Obracali nielegalnymi towarami akcyzowymi. Rozbito dwie grupy przestępcze

Funkcjonariusze Nadbużańskiego Oddziału Straży Granicznej z Placówki w Hrebennem działając pod nadzorem Prokuratury Okręgowej w Zamościu rozbili dwie zorganizowane grupy przestępcze. Ich członkowie trudnili się obrotem wyrobami akcyzowymi w postaci papierosów i wysokoprocentowego alkoholu.

Na początku 2016 r. funkcjonariusze ustalili, że na terenie województwa lubelskiego działa zorganizowana grupa przestępcza, zajmująca się skupowaniem papierosów i alkoholu bez znaków akcyzy na terenie powiatu tomaszowskiego, a następnie przewożeniem tych towarów w głąb kraju. Nielegalny towar trafiał m.in. do Warszawy i Janowa Lubelskiego.

– Członkami grupy byli obywatele Ukrainy. Mundurowi ustalili, że w przeciągu ponad pół roku działalności grupa przewiozła w ten sposób blisko 80 000 paczek papierosów i kilkanaście litrów 40% alkoholu. Kwota narażonego w ten sposób na uszczuplenie podatku akcyzowego wynosi prawie 1,5 mln zł – informuje Rzecznik Prokuratury Okręgowej w Zamościu Bartosz Wójcik.

Członkowie pierwszej grupy nawiązali współpracę z grupą przestępczą działającą na terenie Janowa Lubelskiego, gdzie nielegalne towary sprzedawane były w jednym ze sklepów.

– Członkami grupy byli Ukraińcy, Ormianie i Polacy. W ten sposób wprowadzono do obrotu ponad 4000 paczek papierosów, narażając Skarb Państwa na straty z tytułu uszczuplonego podatku akcyzowego w wysokości ponad 70 000 zł. Obydwie grupy działały niezależnie od siebie, posiadały jednak punkty styczne – kilka osób, które uprawiały nielegalny proceder zarówno dla jednej, jak i drugiej grupy – wyjaśnia Bartosz Wójcik.

Pod koniec września funkcjonariusze Placówki SG w Hrebennem w ramach współpracy z Prokuraturą Okręgową w Zamościu dokonali zatrzymań kilku osób, stanowiących trzon kierownictwa obydwu grup. Przedstawiono im zarzuty kierowania grupami przestępczymi oraz udziału w nich, jak też zarzuty związane z przestępstwami karnoskarbowymi, polegającymi na przewożeniu i przechowywaniu wyrobów akcyzowych w postaci papierosów i alkoholu.

– W toku czynności w pojazdach i budynkach mieszkalnych i gospodarczych ujawniono dalsze kilkaset sztuk paczek papierosów oraz kilka litrów alkoholu. Dla potrzeb postępowania dokonano zabezpieczeń majątkowych na pojazdach i mieniu ruchomym podejrzanych w postaci pieniędzy. Wobec podejrzanych zastosowano dozory policyjne, zakazy opuszczania kraju oraz poręczenia majątkowe na łączną kwotę 17 000 zł – dodaje Bartosz Wójcik.

Sprawa ma charakter rozwojowy, prokuratura nie wyklucza dalszych zarzutów, a kolejne zatrzymania są kwestią czasu.

12-100932

2016-10-13 17:06:10
(fot. NOSG)

1 komentarz

 1. kazać im spalić to wszytko na raz

Pracapraca.lublin112.pl

  Kursy walut

  • USD 3.7374zł -0.8%
  • GBP 5.2571zł -0.55%
  • EUR 4.5316zł -0.29%
  • CHF 4.1413zł -0.14%

  Polub nas

  Materiały wideo

  Lubelscy policjanci wzięli udział w akcji #GaszynChallenge (wideo)
  Nowe iluminacje świąteczne na Rynku Wielkim w Zamościu (wideo)
  99. Rocznica Bitwy pod Komarowem (wideo)
  W Zamościu trwa 18 Międzynarodowy Festiwal Folklorystyczny EUROFOLK (wideo)
  W Zamościu trwa XIII Zamojski Festiwal Kultury (wideo)

  Co? Gdzie? Kiedy?

  Noc Muzeów w Muzeum Sił Powietrznych w Dęblinie
  Noc Muzeów w Muzeum Narodowym w Lublinie
  Noc Muzeów w Ogrodzie Botanicznym UMCS
  Noc Muzeów w Muzeum Wsi Lubelskiej
  Pokrzywowy Jarmark Lubelski: Królować będą produkty z pokrzywą