Oszust nie chciał zadzwonić. Napisał, że jest głuchy, ale nadal próbował wyłudzić pieniądze

Na portalu ogłoszeniowym OLX cały czas grasują oszuści próbujący wyłudzić pieniądze. W ostatnim czasie parczewscy policjanci przyjęli kolejne zgłoszenia w tej sprawie.

Mieszkanka gminy Parczew chcąc sprzedać spacerówkę dziecięcą o mały włos nie straciła pieniędzy ze swojego konta oszczędnościowego. Ogłoszenie zostało przez nią wystawione na popularnej stronie OLX.

Po chwili otrzymała wiadomość na komunikator WhatsApp od osoby zainteresowanej zakupem. Nieznajomy w celu sfinalizowania transakcji wysłał sprzedającej link. Po jego kliknięciu w podany odnośnik kobieta postępowała zgodnie ze wskazówkami. Niestety chwila jej nieuwagi spowodowała, że oszust uzyskał dane karty bankomatowej, dostęp do loginu i haseł w mobilnej bankowości.

Przestępca wykonał przelew w kwocie 5 tysięcy złotych z konta oszczędnościowego na konto główne. Całe szczęście, że dział bezpieczeństwa banku zablokował dalsze wykonywanie transakcji z uwagi na logowanie i wykonywanie operacji na urządzeniu niezarejestrowanym do konta bankowego użytkownika.

Kolejnym przykładem jest ogłoszenie wystawione również na portalu OLX mieszkanki gminy Parczew dotyczące sprzedaży lakierów hybrydowych na kwotę 150 złotych. Schemat oszustwa był taki sam – podanie przez potencjalnego klienta linku do wykonania płatności elektronicznej w celu natychmiastowego zakupu towaru wysłany na komunikator WhatsApp. Z uwagi na prawidłową postawę zgłaszającej oraz brak środków na koncie transakcja nie została sfinalizowana.

(fot. Policja Parczew)

Zobacz również

23 komentarze

  1. Kiedyś były dziesiony napady teraz jest to samo tylko w lepszej wersji jak to mówią nie ugryzie a krew wypije

  2. Chwila nieuwagi? Chyba kretyńskie działanie.

  3. Oj już tak nie hejtujcie.

    To nie lada problem bo mojej żonie 9 na 10 kupujących to oszuści. Są już tak zorganizowani że wysyłają SMS numeru banku, podsyłają linki do stron praktycznie identyczne jak te oryginalne zazwyczaj się różnią tylko 1 literą. Dla osób które nie są obyte w internecie to naprawdę trudne do zweryfikowania.

Materiały wideo

Lubelscy policjanci wzięli udział w akcji #GaszynChallenge (wideo)
Nowe iluminacje świąteczne na Rynku Wielkim w Zamościu (wideo)
99. Rocznica Bitwy pod Komarowem (wideo)
W Zamościu trwa 18 Międzynarodowy Festiwal Folklorystyczny EUROFOLK (wideo)
W Zamościu trwa XIII Zamojski Festiwal Kultury (wideo)

Co? Gdzie? Kiedy?

WeFilm – Lubelskie Dni Filmu
Wielki finał piłkarskiego Turnieju Wolności w województwie lubelskim
„Obieraczki kapuściane” w Muzeum Wsi Lubelskiej
Kazimierskie Święta Sąsiada
Trwają zapisy do CITY TRAIL!