690 680 960

Ogród Botaniczny UMCS zaprasza na Dzień Slow Joggingu. Czy japońska metoda truchtania znajdzie naśladowników w Lublinie?

Już w najbliższą sobotę, 22 maja, obchodzony będzie IV Międzynarodowy Dzień Slow Joggingu. Z tej okazji w Ogrodzie Botanicznym Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie odbędzie się specjalny bieg, w ramach którego zaprezentowana zostanie japońska metoda truchtania oraz przeprowadzony będzie pokazowy trening.

Organizatorem wydarzenia jest Stowarzyszenie „Slow Jogging Polska“. Podczas jego trwania pierwszy certyfikowany instruktor slow joggingu w Lublinie, Aneta Mojduszka, opowie o tej dalekowschodniej metodzie aktywnego odpoczynku, zademonstruje, na czym ona polega i w ramach pokazu przeprowadzi trening.

Aneta Mojduszka – to psycholog i trener, kulturoznawca o specjalności: kultura Japonii. Na co dzień zajmuje się wspieraniem osób w rozwijaniu ich osobistego potencjału, prowadzi warsztaty z zakresu kultury i sztuki japońskiej. Jest także propagatorka ekopsychologii i trenerką „shinrin-yoku”, miłośniczką natury, jazdy rowerem, górskich wędrówek i fotografii przyrodniczej.

– Slow jogging – tłumaczy Aneta Adamska, rzecznik prasowy UMCS – to metoda biegania opracowana w Japonii przez prof. Hiroakiego Tanakę. Jak sugeruje nazwa, jest to bieg w bardzo wolnym tempie, a właściwie truchtanie i to znacznie wolniej, niż większość z nas sobie wyobraża. Jeśli zapamiętamy kilka prostych reguł i uda nam się regularnie wdrażać je w życie, to tajemnica japońskiego zdrowia i długowieczności będzie w naszym zasięgu – zapewnia.

Biegając w stylu „slow” jesteśmy w stanie zapobiec wielu chorobom cywilizacyjnym, jak np.: otyłość, cukrzyca, choroby krążenia. Jednocześnie nie narażamy się na kontuzje, zakwasy, bóle mięśni, a co najważniejsze – nie odczuwamy zmęczenia.

– Slow jogging można uprawiać niezależnie od wieku i kondycji – wyjaśnia Aneta Adamska. – Jest to efektywna technika dla utrzymania organizmu w zdrowiu, ale i doskonałe uzupełnienie dla innych aktywności, czy wręcz baza wydolnościowo-kondycyjna dla zaawansowanych technicznie dyscyplin. Badania prowadzone w Japonii potwierdzają związek pomiędzy bieganiem w rytmie „niko niko“ a poprawieniem większości kluczowych parametrów organizmu, takich jak: przyrost masy mięśniowej, stabilizacja stawów, poprawa wydolności ogólnej, regulacja ciśnienia krwi, dotlenienie organizmu, zwiększenie ilości „dobrego” cholesterolu HDL, zmniejszenie współczynnika BMI, poprawa pamięci.

Liczba uczestników w wydarzeniu jest ograniczona. Zapisy na zajęcia trwają tylko do 21 maja do godz. 14:00.  Odbywają się one pod numerem tel. 81 743-49-00. Cena udziału w zajęciach wynosi 4,00 zł,  co stanowi koszt ulgowego biletu do Ogrodu Botanicznego.

Uczestnicy Dnia Slow Joggingu w Botaniku spotkają się 22 maja o godz. 9.45 przed wejściem głównym do Ogrodu Botanicznego UMCS (od strony ul. Willowej). Organizatorzy proszą o założenie wygodnego stroju sportowego (najlepiej w kolorze niebieskim/granatowym – w stylu logo SJ lub z niebieskim akcentem).

(fot. Aneta Mojduszka, tekst Leszek Mikrut)

5 komentarzy

 1. Założyliśmy z kolegami klub czołgania. Truchtania nie przyjął się szczególnie po weseach. Natomiast czołganie jest super i po weselach, i po sylwestrze i po mocnych imieninach. Plecam.

  • tyle w temacie

   Minister zdrowia Wam ten cały sport i aktywność niedługo ukróci. Społeczeństwo ma być chore, uzależnione, podatne na manipulację.

   • Mówisz o wyznawcach żydoskiej religii, tych co na kolanach w kościele pieniądze oddają ?

 2. „Naśladownik” to chyba też po japońsku.

 3. Dlaczego nie ma masowych Chodów sportowych np na 20km z jest jakieś masowe bieganie?

Kursy walut

 • USD 4.3252zł -0.24%
 • GBP 5.3505zł -0.34%
 • EUR 4.7076zł -0.35%
 • CHF 4.6961zł -0.38%

Polub nas