Niedziela, 21 lipca 202421/07/2024
690 680 960
690 680 960

Brakuje tylko jednego podpisu. Niebawem kierowcy pojadą obwodnicą Tomaszowa Lubelskiego

Jest szansa, że jeszcze w tym miesiącu kierowcy pojadą obwodnicą Tomaszowa Lubelskiego. Wniosek o wydanie pozwolenia na użytkowanie drogi został już złożony.

Kilka miesięcy temu zakończyły się prace związane z budową obwodnicy Tomaszowa Lubelskiego. Z trasy wciąż jednak nie można korzystać. Niebawem ma się to jednak zmienić. W czwartek 21 października, Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad złożyła w Wojewódzkim Inspektoracie Nadzoru Budowlanego w Lublinie wniosek o wydanie pozwolenia na użytkowanie drogi. Kiedy tylko dokument zostanie podpisany, nowa trasa będzie udostępniona kierowcom. Jeżeli nic nie stanie na przeszkodzie, może to nastąpić jeszcze w tym miesiącu.

Jak wyjaśnia Łukasz Minkiewicz z lubelskiego oddziału GDDKiA, obwodnica do tej pory nie została otwarta ze względu na jej rozbudowę. Chodzi o to, że kiedy w 2010 roku rozpoczynano prace nad tą inwestycją, zaplanowano jednojezdniową trasę z dwoma pasami ruchu, po jednym w każdym kierunku. Już w trakcie realizacja zadania zapadła decyzja o budowie ekspresówki z Piask do granicy w Hrebennem w standardzie dwujezdniowym. Dlatego też konieczne okazało się dobudowanie drugiej nitki obwodnicy.

– Do rozpoczęcia budowy drugiej nitki potrzebne było uzyskanie tzw. zamiennego pozwolenia na budowę, co spowodowało przesunięcie terminu oddania do ruchu, wybudowanej już pierwszej jezdni. Zamiast ogłaszać nowy przetarg, zdecydowaliśmy się na podpisanie z dotychczasowym wykonawcą trasy aneksu do umowy, którego przedmiotem jest realizacja drugiej jezdni. Dzięki temu oddanie trasy w jej docelowym układzie nastąpi kilka lat wcześniej. Gdyby nie to, w tej chwili bylibyśmy dopiero na etapie ogłaszania przetargu, a realizację drugiej nitki zakończylibyśmy na przełomie 2025 i 2026 roku – mówi Łukasz Minkiewicz.

Obwodnica powstała po wschodniej stronie miasta, w jej przebiegu zbudowane zostały dwa węzły. Pierwszy, Tomaszów Północ, na przecięciu z drogą wojewódzką nr 850, drugi, Tomaszów Południe, na włączeniu do przebiegu z drogą krajową nr 17. Z kolei nad doliną rzeki Sołokiji trasa biegnie estakadą.

Do tego dochodzą również nowe drogi dojazdowe o łącznej długości 13,8 km na potrzeby ruchu lokalnego. Obwodnica przebiega przez grunty miejscowości Dąbrowa, Rogóźno Sabaudia, Łaszczówka, Łaszczówka Kolonia i Jeziernia. Ma długość ok. 9,6 km i po jednym 3,5 metrowej szerokości pasie w każdym kierunku jazdy o parametrach drogi ekspresowej.

Jak zapewniają drogowcy, prace przy budowie drugiej jezdni nie powinny mieć wpływu na płynność ruchu na wybudowanej pierwszej nitce. Trasa w pełnym już wymiarze ma być gotowa w ostatnim kwartale przyszłego roku.

(fot. GDDKiA)

3 komentarze

  1. Czyżby Jacek znalazł w końcu czas, żeby przyjechać i wstęgę przeciąć?

  2. tomaszow w wyludnił sie z w cigu ostniego pół wieku z 24 na 15 tys , na hu im ta obwodnica bedzie swiecić pustkami
    betonują polske i wycinają

    • nie będzie świeciła pustkami, cały ruch tranzytowy zamiast przez miasto pojedzie obwodnicą. Może da się normalnie przejechać przez rondo. W końcu.

Z kraju

Sport