690 680 960

Pikiety przed Auchan oraz Leroy Merlin przybierają na sile. Tym razem odbędą się również w Lublinie

Akcję pod nazwą „Dzień Hańby dla wspólników Putina” zaplanowano na najbliższą sobotę przed sklepami Auchan oraz Leroy Merlin w całym kraju. Będzie to największy z organizowanych do tej pory takich protestów.

Z tygodnia na tydzień przybiera na sile fala krytyki, jaka skierowana jest na sieci handlowe Auchan oraz Leroy Merlin, które podjęły decyzję o dalszej działalności w Rosji. Wiele osób ogłosiło bojkot placówek z tym logo, zaś aktywiści organizują coraz więcej manifestacji przed sklepami. Kolejne pikiety zaplanowano na sobotę 23 kwietnia, odbędą się one w 60 miastach, tym razem również w Lublinie. Całość rozpocznie się o godzinie 14 przed sklepem Auchan przy ul. Chodźki.

Za akcją nazwaną „Dzień Hańby dla wspólników Putina” stoją grupy: Ogólnopolski Bojkot Leroy Merlin oraz Euromaidan-Warszawa. Jak wskazują aktywiści, firma ta (Auchan i Leroy Merlin należy do jednego właściciela) jest cały czas wykorzystywana przez rosyjską machinę propagandy jako przykład korporacji, która stanęła za Rosją. Pomimo tego, jak również tragicznych obrazów płynących z Ukrainy, zarządowi firmy najwyraźniej to w żaden sposób nie przeszkadza.

-Będzie to największa do tej pory akcja protestów przeciwko wspólnikom Putina. Od czasu, kiedy Rosja zaatakowała niepodległą i demokratyczną Ukrainę ponad 750 zachodnich firm ograniczyło swoją działalność w kraju agresora. Nie zrobiła tego jednak francuska spółka do której należą sklepy Leroy Merlin i Auchan. Szefowie sieci, zarówno w Polsce jak i na świecie, nigdy nie potępili barbarzyńskiej wojny, nie nazwali sprawców ludobójstwa. Firmie nie przeszkadza, że ogromne pieniądze, które wpłaca do rosyjskiego budżetu finansują zbrodnie wojenne. Dlatego też wzywamy do protestów w całym kraju, w każdym mieście gdzie mieści się sklep Auchan, czy Leroy Merlin – tłumaczą aktywiści.

Sytuacja niepokoi też pracowników sieci. Związkowcy z Auchana skierowali do prezesa Auchan Retail Edgarda Bonte pismo, w którym domagają się podjęcia odważnej decyzji w sprawie opuszczenia rosyjskiego rynku. Jak podkreślają, już teraz dla firmy jest to gigantyczna strata wizerunkowa, co więcej zauważalny jest także znaczący odpływ klientów. W wyniku postępującego bojkotu sieci pracownicy obawiają się utraty swoich miejsc pracy.

(fot. Google Street View)

62 komentarze

 1. Tu chodzi o kasę

  A nie dobro ludzi. Nic więcej. Lista wstydu firm które działają dalej jest długa. Nawet nie jesteśmy świadomi u kogo kupujemy. Renault czyli też Dacia i inne też działają dalej . Wiadomo że zainwestowali tam i chcą zarabiać dalej bo po to są . W biznesie nie ma sentymentów Liczy się kasa, kasa, kasa. Za miesiąc większość zapomni o tym i poleci biegiem bo tanio czyli wróci do normy a tam dalej będą umierać ludzie.

 2. a pies was…. , nie bedziecie mi mówić gdzie i co mam kupować i na co wydawać własne pieniądze

 3. Idę i kupuję tam gdzie jest tanio, bo przy obecnych cenach człowieka na wiele już nie stać zarabiając najniższą krajową. Za chwilę czynsze w górę pójdą, bliżej końca lata paliwo będzie droższe o 50% od obecnych cen. Wtedy zobaczycie tych wszystkich protestujących jak w podskokach będą przeklinać i szukać tanich produktów, a teraz łykają wszystko co im media podadzą i sami nie są racjonalnie pomyśleć. Trochę zdrowego rozsądku i myślenie trzeba włączyć.

 4. Pod T-mobile i Orange nie trzeba iść wystarczy przenieść od nich numer telefonu!

 5. I będą wyciągać za fraki Ukraińców siedzących na kasach i robiących tam zakupy ?? Bo akurat takich nie brakuje.

 6. Pełno Ukraińców tam robi zakupy.co za obłuda

  • skąd to wiesz? robisz tam zakupy?

   • Robię i co, zabronisz mi? Czym wtedy będziesz różnił sie od tych którzy na nich najeżdżają i niosą swój etos i kulturę Ukrainie, a raczej brak tej kultury.

 7. Trzeźwo myślący

  Jestem przeciw wojnie nie tylko na Ukrainie,ale każdej wojnie.
  Mam pytanie do protestujących. Zanim pojedziecie po markety pikietować wypijcie kawę, herbatę, pewnie zjecie śniadanie.
  Na ,,czyim,, gazie przygotujcie strawę i przyjdziecie swoimi bolidami,na czyjej benzynie lub oleju napędowym ?
  A kto wie kto napędza tą spiralę protestów,a może to jest przy ,, okazji,, walka z konkurencją?

 8. Strasznie tu dużo ludzi z krainy U widać z opcji komentarzy. Do „ołszołoma” i tak wszyscy miejscowi będą chodzić … I tak tu ludzie nie rozumieją czy to mówią „ruskcy” czy „upkrainscy” dla nas te języki i narody to „wsio rawno”.

 9. Nasze państwo wpuszcza te tiry i nic nie robi wobec nich, że to z rosijiii towar na markety nasze!! to uważam że jak nic nie robi państwo nasze z tym tzn. że zezwala na transport takich tirów z rosji a czemu nasze państwo nie pałuje i rozgania tych co protestują i utrudniają dojazd pojazdom, które na dziko nie wjechały tylko była zgoda od polski na wjazd????śmiech z tych ludzi, bo za kogo się oni uważają za naj mądrzejszych!!!takimi strajkami raczej ściągają wroga do nas!!!! bo chcą przeszkodzić putinkowi( w mniemaniu ludzi niby to jest tych strajkujących)pretekst jest kolejny żeby nam jaka rakieta spadla dla przykładu

 10. ukrainy nic nie uratuje!!! szkoda ludzi ale im nic nie pomoże.mamy wpływ na to komu damy reszte tej wymeczonej ziemi oligarhom żydom ukrainskim czy rosyjskim.a wejscie ukrainy do uni to dla nich bedzie wstrzas głód nie dajcie sie zwiesc ukraincy ze bedzie wam wtedy lepiej kto pamieta polska prywatyzacje w 90 r. ten wie.Nie dajcje sie wciagnac do uni.!!!a my polacy nie dajmy sie wciagnac w ta wojnę!!!to jest najuczciwsze co możemy zrobić dla nich.

Kursy walut

 • USD 4.0199zł -0.01%
 • GBP 5.0597zł -0.12%
 • EUR 4.3334zł -0.11%
 • CHF 4.6027zł 0.1%

Polub nas