690 680 960

W piątek na terenie województwa lubelskiego możliwe gwałtowne burze

Dzisiaj pogodę w kraju kształtuje m.in rozległy układ wysokiego ciśnienia rozciągający się od Wysp Azorskich aż po Rosję. Na południu Europy ulokowany jest stosunkowo płytki układ niżowy z wyraźnie zaznaczoną zatoką niżową. W piątek w regionie należy spodziewać się wystąpienia gwałtownych burz.

Na obszarze województwa lubelskiego dojdzie dzisiaj do powstania głębokiej, wilgotnej konwekcji. Prognozowany jest rozwój zarówno pojedynczych komórek burzowych o charakterze pulsacyjnym, jak i też większych struktur wielokomórkowych.

Warunki panujące w troposferze mogą doprowadzić do rozwinięcia się kilku burz superkomórkowych. Istnieje niewielkie ryzyko lejków kondensacyjnych, bądź krótkotrwałej trąby powietrznej. Burze mogą charakteryzować się znaczną gwałtownością.

Piątkowym burzowym towarzyszyć mają lokalne opady gradu o średnicy od 1 cm do 3 cm. W przypadku silnej burzy nawet od 2 cm do 4 cm. Oprócz omawianego zjawiska prawdopodobne są ulewne opady deszczu z powodu dużej wodności atmosfery. W ciągu kilkunastu minut spaść może od 20 mm do 30 mm, lokalnie doprowadzając do podtopień, zwłaszcza obszarów niżej położonych. Prawdopodobne są także silne, punktowe porywy wiatru do 90 km/h.

Ruch ośrodków burzowych odbywać ma się na ogół z południowego-zachodu, południa na północ, północny-wschód.

Pierwsze zjawiska konwekcyjne mogą powstać już w godzinach południowych. Zdecydowanej intensyfikacji burz należy się spodziewać się po południu i wieczorem. Burz należy spodziewać się także po zachodzie słońca. Lokalnie mogą trwać one nawet do godzin rannych w sobotę.

W porze nocnej głównym zagrożeniem będą ulewne opady deszczu, liczne wyładowania atmosferyczne, a w początkowej fazie również drobny grad i silny wiatr. Potem potencjał do generowania tych dwóch ostatnich zjawisk przez chmury cumulonimbus ma spadać.

Trudno wyodrębnić szczególnie zagrożone obszary województwa lubelskiego. Jednak najprawdopodobniej struktury burzowe pojawią się w dużej części regionu.

Ze względu na lokalność zjawisk burzowych zalecamy śledzić bieżące zobrazowania satelitarne, radarowe oraz detektory wyładowań. Niejednokrotnie zdarza się, że w jednej miejscowości przechodzi silna burza, gdy w tym samym czasie kilka kilometrów dalej panuje słoneczna aura.

BIEŻĄCE DANE RADAROWE, SATELITARNE I DETEKTORY WYŁADOWAŃ MOŻECIE ŚLEDZIĆ POD ADRESEM PONIŻEJ
http://fanipogody.pl/burza-nad-polska-radar-opadow

2018-05-25 07:16:36
(fot. FP)

7 komentarzy

 1. A ja obserwuję jaskółki i muchy (nie ta z Sejmu))
  gdy fruwają nisko będzie padać.

 2. Babka Szeptucha - (Szeptuch to mój wnuczek)

  A ja tam sie żadnej burzy nie bojem, wzorem mojej babci stawiam w oknie poświenconom śfice odgromnice, obok obrazek jednej z wielu matek boskich ( mam do wyboru) i pieruny mogom mi naskoczyć na kant grzesznej duszy.

 3. Babka szeptucha- wiesz że gromnica to chodliwy towar???? Co niektóre używają jako wibratora więc uważaj bo stracisz szybę w oknie??

  • Babka Szeptucha - (Szeptuch to mój wnuczek)

   Spoko, kochanieńki – współczesne dziewczyny nauczyły się wykorzystywać do tych innych czynności seksualnych, najbardziej podręczny przedmiot jakim jest komórka. 😆

 4. I gdzie ta burza? Ani jeden piorun nie uderzył w woj. lubelskie. Wprawdzie dzień się jeszcze nie skończył ale cyrkulacja spadła i marne szanse na burze.

Kursy walut

 • USD 4.348zł 0.51%
 • GBP 5.3595zł -0.03%
 • EUR 4.7089zł -0.15%
 • CHF 4.6918zł -0.29%

Polub nas