690 680 960

Piesi i kierowcy miejcie się na baczności. Dzisiaj policyjna akcja ,,Niechronieni uczestnicy ruchu drogowego”

W piątek na terenie województwa lubelskiego policjanci prowadzą działania ukierunkowane na zachowania kierowców wobec pieszych, zwłaszcza w obrębie oznakowanych przejść dla pieszych, ale też bacznie przyglądają się czy piesi nie łamią przepisów ruchu drogowego.

Od godzin porannych na drogach regionu można napotkać na większą niż zwykle liczbę policyjnych patroli. Wszystko za sprawą prowadzonych dzisiaj działań pn. „Niechronieni Uczestnicy Ruchu Drogowego”. Celem działań mundurowych jest poprawa bezpieczeństwa i ograniczenie liczby wypadków.

Działania mają także na celu uświadomienie niechronionym uczestnikom ruchu drogowego o zagrożeniach, jakie mogą wystąpić w związku z niestosowaniem się do przepisów obowiązujących na drodze. Policjanci szczególną uwagę zwracają na wykroczenia popełniane przez pieszych, a także przez kierujących wobec pieszych.

– Pamiętajmy, że przestrzeganie przepisów leży w interesie wszystkich uczestników ruchu drogowego. Pieszy, jako niechroniony uczestnik ruchu drogowego, doznaje bardzo poważnych obrażeń, często skutkujących kalectwem albo nawet śmiercią. Natomiast samo uczestnictwo w wypadku drogowym może powodować uraz do końca życia. Po raz kolejny przypominamy, że piesi powinni posiadać elementy odblaskowe i nosić je tak, aby były widoczne w światłach samochodu. Obowiązek taki dotyczy terenów niezabudowanych – jednak zachęcamy do używania ich wszędzie, gdzie widoczność jest mniejsza od optymalnej – informuje młodszy aspirant Kamil Karbowniczek z KWP w Lublinie.

W minionym roku na terenie woj. lubelskiego piesi uczestniczyli w 174 wypadkach drogowych, w wyniku których 27 poniosło śmierć, a 146 doznało obrażeń. Z kolei rowerzyści uczestniczyli w 159 wypadkach drogowych, w wyniku których 13 rowerzystów poniosło śmierć, a 139 osób doznało obrażeń. Natomiast motorowerzyści uczestniczyli w 34 wypadkach drogowych, w wyniku których 3 poniosło śmierć, a 28 osób doznało obrażeń. Motocykliści zaś uczestniczyli w 72 wypadkach, w wyniku których 8 motocyklistów poniosło śmierć, a 61 osób doznało obrażeń.

(fot. Policja Lublin)

19 komentarzy

 1. Pieszy nigdy nie dostanie mandatu, jeżeli nie przejdzie na czerwonym. Tak samo kierowca tamujący ruch, jadący 21kmh na 50kmh. Taki popaprany kraj. Stary system nadal zakorzeniony jest z prlowych mózgach.

  • A rowerzysta na chodniku? Zapomnij, też mandatu nie będzie.

   • Dlaczego tylko rowerzysta jadący chodnikiem ma dostać mandat? Jazda samochodem po chodniku ma być bezkarna?

   • Niech zgadnę.
    1. Żądasz karania rowerzystów za jazdę po chodniku, ale gdyby policja wlepiła mandat kierującemu samochodem za jazdę samochodem po chodniku – to być krzyczał, że państwo policyjne i dojenie kierowców.

    2. Przeszkadza Ci rowerzysta na chodniku. Ale jeszcze bardziej przeszkadza Ci rowerzysta na jezdni.

    3.Najlepiej, gdyby rowerzyści jeździli samochodami, a rowery wozili na dachu?

  • 1. Ludzie walcami drogowymi nie jeżdżą, więc jak mogą dostać mandat za to, że jadą 20kmh?
   2. Za przechodzenie na czerwonym nie powinno być mandatu.

   • kierowca bombowca

    Ojojoj idiocie imbecylowi lubelskiemu na odcisk ktoś nadepnął , nie popuść bo smrodu co niemiara będzie.

 2. Akcyjniactwo milicji pisowskiej było doskonale opisane przez Sierżanta Bagietę. Ale jaki komediant główny taka służba. Braciszek przekrętacz VATowski i zniszczona granatnikiem koMENDA. Zero odpowiedzialności i honoru.

 3. Dojenia obywateli ciąg dalszy

 4. To nie dla bezpieczeństwa tylko załatania dziury budżetowej i podwyżki psów.

  • Skoro jesteś takim głąbem i chcesz „łatać te dziury i dawać na podwyżki” to płać.
   Nikt cię nie zmusza do łamania przepisów.

 5. czy został wystawiony chociaż jeden mandat za korzystanie z telefonu podczas korzystania z PDP ???

 6. Piesi i kaskaderzy na rowerach niech sygnalizują ręką zamiar skrętu w kierunku przejścia i przejazdu. Idzie takie ciele równolegle do samochodu i nagle wchodzi na przejście. Dla kaskaderów na rowerach obowiązkowy STOP przed wjazdem na przejazd. Kiedy pociągi będą ustępować pieszym?

  • „Kiedy pociągi będą ustępować pieszym?” – najwięcej zdarzeń z pociągami powodują kierujący samochodami. Więc to raczej kierujący samochodami powinni mieć pierwszeństwo przed pociągiem.

 7. Jeżeli z winy pieszych jest 5% wypadków, a 95% z winy kierujących pojazdami (w zdecydowanej większości samochodami), to większego sensu nie ma czepianie się: pieszych, rowerzystów, hulajnogistów.
  Bo nawet gdyby te nieprawidłowe zachowania zlikwidować zupełnie (co jest niemożliwe), to liczba wypadków zmniejszy się o nie więcej niż 5%.

 8. „miki” przede wszystkim nie ma kary za sam fakt korzystania z telefonu na PDP ale to, w jaki sposób z tego telefonu korzystasz.
  A co z kierowcami?
  Rozmawiać kierowcy bez zestawu nie wolno ale wpatrywać się w uruchomioną nawigację już tak.
  Widzisz tu jakiś sens?

 9. W lubartowie to chyba nie wiedzieli policjanci jak wygląda przejście dla pieszych bo 1 radiowóz stał na obwodnicy w pobliżu zjazdu na Parczew z suszarką, kolejni w nieoznakowanym pilnowali stopu przy skrzyżowaniu obwodnicy z nowodworska.

Dodaj komentarz

Kursy walut

 • USD 4.3622zł 0.32%
 • GBP 5.2997zł 0.03%
 • EUR 4.6065zł -0.03%
 • CHF 4.759zł -0.14%

Polub nas