690 680 960

Nowy wariant koronawirusa z wysokim potencjałem mutacji. Omikron może wywołać kolejną epidemię

W Botswanie zidentyfikowano nowy wariant koronawirusa, który zdołał przedostać się do RPA i Hongkongu. Mnogość jego kolców i potencjał do mutacji wywołują poważne zaniepokojenie naukowców z Imperial College London – poinformował australijski portal news.com.au.

Wariant B.1.1529, któremu Światowa Organizacja Zdrowia przypisała w piątek grecką literę omikron, został wykryty 11 listopada w Botswanie. Trzy dni później potwierdzono jego obecność w organizmie pacjenta w RPA. Został także zidentyfikowany u 36-latka, który 13 listopada wrócił z Afryki Południowej do Hongkongu.

– Ogromna liczba kolców wirusa sugeruje, że nowy szczep może stanowić poważny problem – stwierdził dr Tom Peacock z Imperial Colleague of London i dodał, że „B.1.1529 może omijać większość znanych przeciwciał monoklonalnych, co oznacza potencjał tego wirusa do wywoływania nowych epidemii na całym świecie, dzięki wymykaniu się mechanizmom obronnym organizmu.

Nieznany dotąd wariant koronawirusa „mógł wyewoluować podczas przewlekłej infekcji osoby z obniżoną odpornością, prawdopodobnie u nieleczonego pacjenta z HIV/AIDS” – zauważa prof. Francois Balloux, dyrektor Instytutu Genetyki University College London, który swoimi spostrzeżeniami dzieli się z Science Media Center.

Eksperci, choć wyrażają wysokie zaniepokojenie potencjałem nowego szczepu do przechodzenia kolejnych mutacji, zaznaczają, że „trudno przewidzieć, na ile B.1.1529 będzie zdolny do transmisji”. „Może to być na tyle nietypowy w wewnętrznej konstrukcji twór, że okaże się niezbyt przenośny” – komentuje dr Peacock, który równocześnie na Twitterze zaznacza, że „ten wariant wirusa powinien być monitorowany z wyjątkową uwagą”.

Naukowcy podkreślają, że nowe zagrożenie nadchodzi w czasie, gdy wiele państw otwiera swoje granice dla międzynarodowych podróżnych, a Światowa Organizacja Zdrowia informuje, że Europa pozostaje „w mocnym uścisku” pandemii. Prognozy WHO przewidują do 1 marca 2022 roku śmierć kolejnych 2,2 mln osób chorych na Covid-19.

(fot. pixabay.com, źródło: https://naukawpolsce.pap.pl/)

49 komentarzy

  1. Haha kolejny super-groźny wariant, śmiechu warte. Ale ta nazwa jest do bani, nazwa powinna wzbudzać strach, jakiś wirus-Predator zrobilby większe wrażenie na covidianach 🙂 Cóż, chyba potrzebna będzie jednak kolejna dawka szczypawki 😉 Haha jak głupim trzeba być, żeby po 1,5 roku tego cyrku nadal wierzyć w kolejne mutacje, cyferki zgonów, cudowne zniknięcie grypy i innych chorób, szczepionki ratujące życie i szmaty na twarzach 😀 Jak ktoś dobrze napisał – SHOW MUST GO ON! 🙂

  2. Z omikrona do omegi zastało jeszcze 9 liter, także do lat 2022 roku skończy się pandemia, bo zabraknie liter alfabetu greckiego

  3. Wszedłem na źródło, które podajecie i nie znalazłem takiego artukułu do którego się odwołujecie??? Czyżby ktoś dostał odgórnie zadanie straszyć społeczeństwo nowym wariantem pseudowirusa????

  4. A gdzie delta ściema zniknęła szybciej niż się pojawiła hehe

  5. Jaki program antywirusowy poradzi sobie z OMNIKRONEM?

Kursy walut

  • USD 4.4492zł -0.93%
  • GBP 5.461zł 0.08%
  • EUR 4.685zł -0.09%
  • CHF 4.7576zł -0.01%

Polub nas

Materiały wideo

Lubelscy policjanci wzięli udział w akcji #GaszynChallenge (wideo)
Nowe iluminacje świąteczne na Rynku Wielkim w Zamościu (wideo)
99. Rocznica Bitwy pod Komarowem (wideo)
W Zamościu trwa 18 Międzynarodowy Festiwal Folklorystyczny EUROFOLK (wideo)
W Zamościu trwa XIII Zamojski Festiwal Kultury (wideo)

Co? Gdzie? Kiedy?

Mikołajkowe szkolenie dla kierowców w ODTJ
Mikołajki z myślą o seniorach i osobach z niepełnosprawnościami
Zaproszenie na terenowe akcje poboru krwi
A może tak w ostatnim miesiącu roku warto odwiedzić Teatr Muzyczny? Sprawdź!
Mikołajki w VIVO! Lublin