprawić dostępność do kolei poprzez zapewnienie wygodniejszych podróży pociągami. Przewidziano dwa nowe, wyższe perony, dzięki czemu wsiadanie i wysiadanie z pociągów będzie łatwiejsze. Do tego dochodzą nowe wiaty, ławki i jasne LED-owe oświetlenie. Oczywiście nie zabraknie tablic z czytelnym oznakowaniem i gablot z rozkładami jazdy.

Zakres prac będzie szerszy. Wyremontowany zostanie bowiem również sąsiadujący z przystankiem przejazd kolejowy w ciągu drogi drogi powiatowej prowadzącej do Okrzei. Wykonawca wymieni nie tylko nawierzchnię na przejeździe, lecz także tory. Zamontowane zostaną dodatkowe urządzenia, w tym samoczynne sygnalizatory świetlne. Od drogi do peronów powstanie też nowy chodnik.

– Program Przystankowy na Lubelszczyźnie odpowiada na potrzeby mieszkańców regionu. Zwiększa się dostępność komunikacyjna do kolei. Nowe perony w Grabowie Szlacheckim to krok do budowania atrakcyjnej oferty podróży pociągiem dla mieszkańców mniejszych miejscowości – wyjaśnia Ireneusz Merchel, prezes Zarządu PKP Polskich Linii Kolejowych S.A.

Prace mają kosztować łącznie blisko 6 mln zł. Z uwagi, iż inwestycja realizowana jest w formule „projektuj i buduj”, na razie nie ma co spodziewać się rozpoczęcia przebudowy. Wykonawca w pierwszej kolejności ma stworzyć dokumentację projektową, dopiero później wejdzie na plac budowy. Zakończenie robót planowane jest w II kwartale 2024 r.

W województwie lubelskim w ramach Rządowego programu budowy lub modernizacji przystanków kolejowych na lata 2021-2025 obejmuje 20 lokalizacji. Na liście są przystanki: Łagiewniki, Żurawnica, Leopoldów, Sarnów, Bystrzyca koło Lublina, Kraśnik, Wólka Niedzieliska, Zamość Starówka, Zamość Wschód, Chotyłów, Szczebrzeszyn Miasto, Niedzieliska – Kolonia, Długi Kąt, Chełm, Grabów Szlachecki, Milanów, Bezwola, Lisiowólka, Jaski i Aleksandrów. Jego celem jest przeciwdziałanie wykluczeniu komunikacyjnemu, promowanie ekologicznych środków transportu oraz wspieranie polskiej gospodarki.

(fot. PKP PLK)

5 komentarzy

  1. I jak widać PiS remontuje, buduje a za PO a ch z tą Polską wschodnią.

    • no i co z tego?

      Tylko, że z dawnej ilości połączeń pozostało sześć, przy czym tylko jedno, które jest codziennie.

  2. Jednym z tych wymienionych przystanków do remontu , osobiście jeździłem do pracy w Lublinie, gdy parowozy ciągały składy , to była jazda .

  3. No no kasa leci ale zapomnieli tylko o jednym braku pasażerów

  4. Kolejny sukces PiSu peło to dno.

Z kraju