690 680 960

Piesi na cenzurowanym. W całym kraju trwa policyjna akcja „NURD”

W czwartek w całym kraju policjanci ruchu drogowego prowadzą działania „NURD”. Pomimo tego, że nadrzędnym celem działań jest troska o bezpieczeństwo „Niechronionych Uczestników Ruchu Drogowego”, czyli pieszych i rowerzystów, mundurowi będą zwracali uwagę na każde zachowanie niezgodne z prawem.

Genezą policyjnych działań „Niechronieni Uczestnicy Ruchu Drogowego”, w skrócie NURD, jest troska o bezpieczeństwo pieszych i rowerzystów – czyli tych użytkowników dróg, którzy w żaden sposób nie są chronieni nadwoziem pojazdu, a wręcz są zagrożeni kontaktem z nim.

Działania „NURD” wpisują się w szereg zadań realizowanych przez policję na rzecz poprawy bezpieczeństwa w ruchu drogowym. Nadzorem objęte zostały miejsca, które są szczególnie niebezpieczne dla pieszych. Patrole prowadzące takie kontrole spotkamy również w Lublinie.

Policjanci przypominają, że kierujący pojazdem, zbliżając się do przejścia dla pieszych, powinien zachować szczególną ostrożność i ustąpić pierwszeństwa pieszemu. Ponadto, jeśli skręca w drogę poprzeczną, jest zobowiązany ustąpić pierwszeństwa pieszemu przechodzącemu na skrzyżowaniu przez jezdnię drogi, na którą wjeżdża.

Policjanci zwracają się również z apelem do niechronionych uczestników ruchu drogowego o rozsądek na drodze oraz używanie elementów odblaskowych w trosce o własne bezpieczeństwo – nie tylko poza obszarem zabudowanym, ale na wszystkich nieoświetlonych drogach, także w obszarze zabudowanym. Korzystanie z elementów odblaskowych kilkukrotnie zwiększa widoczność pieszego, czy rowerzysty, przez co kierujący pojazdem ma więcej czasu na wykonanie manewru wymijania, omijania bądź hamowania.

(fot. lublin112.pl)

27 komentarzy

 1. „Niechronionych” …raczej powinno być „Niemyślących”

 2. Jezus właśnie opuścił Bydgoszcz

  NURD Fur Deutsche.

 3. mi tam wcale nie szkoda jeleni co są potrąceni na przejściu, miód na moje serce jacy to wyborcy słusznej partii są dzbanami, i myślą że wygrają z samochodem. a potem płacz bo zginęła święta krowa na przejściu. racjonalnie myślący człowiek z olejem w głowie wie jak przechodzić przez jezdnie dzbany niech się eliminują same.
  skoro uważają że rząd pomyśli za nich. stań przy krawędzi rozejrzyj się w prawo lewo i jeszcze raz prawo. i nie ma problemu z potrąceniem. Proponuje polskiemu nierządowi wprowadzić przepis że piesi na całej szosie mają pierwszeństwo a nie tylko na przejściu, i doróbcie im na autostradach przejść bo przecież szlachcianka nie będzie szła nie wiadomo ile żeby pokonać przeszkodę.

Kursy walut

 • USD 4.4827zł -0.63%
 • GBP 5.4185zł -0.57%
 • EUR 4.6835zł -0.1%
 • CHF 4.7555zł -0.36%

Polub nas

Materiały wideo

Lubelscy policjanci wzięli udział w akcji #GaszynChallenge (wideo)
Nowe iluminacje świąteczne na Rynku Wielkim w Zamościu (wideo)
99. Rocznica Bitwy pod Komarowem (wideo)
W Zamościu trwa 18 Międzynarodowy Festiwal Folklorystyczny EUROFOLK (wideo)
W Zamościu trwa XIII Zamojski Festiwal Kultury (wideo)

Co? Gdzie? Kiedy?

Badania bez skierowania. Okulistyczne Mikołajki w Poradni Okulistycznej Dziecięcej 1 Wojskowego Szpitala Klinicznego z Polikliniką SPZOZ w Lublinie
Walka o drugie z rzędu zwycięstwo na własnym parkiecie, konkurs „Rzuty za buty” i bezpłatny popcorn, czyli kolejny mecz koszykarskiej Lublinianki już w niedzielę
Zbiórka na rzecz psychiatrii dziecięcej
Zbiórka darów dla potrzebujących w Ukrainie
CITY TRAIL nad Zalewem Zemborzyckim po raz drugi