„Odpoczywał” w trakcie jazdy. Macedoński kierowca wyłączał tachograf przykładając magnes do drzwi (zdjęcia)

Podczas kontroli ciężarówki kierowanej przez obywatela Macedonii funkcjonariusze Inspekcji Transportu Drogowego ujawnili ingerencję w czas pracy kierowcy. Mężczyzna „odpoczywał” przykładając magnes do nadajnika impulsów znajdującego się w elemencie tapicerskim drzwi.

W miniony czwartek funkcjonariusze Wojewódzkiego Inspektoratu Transportu Drogowego zatrzymali do kontroli w okolicach Kocka, na drodze krajowej nr 19, pojazd ciężarowy przewożący mięso z Polski do Serbii. Ciągnik siodłowy z naczepą zarejestrowany był w Macedonii i za kierownicą pojazdu siedział obywatel tego kraju.

Wstępna kontrola tachografu, czyli urządzenia dokumentującego czas pracy kierowców wykazała, że nie działa on prawidłowo. Pojazd skierowano do najbliższego serwisu, gdzie dokonano szczegółowej kontroli: tachografu, nadajnika impulsów oraz okablowania. Przypuszczenia inspektorów potwierdziły się. Okazało się, że instalacja tachografu została zmodyfikowana i wyposażona w dodatkowe sterowanie blokujące działanie tachografu.

Kiedy kierowca prowadził pojazd, mógł zapisywać na tachografie, że odpoczywa. Wystarczyło przyłożyć magnes, ale nie do nadajnika impulsów, tylko do elementu tapicerskiego na drzwiach. Wyłącznik zdemontowano i przywrócono tachograf do stanu fabrycznego.

Kierowca będzie kontynuował podróż m.in. po uiszczeniu kaucji na poczet grożącej kary pieniężnej tj. 10.000 złotych i dodatkowo pokrycia kosztów pracy serwisu.

(fot. WITD)

20 komentarzy

 1. O cholera. Super wygoda a nie kłaść się między naczepą i koniem,szukając impulsatora i łapy do połowy w smarach i kurzu…

 2. kary są zbyt małe. nawet kilkadziesiąt tysięcy da się prędzej czy później odpracować.
  zabranie uprawnień kierowcy oraz licencji przewoźnika rozwiązałyby sprawę.

 3. Pieczychlebek Garncarz

  Jak można wyłączyć tachograf magnesem?

  • wszystko co człowiek stworzył, człowiek jest w stanie obejść. wystarczy być sprytniejszym niż osoba, która będzie to sprawdzać.

   • Pieczychlebek Garncarz

    A czy słonce też da się zakryć czarną folią żeby nie świeciło? Głupie gadanie.

    • Pierwsze słyszę żeby człowiek wymyślił słońce. Wiesz co w ogóle piszesz czy to odpowiedz do innego komentarza?

    • Faktycznie, z tym słońcem to głupie gadanie.

    • Czy człowiek stworzył słońce?… oto jest pytanie xD

    • Słońce owszem da się zakryć czarną folią tylko bliżej denata którego to przykryją gdy ten będzie prowadził 3 dni bez odpoczynku by jego Pryncypał zarobił na nowego Mercedesa.

 4. Prawda jest taka że im więcej nakazów i zakazów tym bardziej opłaca się kombinować .

  • oczywiście, że tak. póki konkurencja stosuje się do ograniczeń, to bardzo się opłaca – do wpadki.

 5. Po części rozumiem przepisy,ale widząc obrady tych co je wprowadzają (śpi,ziewa,przegląda wszystko byle być obecnym i dostać za to kasę) to robi się słabo.Czy takie osoby nie powinny mieć przymusowej przerwy w pracy?

 6. Jakim prawem Po polskie mięso wyjeżdża za granicę? Sam nałożyć embargo, opodatkować! Niech zostaje u nas. Polak ma to kupować. Bo dobre bo Polskie.

  • Problem polega na tym ze Polak nie chce kupowac dobrego jakosciowo towaru tylko taniego… a Polskiego tawaru coraz mniej przekonasz sie zwracajac uwage na etykiety skad pochodzi towar. Osobiscie zaczalem sie zaopatrywac prosto od Rolnikow (mam na mysli warzywa i owoce) omijajac porednikow…ktorzy w cenie towaru maja wiekszy procent z tego co zauwazylem.

 7. Nikt mi nie będzie mówił ile godzin ja mam spać , a ile jechać . Reżim nie daje ludziom żyć !

  • ja ci będę mówił. masz nie jeździć wcale, pusty łbie.

  • ciekawę czy byś tak cwaniakował jak podobny temu kierowca po całej dobie jazdy nonstop naglę usnoł za kółkiem i przejechał po twojej mamusi co właśnie, kto by ci pieluchy zmieniał?

 8. „przykładając magnes do nadajnika impulsów znajdującego się w elemencie tapicerskim drzwi”
  Droga redakcjo, po co był mu potrzebny drugi nadajnik impulsów, skoro aby rejestrować odpoczynek trzeba wyłączyć te impulsy które wysyła do tachografu ciągnik?

  • Dalej napisano, o co chodziło:
   „Wystarczyło przyłożyć magnes, ale nie do nadajnika impulsów, tylko do elementu tapicerskiego na drzwiach. Wyłącznik zdemontowano i przywrócono tachograf do stanu fabrycznego”.

Pracapraca.lublin112.pl

  Kursy walut

  • USD 3.7713zł 0.5%
  • GBP 4.8874zł 0.88%
  • EUR 4.4514zł -0.03%
  • CHF 4.141zł 0.09%

  Polub nas

  Materiały wideo

  Lubelscy policjanci wzięli udział w akcji #GaszynChallenge (wideo)
  Nowe iluminacje świąteczne na Rynku Wielkim w Zamościu (wideo)
  99. Rocznica Bitwy pod Komarowem (wideo)
  W Zamościu trwa 18 Międzynarodowy Festiwal Folklorystyczny EUROFOLK (wideo)
  W Zamościu trwa XIII Zamojski Festiwal Kultury (wideo)

  Co? Gdzie? Kiedy?

  Festyn Osiedlowy XIX Dzień Węglina
  Teatralny Weekend w Lublinie (PROGRAM)
  Pole obsadzone ziemniakami czeka. W skansenie odbędą się wykopki
  II Terenowa Akcja Poboru Krwi w Chmielu
  Festiwal Wszystkich Mieszkańców na Bronowicach. Dzielnica zamieni się w przestrzeń kultury i sztuki