Od jutra, na przystanku Lublin Zachodni, zatrzymywać się będą wszystkie pociągi

Już nie tylko do Puław czy Dęblina będzie można dojechać z przystanku Lublin Zachodni, jaki powstał na wysokości osiedla Poręba. Zatrzymywać się tam będą wszystkie pociągi osobowe, jakie kursują tym szlakiem kolejowym.

Lublin jest jednym z nielicznych dużych miast w Polsce, gdzie pociągi dalekobieżne zatrzymują się tylko w jednym miejscu. Oznacza to, że podróżni z całego miasta muszą jechać na Dworzec Główny, aby tam wsiąść czy wysiąść z pociągu. Od niedzieli 15 marca ulegnie to jednak zmianie. Nowy przystanek Lublin Zachód będzie bowiem obsługiwany przez wszystkie pociągi kursujące po tej linii kolejowej.

Przypomnijmy, przystanek powstał na wysokości os. Poręba, posiada długi na 400 metrów peron i zgodnie z zapowiedziami, celem jego budowy było zapewnienie lepszej dostępności mieszkańcom do usług świadczących przez kolejowych przewoźników. Jak zapewniał na początku budowy Karol Jakubowski z PKP PLK, spółki która realizuje przebudowę linii kolejowej pomiędzy Lublinem a Warszawą, w ramach której powstał przystanek, będą się na nim zatrzymywały zarówno pociągi regionalne jak i dalekobieżne.

Takie zapewnienia padały jeszcze we wrześniu ub. roku. Tymczasem miesiąc później okazało się, że oficjalnie ogłoszony przez Polskie Linie Kolejowe nowy rozkład jazdy wskazuje zupełnie coś innego. Mianowicie wraz ze wznowieniem ruchu kolejowego na przebudowywanym szlaku, obecnie na nowym przystanku zatrzymują się tylko pociągi regionalne. Dalekobieżne zaś przejeżdżają bez zatrzymywania się. Od jutra na przystanku zatrzymywać się będą wszystkie składy.

Jako pierwszy, o godz. 5:04 zatrzyma się pociąg IC Bolko z Lublina do Szczecina, po nim, o godz. 5:17 pociąg OC Czartoryski do Zielonej Góry. Pasażerowie będą mogli też skorzystać z pociągów: Zamoyski przez Toruń i Bydgoszcz do Piły, Sztygar przez Katowice do Wrocławia, Kochanowski do Bydgoszczy, Morcinek i Dąbrowska do Wrocławia czy też Wetlina do Poznania. Również pociągi jadące w odwrotnym kierunku zabiorą pasażerów do Chełma, Rzeszowa, Zagórza czy też Hrubieszowa. Zaplanowano także postój międzynarodowego pociągu Kiev Express relacji Kijów – Warszawa.

Łącznie według wchodzącego w życie nowego rozkładu jazdy na kolei, na przystanku Lublin Zachodni zatrzymywać się będą 22 pociągi pośpieszne oraz 12 regionalnych. Część tych ostatnich obecnie zastępowanych jest przez autobusy. Dojazd do przystanku prowadzi przez ul. Szafirową i Węglinek.


(fot. PKP PLK, OpenstreetMap)

10 komentarzy

 1. Trzydzieści lat na to czekaliśmy… Nareszcie 🙂 Frustrujące było przejeżdżanie 200m. od miejsca zamieszkania z perspektywą pięciokilometrowej pieszej przebieżki powrotnej z głównego, zwłaszcza w deszczową noc.

 2. dojazd polną drogą bez parkingu

 3. i natym koniec

 4. Beda się zatrzymywać, uchylać szyby a ludzie będą kaszleć na CZUBY 😉

 5. parking przed „dworcem” uwaga uwaga ! na całe 5 samochodów! hehe nie wspominając o dojeździe ul. węglinek która po prostu jest błotnistą lekko utwardzoną breją z dołami! i ta mini tabliczka postawiona w błocie „dojazd na peron”;P ta jeee Lublin 21 wiek! miasto inspiracji :/ brak słów

 6. przecież tam nawet nie parkingu , ani dojścia , kilometr na piechotę do najbliższych bloków, bez pomyślunku

  • Spokojnie. Zrobią arterię dla pedalarzy oraz paśnik na obrok dla wozów konnych. Nowoczesna „nowoczesność” 😉

 7. Wsiąść do pociągu byle jakiego i uciec od wirusa…

 8. W obecnej sytuacji epidemicznej to korzystne. Jeżeli ktoś już musi jechać pociągiem, a wysiadłby na zachodnim i doszedł, to niech ma tę możliwość, a nie będzie skazany na dodatkową komunikację kołową od głównego i ewentualne zbędne zarażanie innych i siebie.

 9. W Wąchocku jest lepszy dojazd i większy parking. Parodia.

Materiały wideo

Lubelscy policjanci wzięli udział w akcji #GaszynChallenge (wideo)
Nowe iluminacje świąteczne na Rynku Wielkim w Zamościu (wideo)
99. Rocznica Bitwy pod Komarowem (wideo)
W Zamościu trwa 18 Międzynarodowy Festiwal Folklorystyczny EUROFOLK (wideo)
W Zamościu trwa XIII Zamojski Festiwal Kultury (wideo)

Co? Gdzie? Kiedy?

Bezpłatne szkolenia z samoobrony dla kobiet ruszają w Lublinie
Gminne Święto Ziemniaka w Suchocinie
Rusza kolejny cykl wykładów otwartych z historii sztuki. I ty możesz wziąć w nich bezpłatnie udział
Dożynki w mieście, czyli Dożynkowe Jarmarki Lubelskie
Startuje Lubelski Festiwal Nauki. Będzie specjalny pokaz na placu Litewskim oraz Piknik Naukowy