Czwartek, 13 czerwca 202413/06/2024
690 680 960
690 680 960

Odlewali kule i ostrzyli kosy. Była też widowiskowa inscenizacja walki powstańców (zdjęcia, wideo)

Sporym zainteresowaniem mieszkańców cieszyły się dzisiejsze obchody 160. rocznicy wybuchu Powstania Styczniowego, które odbyły się w lubelskim skansenie. Przygotowano szereg atrakcji.

W niedzielę w Muzeum Wsi Lubelskiej zorganizowane zostały rocznicowe obchody wybuchu Powstania Styczniowego. W sektorze miasteczkowym powstał powstańczy obóz, w którym tak samo jak przed 160 laty odlewano kule, przygotowywano posiłki i kuto kosy. Była też wystawa zabytkowej broni z okresu Powstania Styczniowego.

Bardzo dużym zainteresowaniem zwiedzających lubelski skansen cieszyła się widowiskowa inscenizacja potyczki z okresu
powstania styczniowego. Całość Muzeum przygotowało we współpracy ze Stowarzyszeniem Historycznym im. Piątego Oddziału
Wojsk Narodowych Województwa Lubelskiego zw. Ćwiekami oraz Stowarzyszeniem „Michalec 1864”.

W ramach wydarzenia zapalono również znicze na grobach powstańców na cmentarzu przy ul. Lipowej, natomiast z znajdującym się w skansenie kościele z Matczyna odprawiono mszę św. w intencji Ojczyzny i powstańców styczniowych.

(fot. wideo lublin112.pl)

6 komentarzy

 1. cyt. ,, Berlin realizował zapowiedź kanclerza Bismarcka, który w 1861 r. na wieść o manifestacjach w Warszawie napisał w liście do siostry: „Bijcie w Polaków, by ich ochota do życia odeszła; osobiście współczuję ich położeniu, ale jeśli pragniemy istnieć, nie pozostaje nam nic innego jak ich wytępić”.

 2. Maurycy_spod_picy

  Wstaliśmy z kolan wtedy, wstajemy i dziś.

  • a jusci !!

  • Nooo, jak ino w końcu wstaniemy, jak se naodlewamy tych kul, i te kosy se naostrzymy, za cepy i maczugi chwycimy… a potem hurmem na Moskwę, żeby nie tylko se ulżyć, ale niejako przy okazji, „siostrom” i „braciom” !!!
   A wracając zabierzemy moskalom co najdroższe, wrak nTU-154.

   • Nooo, wrak potnie się na malusieńkie cząsteczki, oprawi w piękne puzderka i zacznie się sprzedawać jako relikwie. Będzie na zapłatę za Abramsy, K-2, K-9.
    A jak będzie mało to na kredyt dokupi sie kilka drukarek do pieniędzy.

Z kraju