Piątek, 29 marca 202429/03/2024
690 680 960
690 680 960

Odejdą od węgla i zagwarantują dostawy ciepła przez kolejnych 15 lat. Podpisano ważną umowę

Całkowite odejście od węgla do końca 2023 r. przez elektrociepłownię na Wrotkowie gwarantuje umowa, jaka została zawarta z dystrybutorem ciepła w Lublinie, czyli spółką LPEC. Dodatkowo w jej ramach mieszkańcy mają mieć zapewnione bezpieczeństwo cieplne na najbliższe 15 lat.

W środę 26 maja zawarta została wieloletnia umowa pomiędzy Lubelskim Przedsiębiorstwem Energetyki Cieplnej i PGE Energia Ciepła, która gwarantuje bezpieczeństwo dostaw ciepła dla miasta na najbliższe 15 lat. Zgodnie z jej postanowieniami, elektrociepłownia Wrotków zapewni niezbędny poziom mocy wytwórczych w celu zapewnienia ciągłości dostawy ciepła do miejskiej sieci ciepłowniczej. W tym czasie przeprowadzone zostaną również inwestycje, których celem jest zastąpienie obecnych jednostek węglowych nowymi, zasilanymi gazem ziemnym.

Już teraz w elektrociepłowni na Wrotkowie 90 proc. ciepła pochodzi z bloku gazowo-parowego opalanego gazem ziemnym. Wciąż jednak w okresie mrozów lub postoju głównego bloku, wykorzystywane są cztery rezerwowe węglowe kotły wodne. Ich wycofanie z eksploatacji ma nastąpić do końca 2023 r. Zostaną one zastąpione przez 9 kotłów wodnych zasilanych gazem lub, w przypadku awarii, lekkim olejem opałowym. Tym samym w 2023 r. nastąpi całkowita eliminacja wytwarzania energii z węgla kamiennego na rzecz gazu ziemnego.

– Rozwój Lublina wiąże się ze wzrostem zapotrzebowania na ciepło systemowe. Proces ten wymaga skoordynowanego rozwoju infrastruktury producenta, jak również dystrybutora w wieloletniej perspektywie. Podpisana umowa zagwarantuje w przyszłości bezpieczeństwo dostaw czystego ciepła dla mieszkańców Lublina, z czego bardzo się cieszę – mówi Krzysztof Żuk, Prezydent Miasta Lublin.

Jak wyjaśnia Marek Goluch, Prezes Zarządu LPEC, mając na celu dbanie o interesy mieszkańców Lublina, w nowej umowie zawarto m.in. zapisy umożliwiające elastyczne zarządzanie dostawami z elektrociepłowni, uzależnione m.in. od poziomu cen u poszczególnych dostawców oraz zapewniające optymalną efektywność energetyczną całego systemu. Jednocześnie strony ustaliły, że umowa może ulec zmianie w przypadku zmian prawnych, postępu technologii lub innych potrzeb rynku.

Z kolei Przemysław Kołodziejak, Prezes Zarządu PGE Energia Ciepła dodał, że transformacja energetyczna, której celem jest przejście na paliwo gazowe i energię ze źródeł odnawialnych, w konsekwencji wpłynie na lepszą jakość powietrza i zdrowie mieszkańców, z jednoczesnym zapewnieniem bezpieczeństwa zaopatrzenia w ciepło.

LPEC dostarcza ciepło do prawie 75% gospodarstw domowych w Lublinie, ogrzewając blisko 250 tysięcy jego mieszkańców. Firma eksploatuje obecnie 466 km sieci ciepłowniczych i prawie 2150 węzłów cieplnych.

(fot. LPEC/nadesłane)

25 komentarzy

  1. Nie wierzę tym ludziom jak tusskowi.

  2. elektrośmieci

    W końcu czas zacząć spalać ODPADY.

Z kraju