Środa, 17 kwietnia 202417/04/2024
690 680 960
690 680 960

Pierwszy AW101 przyleciał do Świdnika. Maszyna będzie służyła do zwalczania okrętów podwodnych (foto, wideo)

Lubelskim spotterom udało się nagrać przylot do Świdnika pierwszego z czterech zamówionych przez MON śmigłowców AW101. Trafią one do Marynarki Wojennej.

W poniedziałek późnym popołudniem w Świdniku wylądował pierwszy śmigłowiec AW101 przeznaczony do zwalczania okrętów podwodnych i prowadzenia akcji poszukiwawczo-ratowniczych. Ministerstwo Obrony Narodowej zamówiło cztery tego typu maszyny na potrzeby Marynarki Wojennej RP. Umowa została zawarta wiosną 2019 roku z firmą Leonardo Helicopters, którego częścią są zakłady PZL-Świdnik.

Śmigłowiec został wyprodukowany w należącej do koncernu Leonardo fabryce w Yeovil w Wielkiej Brytanii. Po drodze maszyna miała dwa międzylądowania: w Holandii i w Niemczech w celu uzupełnienia paliwa. Teraz właśnie teraz w Świdniku rozpocznie się cykl testów śmigłowca. Obejmuje on próby płatowców jak też zamontowanego w śmigłowcu specjalistycznego wyposażenia.

Docelowo maszyny będą stacjonowały w 44. Bazie Lotnictwa Morskiego w Darłowie. Powstaje tam infrastruktura w postaci odpowiednich hangarów, budynków dla obsługi i pilotów czy też baza szkoleniowa. Zgodnie z planem, jesienią tego roku śmigłowce mają już trafić do eksploatacji. AW101 mają zastąpić posowieckie maszyny Mi-14.

42 komentarze

  1. Dajcie sobie na wstrzymanie. Macierewicz obiecywał budować okręty podwodne w Radomiu to i testy torped i można robić na zalewie. Pomyślcie o załodze WSK 4 szt to co 2 miesiące mają robotę na przeglądach bo zanim przylecą i odlecą do bazy to połowę czasu między-przeglądowego wykonają.

  2. Miał namierzyć tą piranię a wędkarz zdążył ją wcześniej wyłowić.

  3. Cóż za rozrzutność, Siemoniak dla oszczędności zakupił dla wojska tablice Mendelejewa a Komorowski zalecał polskim pilotom latanie na wrotach od stodoły.

  4. Szkoda, że nie do Zakopanego 🙂

  5. Piękna maszyna.

Dodaj komentarz

Z kraju