Piątek, 19 kwietnia 202419/04/2024
690 680 960
690 680 960

Obchody Dnia Flagi oraz Narodowego Święta 3 Maja (program)

W poniedziałek 2 maja odbędą się uroczyste obchody Święta Flagi Rzeczypospolitej Polskiej, a we wtorek 3 maja obchody Narodowego Święta Trzeciego Maja. Prezentujemy program wydarzeń o charakterze narodowym.

Święto Flagi Rzeczypospolitej Polskiej (2 maja):

11:00 Uroczyste podniesienie flagi państwowej na maszt przed gmachem Lubelskiego Urzędu Wojewódzkiego
11:35 Przekazanie flagi mieszkańcom Lublina i przejście uczestników obchodów deptakiem przed Ratusz
11:50 Uroczyste podniesienie flagi państwowej na maszt na balkonie lubelskiego Ratusza

Narodowe Święto Trzeciego Maja (3 maja):

9:00 Uroczysta Sesja Rady Miasta Lublin
10:00 Msza Św. w Archikatedrze Lubelskiej w intencji Ojczyzny
11:30 Uroczystości na Placu Litewskim przy Pomniku Konstytucji 3 Maja
13:30 Festyn Trzeciomajowy – uroczysty polonez prowadzony przez Prezydenta Krzysztofa Żuka.

Zmiany w organizacji ruchu w trakcie uroczystości 3 Maja:

Na czas przemarszu uczestników uroczystości, z Katedry na pl. Litewski, ul. Królewska zostanie zamknięta dla ruchu między godz. 11.15 a 11.45. W czasie uroczystości na samym pl.Litewskim od godz. 11 do 15.30 wyłączone z ruchu zostaną:

ul. Kapucyńska na odcinku od ul. Narutowicza do ul. Krakowskie Przedmieście
ul. Krakowskie Przedmieście na odcinku od ul. Kapucyńskiej do ul. Ewangelickiej
ul. 3 Maja na odcinku od ul. I Armii Wojska Polskiego do ul. Krakowskie Przedmieście
ul. Kołłątaja na odcinku od ul. Krakowskie Przedmieście do ul. Peowiaków

Ponadto, na czas przejazdu członków grup historycznych, wstrzymany zostanie ruch na ul. I Armii Wojska Polskiego i ul. Ewangelickiej.


Program uroczystości (kliknij poniżej):

2 maja
3 maja

2016-05-02 07:26:48
(fot. lublin112.pl)

4 komentarze

  1. czy kościół katolicki ma prawo uczestniczyć w tych obchodach? „Papiestwo wobec sprawy polskiej” Otton Beiensdorf – pisze: „Zaskoczony uchwaleniem dnia 3 maja 1791 roku konstytucji, nuncjusz papieski, Saluzzo, natychmiast donosił do Rzymu, że ustawa majowa była zamachem stanu dokonanym przy udziale aprobującego tłumu, a więc miała pozór rewolucji.” Zwracając się do papieża, nuncjusz zalecał wstrzymanie się od sformułowań, które mogłyby pochwalić lub aprobować Konstytucję 3go maja. Nazywał też H.Kołłątaja, St.Staszica i Scypiona Piattolego (osobisty sekretarz króla) „jakobinami i złymi duchami króla.” Kuria rzymska i polski kler obawiali się, że Polacy nie poprzestaną na Konstytucji, lecz pójdą dalej – wzorem rewolucji francuskiej – pozbawią wszelkich funkcji państwowych, zlikwidują przywileje kleru, położą rękę na jego majątku, a księży przeniosą na państwowe pensje. Co już częściowo miało miejsce po uchwaleniu w roku 1789 przez Sejm Wielki ustawy przeznaczającej dochody z diecezji krakowskiej na wojsko polskie. Zaborcy zaś gwarantowali Kościołowi nienaruszalność praw i dóbr. Papież Pius VI dał Rosji zielone światło do wojny z Polską i jej rozbioru, kierując 24.02.1792 r. brewe dziękczynne do Katarzyny II, w którym nazwał ją heroiną stulecia i sławił jej podboje. Wśród nich wymienił pierwszy rozbiór Polski. Katarzyna II zareagowała na Konstytucję, wspierając polskich przeciwników reform, magnatów (ultrakatolicki beton) i dostojników kościelnych, którzy 27 kwietnia 1792 roku zebrali się w Petersburgu (!) i ogłosili manifest unieważniający Konstytucję 3go maja oraz wzywający Rosję do zbrojnej interwencji w Polsce. W celu zatajenia faktu, że spisek zawiązano w Petersburgu manifest opatrzono datą 14 maja i ogłoszono w Targowicy na Ukrainie. Głównymi działaczami spisku byli: Franciszek Ksawery Branicki, Szczęsny Potocki i Seweryn Rzewuski oraz biskupi: Józef Kossakowski, Ignacy Massalski, Wojciech Skarszewski i Michał Roman Sierakowski, który pełnił funkcję naczelnego kapelana konfederacji. Papież Pius VI pobłogosławił targowicę i wyraził życzenie: „aby stworzenie konfederacji stało się początkiem niewzruszonej spokojności i szczęścia Rzeczypospolitej” (ups!). Gdy w nocy z 18 na 19 maja wojska rosyjskie wkroczyły do Polski, stutysięcznej armii carskiej Polska mogła przeciwstawić tylko 50 tys. żołnierzy. Rzym uznał wkroczenie wojsk rosyjskich do Polski za dobra nowinę, gdyż targowica gwarantowała utrzymanie przywilejów kleru, a nawet powierzała mu cenzurowanie książek. Dlatego nuncjusz Saluzzo otrzymał papieskie polecenie nakłonienie króla, aby jak najrychlej do targowicy przystąpił.Pomimo dwukrotnej przewagi liczebnej najeźdźcy, w pierwszej potyczce do jakiej doszło pod Zieleńcami wojska księcia Józefa Poniatowskiego odniosły zwycięstwo. Ale jak to się mówi: „jedna jaskółka wiosny nie czyni”.

  2. a tak z innej beczki co robi ksiądz przed rozdaniem opłatka
    https://www.youtube.com/watch?v=8gpRz6FcFD8

  3. To p. Żuk już barwy zmienia i nie w Czerwonym Pierwszomajowym pochodzie tylko baletów mu się zachciewa 3-go? Jak to to ludzie się lansują dla utrzymania władzy. W Boże Ciało pewnie to i na procesji się pojawi. Za składanie kwiatów w latach 80-tych pod Pomnikiem na Litewskim można było pałą oberwać a przy okazji popłakać od gazu. A teraz? Ci co tego zakazywali w pierwszej kolejności do obchodów się pchają.

    • pewnie tak mu Schetyna kazał, tak samo jak zbieranie urzędników w sobotę do W-wy na pochód KODszewików…

Z kraju