690 680 960

Ostatni dzień z upałem w tym miesiącu w naszym regionie. Pojawią się burze z gradem w woj. lubelskim

Niedziela okaże się ostatnim dniem w mijającym miesiącu z upałem w woj. lubelskim. Od poniedziałku czeka nas istotne ochłodzenie w całym regionie. Temperatura spadnie poniżej progu upału. Przyszły tydzień przyniesie wartości na termometrach od 18°C do 25°C. Najchłodniej zapowiadają się pierwsze dni września. Wtedy to w ciągu dnia ma być poniżej 20°C

Dziś jesteśmy w zasięgu niewielkiego i płytkiego niżu z centrum nad Morzem Bałtyckim i związanym z nim odcinkiem chłodnego frontu. Wcześniej wymieniony front będzie przemieszczał się w kierunku wschodnim, odsuwając cieplejszą i niestabilną masę powietrza. W godzinach porannych w niedzielę lokuje się on na zachodzie Polski. Ponadto w godzinach popołudniowych możliwe jest rozwinięcie strefy konwergencji wiatru bezpośrednio przed frontem, która wspomagać będzie rozwój konwekcji. Dotrze ona nad województwo lubelskie prawdopodobnie późnym popołudniem i wieczorem. Termometry w woj. lubelskim pokażą od 29°C do 31°C.

Prognozuje się, że w nocy z niedzieli na poniedziałek chłodny front atmosferyczny będzie przemieszczał się na wschód. Jednak w ciepłym i wilgotnym powietrzu go poprzedzającym nadal będą dogodne warunki do utrzymania burz i rozwoju kolejnych ośrodków konwekcyjnych. Z uwagi na słaby przepływ mas powietrza, konwekcja nie będzie dobrze zorganizowana i długotrwała. Przewiduje się rozwój burz pulsacyjnych, miejscami klastrów burzowych.

Najgroźniejsze burze mogą dziś wystąpić w zachodniej części woj. lubelskiego. Głównie w powiatach na linii Wisły. Szczególnie w godzinach późnopopołudniowych i wieczornych. Strefa burz w pierwszej części nocy przesuwać ma się z zachodu na wschód. Podstawowym zagrożeniem w zasięgu burz okażą się opady burzowe do 15-25 mm, punktowo na skutek przechodzenia kilku burz nad jednym obszarem do 30 mm. Początkowo z najsilniejszych burz możliwe opady gradu do 1-2,5 cm. Niewykluczone, że utrzymają się miejscami do drugiej części nocy, przesuwając się do wschodnich powiatów. W drugiej połowie nocy podstawowym zagrożeniem w burzach pozostaną wyładowania atmosferyczne, których może być dużo. Opady do 15-25 mm, które lokalnie mogą spowodować szkody.

Przewiduje się, że burze mogą ustąpić dopiero bliżej godzin porannych. Najdłużej utrzymując się w powiatach przy granicy z Ukrainą i Białorusią.

Prawdopodobieństwo lokalnych burz szczególnie w godzinach popołudniowych i późno popołudniowych oraz wieczornych, jak i też nocnych ocenia się na 90% w woj. lubelskim.

Najnowsze informacje pogodowe
Położenie opadów i lokalnych burz

(fot. pixabay.com)

13 komentarzy

 1. Od dwóch tygodni straszą ulewami i gradem. Może tym razem prognoza się sprawdzi? A tak prawdę mówiąc to nie jest dziwne, że granica opadów kończy się tam gdzie zaczyna się granica rządów PiS.

 2. Dzięki za info. Idę podlewać pomidory. Zawsze gdy piszecie o burzach to nigdy u nas nie występują. Fakt czasem się zdarzy że gdzieś w województwie zagrzmi a burza to zwykle zjawisko lokalne. Btw to 90% prawdopodobienstwa na lubelskie jakiś wróżbita wymyślił?

  • Jak można pisać taki komentarz bez sprawdzenia, co się działo w pogodzie? Trzeba być totalnym ignorantem wiedzy i dowodów w postaci zapisanych danych pogodowych dotyczących opadów deszczu oraz wyładowań w regionie. 95% prognoz w ostatnim czasie miało swoje potwierdzenie. Przy każdej prognozie na FB są stosowne wpisy z obrazami z radarów opadu jak i wyładowań, a także w prognoza podsumowania tego, co działo się w pogodzie. Śmieszą nas komentarze, które nie są podparte żadnymi argumentami ani dowodami. Mimo to zawsze zachęcamy do korzystania z narzędzi pogodowych, które dostępne są za darmo dla każdego, jak również bazy danych o opadach. Widzimy, że nadal wiele osób należy edukować z tego, jak wygląda opad burzowy i czym są burze. A jak ktoś ma problem z oceną gdzie i ile napadało w Lublinie, dysponujemy również danymi z własnych stacji pogodowych.

   • Normalnie można. Zróbcie podsumowanie Waszych prognoz, wstawcie foty z Blitz, z archiwum Imgw. Albo ugadajcie się z pogodynką która będzie śledzic tego typu zjawiska i dawać alerty. Każdy może napisać że 95% prognoz się mu sprawdziło. Fakt 95% imponujący wynik. Niestety nikt z komentujących nie ma możliwości wstawienia zdjęć. Pozdrawiam

    • Wystarczy wejść na nasz fanpage, pod każdą prognozą są dowody na jej sprawdzalność. Jeżeli ktoś chce rozmawiać o konkretach, to chętnie się odniesiemy do konkretnych zarzutów, że „coś się nie sprawdziło”. Ogromna część społeczeństwa nie rozumie podstawowej kwestii: lokalności zjawisk burzowych. Ostatnio mieliśmy przykład burzy nad Lublinem, nad połową miasta świeciło słońce, nad drugą połową była nawałnica.


     Na radarze przykład tego, jak lokalne są opady burzowe.

  • Przyznam że Wasza się prognoza jednak sprawdziła xD. Było kilkadziesiąt wyładowań w województwie po północy wg radaru, coś tam jednak powstało. Dzięki za ostrzeżenie przed burzami, gdyby nie Wy to być może nie podlał bym warzyw. Prześledziłem kilkanaście Waszych alertów, ani z burzą ani z deszczem żaden nie wszedł. Oczywiście wiadomo burza to zjawisko lokalne. Pozdrawiam

   • Jak widać szanowny komentujący traktuje prognozę stojąc na 10 m2 swojej działki. 95% prognoz w tym sezonie miała pokrycie w tym o czym pisaliśmy. Ale żeby podjąć merytoryczną dyskusję, szanowny komentujący musiałby się posilić argumentami, który nie ma…Chętnie odniesiemy się do zarzutów w postaci „ani z burzą ani z deszczem żaden nie wszedł” – bo jest on nieprawdziwy. Prognoza jest dla regionu, nie dla 100 m2 miejsca zamieszkania szanownego komentującego.

 3. Zazwyczaj jak obserwowałem to roztocze tam było najwięcej

 4. I jak tam wasze burze? Będzie coś jeszcze? Na chwilę bieżącą w województwie lubelskim dzisiaj padło 0 (słownie zero) wyładowań.

  • Nikogo to nie obchodzi

   Widać pojęcie słowa prognoza niektórym obce, co więcej napisali, że w nocy z niedzieli na poniedziałek możliwe są burze… ehhhh szkoła 1 klasa czytania się kłania

 5. Chichotnik zwyczajny (czyli: pospolity)

  Redakcjo, jak się o czymś pisze to trzeba pisać konkretnie, a nie:” Wystarczy wejść na nasz fanpage”.
  Należałoby też wspomnieć, kto tym jasnowidzom od pogody jeszcze płaci.

Kursy walut

 • USD 4.4415zł -0.17%
 • GBP 5.4558zł -0.1%
 • EUR 4.6898zł 0.1%
 • CHF 4.7542zł -0.07%

Polub nas

Materiały wideo

Lubelscy policjanci wzięli udział w akcji #GaszynChallenge (wideo)
Nowe iluminacje świąteczne na Rynku Wielkim w Zamościu (wideo)
99. Rocznica Bitwy pod Komarowem (wideo)
W Zamościu trwa 18 Międzynarodowy Festiwal Folklorystyczny EUROFOLK (wideo)
W Zamościu trwa XIII Zamojski Festiwal Kultury (wideo)

Co? Gdzie? Kiedy?

Koncerty, wystawy, spektakle… – zapraszamy na projekty stypendystów!
UMCS zaprasza na Akademicki Jarmark Świąteczny
32 Mikołajki Folkowe w Lubelskiej Chatce Żaka 8-11.12.2022 [PROGRAM]
Mikołajkowe szkolenie dla kierowców w ODTJ
Mikołajki z myślą o seniorach i osobach z niepełnosprawnościami