Piątek, 19 kwietnia 202419/04/2024
690 680 960
690 680 960

Gwałtowne burze wystąpią w poniedziałek i w nocy na obszarze woj. lubelskiego. Upał zacznie ustępować, nadchodzi wichura

Dzisiaj w regionie prognozowane są gwałtowne burze. Realne są opady gradu o średnicy do 3-6 cm, zdarzyć mogą się także ulewne, miejscami nawalne opady deszczu o możliwej kumulacji do 30-45 mm, prowadząc miejscami do podtopień.

Od kilku dni utrzymuje się adwekcja bardzo ciepłego powietrza zwrotnikowego z południowego-zachodu. Nad Polską wzdłuż pofalowanego frontu atmosferycznego przebiega prąd strumieniowy. Najsilniejszy jest w północnej i północno-zachodniej części kraju. Duża prędkość wiatru w środkowej i górnej troposferze jest związana ze znacznym kontrastem termicznym po dwóch stronach frontu polarnego. Dodatkowo od północnego-zachodu do naszej części Europy zbliża się płytki ośrodek niskiego ciśnienia. Jest to charakterystyczny niż odcięty. Przemieszczać ma się on następnie od zachodu na wschód. Na dolnych poziomach swój wpływ zaznaczy zafalowany front chłodny rozdzielający dwie zróżnicowane fizycznie masy powietrza.

Wzdłuż strefy frontowej przemieszczać ma się jedna z fal frontowych, która urośnie następnie do postaci płytkiego niżu. Silna cyklogeneza wystąpić ma szczególnie we wschodniej połowie kraju, napędzając rozwój groźnych burz. Z biegiem dnia front pofalowany zbliżać ma się nad region, wypierając powietrze zwrotnikowe. W nocy z poniedziałku na wtorek opuści nasze granice państwowe. Znajdziemy się wtedy w dużo chłodniejszej masie polarno-morskiej.

Województwo lubelskie pozostanie dziś jeszcze w powietrzu zwrotnikowym, niebo będzie wyraźnie zmętnione z uwagi na obecność pyłu saharyjskiego. We wtorek czeka nas krótkie, lecz silne ochłodzenie. Zalegać ma chłodna, wilgotna i nabierająca z biegiem dnia chwiejności masa powietrza pochodzenia polarno morskiego, dlatego możliwe są burze adwekcyjne. Dokuczać będzie nam również umiarkowany, okresowo silny, porywisty wiatr z zachodu, północnego-zachodu. Średnia prędkość wiatru wyniesie około 20-35 km/h, w porywach do 60-75 km/h. Lokalnie tak silny wiatr spowoduje szkody.

Temperatura dziś oscylować ma w przedziale od 30°C do 32°C. Wiatr na ogół słaby, umiarkowany z kierunków południowych. Pod koniec dnia skręcający na północno-zachodni. Nasilający się w czasie burz do 70-110 km/h.

Przez większość dzisiejszego dnia nie powinno padać ani grzmieć w regionie. Sytuacja powinna zmienić się w godzinach popołudniowych i wieczornych. Warunki okażą się dziś korzystne do tworzenia się silnych burz, które miejscami spowodować mogą szkody. Dzisiaj spodziewamy się zarówno izolowanych komórek burzowych, jak i też superkomórek oraz układów wielokomórkowych. W obrębie rozwijającej się fali frontowej, która następnie przekształci się w niż baryczny będą korzystne warunki do rozwoju silnych, miejscami niszczących burz.

Początkowo nad woj. lubelskim pojawić mogą się superkomórki burzowe z dyskretnego trybu konwekcji. Na ich trasie realne są opady gradu o średnicy do 3-6 cm, zdarzyć mogą się także ulewne, miejscami nawalne opady deszczu o możliwej kumulacji do 30-45 mm, prowadząc miejscami do podtopień. Konwekcja inicjowana będzie głownie z powierzchni gruntu w ciągu dnia, dlatego też potencjał do przynoszenia groźnych zjawisk ma być wyraźnie podwyższony. Wiatr w superkomórkach, na skutek oddziaływania silnych prądów zstępujących przekroczyć może 100 km/h.

Następnie w godzinach wieczornych, bądź w pierwszej części nocy z poniedziałku na wtorek nad regionem mogą być obecne superkomórki burzowe, jak i też mezoskalowy układ konwekcyjny z linią szkwału. Na zobrazowaniach radarowych może pojawić się nawet struktura bow echo sugerująca możliwość bardzo silnych, punktowo niszczących porywów wiatru. W obrębie systemu burzowego mogą być wbudowane burze zawierające rotujące prądy wstępujące, które przynieść mogą większy grad. Istnieje dziś w regionie niskie prawdopodobieństwo mezocyklonalnej trąby powietrznej. Na obszarze woj. lubelskiego najgroźniejszych burz spodziewamy się wieczorem oraz w pierwszej połowie nocy.

Burze utrzymać mogą się do drugiej części nocy, jednak swoje apogeum powinny osiągnąć w pierwszych godzinach po zachodzie słońca. Strefa burzowa wędrować ma z zachodu, południowego-zachodu na wschód, północny-wschód. Lokalne, lecz silne burze mogą objąć dziś cały region. Najpóźniej powinny dotrzeć do powiatów na wschodzie regionu, najwcześniej do położonych na zachodzie i północy oraz centrum województwa lubelskiego.

Prawdopodobieństwo silnych, punktowo powodujących znaczne szkody burz ocenia się na 90%. Największa aktywność burzowa przypadnie na późne popołudnie i wieczór oraz pierwszą część nocy. W drugiej połowie nocy z poniedziałku na wtorek, zjawiska burzowe zanikną, jak i też opuszczą nasz region. Jutro na termometrach od 17°C do 20°C, zdarzą się opady przelotne, silny wiatr nawet o skali wichury, a nawet punktowe burze o znacznie mniejszej intensywności niż dziś.

Najnowsze informacje pogodowe
Położenie opadów i lokalnych burz

(fot. fanipogody.pl)

6 komentarzy

  1. Wierna słuchaczka Radia Ma wieprzową twarz

    Dzięki Ci Boże, żeś wysłuchał mojego modlitewnego żebrania i gwałtowne burze wystąpią w poniedziałek i w nocy na obszarze woj. lubelskiego.
    Może nawet jakiś pierun uderzy „gdzie trzeba”, bo to, panie, natworzyło sie tego draństwa wszelakiego tyle, że przydałoby się zrobić porządek.
    Ino załóż se okulary, żebyś sie nie pomylił i we mnie nie wycelował (przypadkiem).

  2. Dziadek ze Slamsowa

    Przed laty złożyłem wniosek o emeryturę, pod koniec miesięcznego terminy ZUS wystosował do mnie pismo na 4 strony formatu A4.
    Z tego całego, 4 stronicowego bełkotu (z powoływaniem się na Ustawy, punkty i paragrafy, zrozumiałem tylko ostatnie zdanie,
    mówiące o tym że przyznania emerytury mi się odmawia.
    Tak się też czułem czytając te wielce uczone, przyobleczone w stosownie naukowe słownictwo i określenia wywody o burzach i pogodzie.
    Czy można by prosić o krócej i po polsku (czyli w języku zrozumiałym dla każdego) ?

  3. To kara za głosowanie na pis. Tusk na papieża!

    • Wieśniak (dawniej: chłop małorolny)

      Na kogo ty liczysz ? Tusk, jako polityk się skończył i „se ne wrati”.
      A ściślej rozumując, obecnie nie ma w Polsce opcji politycznej, która by zechciała rządzić
      Polską po PiS’ie.

  4. Adwekcja, cyklogeneza itp. a wystarczy tylko zapisać czy będzie burza i gdzie… zamiast przepisywać komunikaty IMGiW…

Z kraju