Środa, 29 maja 202429/05/2024
690 680 960
690 680 960

Obchody Dnia Niepodległości Ukrainy w Lublinie (PROGRAM)

W 31. rocznicę proklamowania przez Ukrainę niepodległości, w Lublinie odbędą się uroczystości upamiętniające to wydarzenie, a także podkreślające partnerskie relacje łączące nasze miasto z sąsiadem zza wschodniej granicy. W programie obchodów, które odbędą się 24 sierpnia przewidziane jest m.in. podniesienie flag Polski i Ukrainy na lubelskim Ratuszu.

Od momentu wybuchu wojny w lutym tego roku, Miasto aktywnie i na wielu polach wspiera obywateli Ukrainy szukających w Lublinie schronienia przez działaniami wojennymi.

– „Akt Niezależności Ukrainy”, proklamowany ponad 30 lat temu, stał się fundamentem do budowania państwa nie tylko niepodległego, ale też otwartego na dobrosąsiedzkie relacje z Polską. Przez kilka ostatnich dziesięcioleci zacieśniamy więzi partnerskiej współpracy na wielu płaszczyznach instytucjonalnych, ale też pielęgnujemy relacje przyjacielskie. W obliczu kolejnej fali agresji solidaryzujemy się z Ukraińcami walczącymi o wolność i demokrację – idee, które są nam szczególnie bliskie. W te trudne dni udzielamy pomocy humanitarnej naszym miastom partnerskim oraz tysiącom uchodźców, którzy w Lublinie znaleźli bezpieczne schronienie – mówi Krzysztof Żuk, Prezydent Miasta Lublin.

W najbliższą środę (24 sierpnia) o godz. 12.00, nastąpi podniesienie flag Polski i Ukrainy na lubelskim Ratuszu, z udziałem Konsula Generalnego Ukrainy w Lublinie. Po uroczystości, przed Ratuszem wystąpią stypendyści Programu Stypendiów Rozwoju Stowarzyszenia Homo Faber: Yeva Kutsevil (wokal) oraz chór dziecięcy i młodzieżowy pod batutą Halyny Navrotskiej.

Program obchodów z okazji Dnia Niepodległości Ukrainy:

– 11.00 – złożenie wieńców przy pomniku żołnierzy Ukraińskiej Republiki Ludowej na cmentarzu prawosławnym przy ul. Lipowej w Lublinie. Uroczystość organizowana jest przez Towarzystwo Ukraińskie we współpracy z Konsulatem Generalnym Ukrainy w Lublinie oraz Miastem Lublin;
– 12.00 – podniesienie flag Polski i Ukrainy na lubelskim Ratuszu z udziałem Konsula Generalnego Ukrainy w Lublinie;
– 18.00 – Boska Liturgia w Dniu Niepodległości w języku ukraińskim w kościele św. Jozafata, przy ul. Zielonej 3;
– 19.00 – spotkanie na Placu Litewskim, podczas którego między innymi odśpiewany będzie hymn narodowy Ukrainy i utworzony łańcuch solidarności, organizatorem jest Fundacja Kultury Duchowej Pogranicza;
– 19.30 – projekcja filmów krótkometrażowych projektu multimedialnego „Ukrainer” przedstawiających miasta ukraińskie takie jak Mariupol, Siewierodoneck czy Chersoń przed okupacją oraz filmu „Kultura vs wojna – badania terenowe nad wartością kultury w czasie wojny” przygotowanych przez Fundację Kultury Duchowej Pogranicza. Filmy prezentowane będą w Wirydarzu Centrum Kultury w Lublinie.

(fot. lublin112.pl)

33 komentarze

 1. a tu to etatowe kremlboty czy rodzima amatorszczyzna

 2. Policyjny Wywiadowca

  To już jest k***a przesada.

 3. Eksplodujący Dureń

  Za hajs Fajnopolaków baluj!

 4. Znieważenie Flagi Narodowej!
  Kodeks karny przewiduje karę nie tylko za znieważenie tych najważniejszych symboli, ale także innych znaków państwowych. I tak, ten, kto publicznie znieważa, niszczy, uszkadza lub usuwa godło, sztandar, chorągiew, banderę, flagę lub inny znak państwowy, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do roku.

 5. Tu jest POLSKA!

 6. Masakra….Wracać!!!!

 7. Nie no kur.. dość co to ma być jeszcze niech czerwona kalinę albo 3 zwrotkę hymnu zaśpiewają ja pi…. Gdzie ja żyję

 8. Nawet w komentarzach widać że ludzie błędnie myślą że za to może dojść do ostrzału i za wszelką cenę próbują wyciszyć te obchody

Wiadomości z info112