Sobota, 24 lutego 202424/02/2024
690 680 960
690 680 960

Pierwsza Dama gościła w naszym regionie. Wzięła udziała w otwarciu Domu Pomocy Społecznej (zdjęcia)

W piątek miało miejsce uroczyste otwarcie Domu Pomocy Społecznej w Żyrzynie w powiecie puławskim. Oprócz licznie zgromadzonych gości samorządowców z terenu gminy, powiatu i województwa, w wydarzeniu wzięła udział Pierwsza Dama Agata Kornhauser-Duda.

Uroczystości otwarcia Domu Pomocy Społecznej w Żyrzynie rozpoczęły się w południe. Jest to pierwsza i jedyna tego typu placówka na Lubelszczyźnie prowadzona przez gminę. Obiekt przeznaczony jest dla 30 osób, kobiet i mężczyzn w podeszłym wieku i przewlekle somatycznie chorych, którzy wymagają całodobowej opieki z powodu wieku, choroby lub niepełnosprawności i nie mogą samodzielnie funkcjonować w codziennym życiu. Świadczy usługi bytowe, wychowawcze i wspomagające. Prowadzi mieszkania chronione dla osób, które nie wymagają usług w zakresie świadczonej przez jednostkę całodobowej opieki.

Dom Pomocy Społecznej powstał w budynkach, w których przed laty mieściła się szkoła rolnicza. Obiekt przeszedł gruntowny remont i został zaadoptowany do nowych celów. Łącznie z wyposażeniem kosztowało to ponad 10 mln zł. Gmina znaczną część tej kwoty pozyskała ze środków unijnych. Pensjonariusze mają zapewnione również pełne wyżywienie, opiekę medyczną oraz zabiegi rehabilitacyjne. Pierwszeństwo w przyjęciach do placówki posiadają mieszkańcy gminy Żyrzyn, a następnie powiatu puławskiego.

– Ostatnio mam okazję często gościć na terenie województwa lubelskiego, z czego bardzo się cieszę. Z jednej strony te wizyty są okazją do odwiedzenia pięknych miejsc i poznania bardzo interesujących ludzi, ale przede wszystkim są okazją do tego, aby osobiście przekonać się, jak województwo lubelskie prężnie się rozwija. Rzeczywiście ten rozwój jest bardzo dynamiczny, tutaj powstaje bardzo wiele różnego rodzaju inwestycji, czego przykładem jest otwierany dzisiaj uroczyście przez nas Dom Pomocy Społecznej w Żyrzynie. Bardzo serdecznie gratuluję tej inwestycji, miałam okazję krótko przejść się po domu, i rzeczywiście robi on ogromne wrażenie. Są piękne urządzone pokoje, cieszę się, że tutaj zostały stworzone również mieszkania chronione, piękna duża sala rehabilitacyjna i piękny ogród. Wiem, że mieszkańcy mają tutaj czas spędzać czas na świeżym powietrzu i oddawać się swoim ogrodniczym pasjom – mówiła Agata Kornhauser-Duda.

Na terenie Domu Pomocy Społecznej w Żyrzynie utworzono także 11 mieszkań chronionych dla osób objętych pomocą społeczną, którzy nie są w stanie funkcjonować w swoich domach. Podczas spotkania wojewoda Lech Sprawka uhonorował pracowników Domu Pomocy Społecznej dyplomami uznania Wojewody Lubelskiego. Wyróżnienia przyznano za realizowanie misji jaką jest niesienie pomocy innym, okazywanie szacunku, życzliwości i wsparcia podopiecznym, zapewnienie godnego życia osobom, które z powodu wieku, choroby czy niepełnosprawności nie mogą samodzielnie funkcjonować, profesjonalną i kompleksową opiekę nad mieszkańcami, sumienne i rzetelne wypełnianie obowiązków, odpowiedzialność i obywatelskie zaangażowanie.

Pierwsza Dama gościła w naszym regionie. Wzięła udziała w otwarciu Domu Pomocy Społecznej (zdjęcia)

Pierwsza Dama gościła w naszym regionie. Wzięła udziała w otwarciu Domu Pomocy Społecznej (zdjęcia)

Pierwsza Dama gościła w naszym regionie. Wzięła udziała w otwarciu Domu Pomocy Społecznej (zdjęcia)

Pierwsza Dama gościła w naszym regionie. Wzięła udziała w otwarciu Domu Pomocy Społecznej (zdjęcia)

(fot. UW)

21 komentarzy

 1. ObywatelWsiObokMetropolii

  To w Polsce jest pierwsza dama? wooooow szok

 2. Ubranie takie nasze, tradycyjne, jak za dawntch dobrych lat 😉

 3. Pierwsza Plama.

 4. już pojechała skąd przyjechała ?

 5. Kogo stać na przebywanie w domu ? Czy przeciętnego emeryta z emeryturą 1100 zł ?, Za mieszkańców z terenu gminy koszty pokrywa gmina, czyli podatnicy, reszta musi sporo płaci ok 4 tys. miesięcznie

 6. To ona jednak umie mówić? Przecież to nie pierwsza dama tylko pierwsza niemowa.

 7. pani kornhauzer typowa polka
  rodowita polka z korzeniami polskimi.

 8. Dobrze że tej krowy komorowskiej już nie ma

Z kraju

Polityka i społeczeństwo