Poniedziałek, 26 lutego 202426/02/2024
690 680 960
690 680 960

Od północy żaden rosyjski samochód nie wjedzie do Polski

Jak przekazała Straż Graniczna, od niedzieli 17 września br. będzie obowiązywał zakaz przywozu do Polski samochodów osobowych zarejestrowanych w Rosji. – Od niedzieli będzie obowiązywał zakaz wjazdu do Polski samochodów osobowych zarejestrowanych w Rosji – poinformował w sobotę szef MSWiA Mariusz Kamiński.

Od 17 września 2023 r. zakazany jest zakup, przywóz lub przekazywanie do Unii Europejskiej, bezpośrednio lub pośrednio, samochodów i pozostałych pojazdów silnikowych przeznaczonych zasadniczo do przewozu 10 osób, włącznie z samochodami osobowo-towarowymi (z nadwoziem typu kombi) oraz samochodami wyścigowymi jeżeli pochodzą one z Rosji lub są wywożone z Rosji. O pochodzeniu samochodu z Rosji świadczy fakt zarejestrowania go w tym państwie.

Pojazdy zarejestrowane w Rosji, wyposażone w rosyjskie tablice rejestracyjne, które od niedzieli pojawią się na polskich przejściach granicznych, będą cofane z powrotem do państwa spoza UE, z którego przyjechały, niezależnie, czy będzie to Rosja, czy też inny kraj. Działania takie będą prowadzone nawet jeśli kierowca auta nie jest obywatelem Federacji Rosyjskiej.

– W związku z opublikowaniem 8 września br. wytycznych Komisji Europejskiej dotyczących zakazu wjazdu na teren UE samochodów zarejestrowanych w Rosji, chcę poinformować, że zakaz ten na granicy polskiej będzie obowiązywał od jutra i wchodzi w życie dziś o północy. Oznacza to, że żaden samochód osobowy zarejestrowany w Rosji nie będzie mógł wjechać na teren państwa polskiego – poinformował w sobotę szef MSWiA Mariusz Kamiński. 

Jak przekazał minister, rosyjskie samochody ciężarowe już wcześniej były objęte tym zakazem, teraz zaś domykana będzie ta sprawa.

– Żaden rosyjski samochód nie wjedzie do Polski. Dotyczy to wszystkich samochodów – zarówno tych wykorzystywanych komercyjnie, jak również samochodów prywatnych, niezależnie, czy samochodem kieruje obywatel Rosji, czy obywatel innego państwa – dodał Mariusz Kamiński.

Jak dodał szef MSWiA, jest to kolejny element sankcji nakładanych na Rosję i obywateli tego państwa w związku z brutalną wojną na Ukrainie. Państwo rosyjskie stanowi dziś zagrożenie dla bezpieczeństwa międzynarodowego.

40 komentarzy

  1. No chyba, że kupi wizę na bazarze od urzędnika PiS.

  2. Trzeba golić frajerów z kasy.

  3. symboliczna data im wyszła, w 17 września 1939 sami wjechali do nas.

  4. ,,od niedzieli 17 września br. będzie obowiązywał zakaz przywozu do Polski samochodów osobowych zarejestrowanych w Rosji. – Od niedzieli będzie obowiązywał zakaz wjazdu do Polski samochodów osobowych zarejestrowanych w Rosji ” – Na zdrowie to w końcu weeeękeend yyy

  5. napuścili terrorystów sprzedając wizy a teraz próbują przed wyborami pokazać jak to oni dbają o bezpieczeństwo państwa

  6. Coś długo im to zajęło…

Dodaj komentarz

Z kraju

Polityka i społeczeństwo