Poniedziałek, 04 marca 202404/03/2024
690 680 960
690 680 960

Obwodnice, kolejne odcinki „ekspresówek”, autostrada. Nowe drogi w regionie w przygotowaniu

Trwają obecnie prace przygotowawcze do budowy kolejnych odcinków dróg ekspresowych w woj. lubelskim. Kierowcy skorzystają z nich za kilka lat. Pojawią się również nowe obwodnice, a także odcinek autostrady A2.

Osiem odcinków

GDDKiA w woj. lubelskim zarządza siecią dróg krajowych o długości ponad 1 tys. km, z czego drogi ekspresowe to ok. 205 km. Aktualnie prowadzone są prace nad przygotowaniem kolejnych inwestycji, z których kierowcy skorzystają za kilka lat.

– Jest to proces złożony i długotrwały, który wymaga ścisłej współpracy urzędów oraz współdziałania z podmiotami zewnętrznymi. To na tym etapie ustalamy korytarz drogi, analizujemy, gdzie i dlaczego będziemy budować nową drogę albo gdzie na pewno nie możemy budować, ponieważ realizowana inwestycja miałaby negatywny wpływ np. na środowisko naturalne – informuje GDDKiA.

W ramach rządowego Programu Budowy Dróg Krajowych, na etapie prac przygotowawczych jest osiem odcinków dróg ekspresowych o łącznej długości ok. 128 km. W tym roku w planach jest ogłoszenie przetargów na realizację trzech odcinków drogi ekspresowej S12 między Piaskami a Dorohuskiem o łącznej długości ok. 61 km. W planach jest także ogłoszenie przetargów na zaprojektowanie i budowę trzech odcinków S17 między Piaskami a Zamościem (ok. 45 km).

– S12 Piaski – Dorohucza

– S12 Dorohucza – Chełm

– S12 Chełm – Dorohusk

– S17 Piaski Wschód – Łopiennik

– S17 Krasnystaw Północ – Izbica

– S17 Izbica – Zamość Sitaniec

Trwają także prace przygotowawcze dla kolejnych dwóch odcinków trasy S17, dla których opracowywane jest Studium techniczno-ekonomiczno-środowiskowego z elementami koncepcji programowej:

– S17 Łopiennik – Krasnystaw,

– S17 Zamość Sitaniec – Zamość Wschód.

Przetarg i realizacja 

W fazie przetargu jest obecnie sześć odcinków „ekspresówek” w woj. lubelskim o łącznej długości ok. 105 km. Inwestycje te realizowane będą w trybie Projektuj i buduj, a podpisanie umów planowane jest w tym roku. Będą to odcinki:

– S19 Międzyrzec Podlaski – Radzyń Podlaski,

– S19 Radzyń Podlaski – Kock,

– S19 Kock – Lubartów,

– S17 Zamość Wschód – Zamość Południe,

– S17 Zamość Południe – Zamość Tomaszów Lubelski,

– S17 Tomaszów Lubelski – Hrebenne.

Ponadto wyłoniono wykonawców czterech odcinków, które są na etapie realizacji i obecnie trwają prace projektowe:

– S12 obwodnica Chełma,

– S19 gr. woj. lubelskiego i mazowieckiego – Międzyrzec Podlaski,

– S19 obwodnica Kocka i Woli Skromowskiej (dobudowa drugiej jezdni),

– S19 Lubartów – Lublin.

Siedem zadań z Programu budowy 100 obwodnic 

W woj. lubelskim w ramach rządowego Programu budowy 100 obwodnic na lata 2020-2030 planowanych jest siedem inwestycji. Są to obwodnice Janowa Lubelskiego, Dzwoli, Gorajca, Szczebrzeszyna, Zamościa (wszystkie w ciągu DK74) oraz Łęcznej (DK82) i Łukowa (DK63/DK76). Drogi przebiegać będą po nowym śladzie. W ramach tych inwestycji powstaną jednojezdniowe drogi klasy GP (droga główna ruchu przyspieszonego) po jednym pasie ruchu w obu kierunkach. Przebudowane również zostaną drogi poprzeczne i skrzyżowania. Powstaną też drogi do obsługi ruchu lokalnego i obiekty mostowe.

Autostrada A2 

Przygotowywana jest również dokumentacja projektową dla autostrady A2 biegnącej przez województwo lubelskie. Dla odcinka A2 od węzła Biała Podlaska do granicy państwa z Białorusią (Kukuryki) we wrześniu 2021 r. podpisano umowę na wykonanie projektu budowlanego i uzyskanie niezbędnych decyzji umożliwiających realizację robót w terenie.

W styczniu br. do Wojewody Lubelskiego GDDKiA złożyła wnioski o decyzje o zezwoleniu na realizację inwestycji drogowej (ZRID). Kolejnym etapem, po wydaniu decyzji ZRID i pozyskaniu finansowania, będzie ogłoszenie przetargu na realizację inwestycji.

(fot. GDDKiA)

22 komentarze

 1. – S19 Lubartów – Lublin. Planowany termin oddania odcinka 2123 rok. Listopad.

 2. Na papierze ładnie to wygląda, zobaczymy co z tego wyjdzie…

 3. Cholerny PIS po co oni drogi budują na wschodzie a PO wyraźnie powiedziało „Ch…j z tą Polską wschodnią” Musimy na wyborach głosować na PO bo jeszcze będzie tu blebsowi lubelskiemu dobrze żyło a przecież każdy Polak wie że dobrze żyć muszą Warszawaicy Poznaniaki Gdanszczanie i Wrocławianie.

 4. Chińska firma startuje i wygrywa a przecież ich oferta powinna być odrzucona bo Polska tępi ustrój komunistyczny i faszystowski. Czyli, że gdaka wspiera komunizm? Strabag i inni o akcjonariacie rosyjskim też powinni być odrzuceni. Budować to powinny wyłącznie polskie firmy. Mamy inżynierów. Robole i tak są Polakami. A milionowe zyski idą na zachód zamiast zostawać w polskich firmach. Tu jest Polska! ps. nie kupuj francuskich i niemieckich produktów. Przenieś nr tel z orange i t-mobile. Sprzedaj niemieckie i francuskie auto. Sam nakładaj sankcje! Decyduj świadomie!

  • Dokładnie kupuj Polskie produkty bo Polska to ustrój demokratyczny! A nie czekaj……………?! Przecież od 30 lat rządzą w Polsce ci sami ludzie, którzy mają pochodzenie z PZPR, czyli tak naprawdę w Polsce rządzi komuna!

 5. A co z drogą ekspresową z Puław do Radomia i dalej? Nic nie planują?
  Ceterum censeo Moscuam esse delendam.

 6. Nigdy więcej rządów PO PSL.

  • Moherowa młodzież. 13. renta wzięta? Margaryny nakupić, chlebek posmarować i do łóżeczka. Przelew na Rydzyka i uklęknąć przed obrazem Jarosława. Gratuluję

 7. No tam to się żyje. Na kredytach i robota w korpo po 16 godzin

 8. Po ile płacą za metr ziemi? Mi ostatnio zaproponowali 74 złote za metr kwadratowy. Jak myślicie? Dobra cena?

 9. 40 tyś za h

 10. Lubartów – Kock …po kiego wuja tu coś poprawiać czy budować ? Toż w tej chwili jak autostrada Lubartów – Lublin to jest najpilniejsza inwestycja bo w tej chwili z roku na rok ta 24 km trasa to coraz większy koszmar bo zaczyna już brakować godziny na jej pokonanie ,blokuje się oczywiście w Niemcach gdzie narobili bezsensownych świateł a do tego lokalni łażą po jezdni jak chcą

Z kraju

Polityka i społeczeństwo