Środa, 22 maja 202422/05/2024
690 680 960
690 680 960

Piaseckie flaki są słynne w całym kraju. Dziś odbył się festiwal tej potrawy (zdjęcia)

Jedni tej potrawy nienawidzą, inni dla tego smaku są w stanie oddać bardzo wiele. Za jedne z najlepszych uchodzą flaki piaseckie. Dzisiaj w Piaskach zorganizowano tradycyjny Festiwal Flaków.

Po dwóch latach przerwy w Piaskach odbył się Festiwal Flaków. Wydarzenie to ściągnęło do miasteczka szereg smakoszy tej potrawy. A trzeba zaznaczyć, że flaki piaseckie od lat są słynne w całym kraju. Dla wielu osób Piaski stały się nawet obowiązkowym przystankiem w podróży przez Lubelszczyznę.

Na boisku Szkoły Podstawowej zorganizowano szereg atrakcji. Były występy dzieci z MCK Piaski, prezentacje kulinarne Kół Gospodyń Wiejskich, pokaz kulinarny Jakuba Kuronia oraz koncerty zespołów Defis i Zakopower. Koła Gospodyń Wiejskich przygotowały też szereg regionalnych przysmaków.

Rozstrzygnięte zostały również konkursy „Zapomniane Smaki Dawnej Kuchni o Puchar Burmistrza Piask” oraz „Najlepsze Flaki Lubelszczyzny”. W tym pierwszym zwyciężył młodziak faszerowany kaszą gryczaną z łobodą. Natomiast najsmaczniejsze flaczki, już po raz czwarty, przygotowały panie z Koła Gospodyń Wiejskich z Piask Wielkich. Na drugim miejscu uplasowały się flaczki przyrządzone przez Koło Gospodyń i Gospodarzy Wiejskich w Giełczwi, a na trzecim z Koła Gospodyń Wiejskich w Gardzienicach.

Pierwsze wzmianki o piaseckich flakach można odnaleźć z czasów, gdy odbywały się tam słynne targi końskie. Kupcy z całej Polski po udanej transakcji szli na kieliszek wódki i miskę flaków. Ułożono nawet o nich piosenkę. Pomimo zachodzących w restauracji Rarytas zmian, receptura flaków piaseckich, pozostała ciągle taka sama, jaka była w chwili otwarcia obiektu przez Gminną Spółdzielnię „Samopomoc Chłopską” w Piaskach w 1966 roku, łącznie z przygotowywaniem potrawy na węglowej kuchni.

Z czasem flaki piaseckie stały się tak sławne, że zaczęli na nie przyjeżdżać politycy, dostojnicy kościelni oraz aktorzy. Od 2008 roku organizowany jest „Festiwal Flaków”, podczas którego odbywają się liczne degustacje potrawy oraz konkurs na najlepsze flaki Lubelszczyzny. Co roku na imprezę przybywa kilka tysięcy osób chcących spróbować piaseckich flaków. Od początku 2016 roku flaki piaseckie znajdują się na liście produktów tradycyjnych.

(fot. lublin112.pl)

11 komentarzy

 1. Całe szczęście, że pandemiję zamknęli. Przynajmniej człowiek może czuć się bezpiecznie.

 2. Ile kosztowała porcja flaków, bo na zdjęciach nie widzę.

  • Byliśmy przed południem z kolegą na przejażdżce rowerowej w Rarytasie…17zl za nawet sporą miskę flaków…może nie tanio…ale na pewno smacznie…ale co teraz jest tanie

  • Gondol Jerzy Znadwisły

   We wspomnianym Estella Bar, micha flaków i chleba ile potrzebujesz (do tej michy), 3,5 $

  • Żabkowy kustosz

   Na festiwalu w piaskach były po 10zl za porcję, ale nie dobre w ch.. W ogóle nie doprawione.
   Najlepsze flaki to są na targu w batonie od firmy Taurus,ale przez ostatni rok mocno zdrożały.
   Widziałem też w stokrotce z tej samej firmy i dużo tańsze. Polecam!

 3. Gondol Jerzy Znadwisły

  Piaseckie flaki są słynne w całym kraju, powiadacie… Powiem więcej – nie tylko w Polsce…
  W latach 70-tych ub. w. przepis na te flaki „wyżebrałem” u pana Sieczkarza, kiedy jeszcze „urzędował” w Piaskach, wypróbowałem
  a wyjeżdżając z Polski zabrałem i przepis, i umiejętności ich przyrządzania na Alaskę.
  Moja adopcyjna córka (Hiszpanka), otworzyła Estella Bar i tam wśród wielu polskich smakołyków znalazły stale miejsce w menu,
  piaseckie flaki. Więcej nie będę… pomyślicie, że się przechwalam…

 4. Co prawda nie jest ten sam smak co 30 lat temu ale są pyszne! Być może że u mnie z wiekiem zmienia się smak ale dalej idzie zjeść flaki i nie ma później żadnych łazienkowych rewolucji. Pozdrawiam. Bywalec

 5. O gustach i smakach nie dyskutuje się. Moje odczucia z przed 5 może 6 lat wstecz po wstąpieniu do lokalu Rarytas. Lokal ubogi, z nutą PRL-u, flaki nie powaliły nas na kolana, moja żona robi lepsze.

 6. Szkoda, że informacja po fakcie.. chyba, że była i przed a ja nie zauważyłem?