Piątek, 19 kwietnia 202419/04/2024
690 680 960
690 680 960

Oddziały szpitalne w Lublinie i regionie wypełniają się chorymi z COVID-19

Z godziny na godzinę coraz więcej zajętych jest łóżek szpitalnych przeznaczonych dla chorych z COVID-19. Kolejna fala zakażeń rozpędza się na dobre, a nowe wysokie liczby zakażeń w regionie nie wróżą niczego dobrego.

Z dnia na dzień w regionie przybywa osób zakażonych koronawirusem, osób na kwarantannach oraz chorych wymagających hospitalizacji. W kolejnych szkołach wprowadzane są zajęcia zdalne lub hybrydowe. W szpitalach kolejne oddziały zamieniane są na oddziały dla chorych na COVID-19.

Jak wynika z Systemu Informacji o Szpitalach w woj. lubelskim w niektórych szpitalach I i II poziomu nie ma już miejsc. Popołudniowe dane wskazują, że cyfra „zero” pojawiła się przy szpitalach w powiatach: Lublin, lubelskim, ryckim, włodawskim, zamojskim, bialskim, krasnostawskim, biłgorajskim, lubartowskim, łęczyńskim, łukowskim i puławskim. Obecnie w Szpitalu Tymczasowym z dostępnych 84 łóżek wolnych 11.

Dla dzieci w szpitalach II-go poziomu z dostępnych 28 łóżek, zajętych jest 19. Liczba wolnych łóżek intensywnej terapii dla dzieci szpitali II-go poziomu wynosi 1 z 2 dostępnych.

Z kolei liczba wolnych łóżek intensywnej terapii szpitali II-go poziomu również nie wygląda najlepiej. Brakuje miejsc w Samodzielnym Publicznym Zespole Opieki Zdrowotnej w Krasnymstawie, Samodzielnym Publicznym Zakładzie Opieki Zdrowotnej w Łęcznej, Samodzielnym Publicznym Zakładzie Opieki Zdrowotnej w Łukowie, Samodzielnym Publicznym Zakładzie Opieki Zdrowotnej w Puławach, Szpitalu Powiatowym w Rykach, 6 Szpitalu Wojskowym z Przychodnią SPZOZ w Dęblinie, Samodzielnym Publicznym Zespole Opieki Zdrowotnej we Włodawie, Samodzielnym Publicznym Zespole Opieki Zdrowotnej w Szczebrzeszynie, Samodzielnym Publicznym Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym w Chełmie, Samodzielnym Publicznym Szpitalu Wojewódzkim im. Jana Bożego w Lublinie, Samodzielnym Publicznym Szpitalu Klinicznym Nr1 w Lublinie i Instytucie Medycyny Wsi. Z 6 łóżek ECMO w Lublinie dostępne jest jedno.

Poranne dane Lubelskiego Urzędu Wojewódzkiego dotyczące dostępności łóżek wyglądają następująco – Liczba łóżek dla pacjentów w lubelskich szpitalach – stan na dzień 21.10.2021 r. 1083/809 – Ogółem liczba łóżek dla pacjentów COVID-19/zajęte łóżka, 88/50 – ogółem respiratory dla pacjentów COVID-19 /zajęte respiratory. Oznacza to, że rano zajętych było 57% dostępnych respiratorów dla chorych na COVID-19, zaś łóżek 74%.

Pomimo, że Ministerstwo Zdrowia nie publikuje informacji dotyczących ognisk epidemicznych, docierają do nas sygnały, że część zakażeń koronawirusem pochodzi ze szpitali, placówek oświatowych (w tym uczelni wyższych), a także zakładów pracy. Miniona doba przyniosła w woj. lubelskim 1221 nowych przypadków zakażenia SARS-CoV-2. Najwięcej nowych zakażeń zarejestrowano w powiatach: Lublin, lubelskim, puławskim, kraśnickim, bialskim, świdnickim, łęczyńskim i lubartowskim.

W 8 placówkach oświatowych w regionie zostały całkowicie zawieszone zajęcia, zaś w trybie mieszanym odbywają się w 327.

Dane z Systemu Informacji o Szpitalach LUW

(fot. pixabay.com)

41 komentarzy

  1. Sąsiadka zadzwoniła do lekarza że ją ucho boli, ma kwarantannę bez testu ?

Z kraju