Czwartek, 13 czerwca 202413/06/2024
690 680 960
690 680 960

Nowy taryfikator mandatów obowiązuje już ponad tydzień. Jak prezentują się policyjne statystyki?

Postanowiliśmy sprawdzić, jak prezentują się policyjne statystyki dotyczące kontroli trzeźwości i zdarzeń drogowych w kraju w pierwszym tygodniu stycznia. Czy wizja wysokiego mandatu zrobiła na kierowcach wrażenie? Czy jest mniej wypadków i kolizji niż rok temu w tym samym okresie? Ile zginęło osób na drogach w kraju w ciągu pierwszego tygodnia 2022 roku?

Nowy taryfikator mandatów obowiązuje w Polsce od 1 stycznia. Sprawdziliśmy, czy kierowcy przestraszyli się wizji wysokiej grzywny i czy dzięki temu bezpieczniej jeżdżą. Co więcej policzyliśmy, czy mniej jest kierowców, którzy decydują się prowadzić pojazd po alkoholu.

Jak pokazują policyjne statystyki, w pierwszym tygodniu 2022 roku doszło w kraju do większej liczby wypadków drogowych niż w analogicznym okresie 2021 r. Od 1 do 7 stycznia ubiegłego roku w kraju policjanci odnotowali 254 wypadki drogowe, w których zginęło 35 osób. W pierwszym tygodniu 2022 r. doszło do 282 wypadków, a śmierć poniosło 41 osób. Funkcjonariusze zarejestrowali 285 kolizji w pierwszych siedmiu dniach 2021 r. , zaś w bieżącym roku, w tym samym okresie było ich 316.

W omawianym okresie rok temu mundurowi zatrzymali 1111 kierujących po alkoholu, zaś podczas siedmiu dni 2022 r. wpadło 1426 kierowców prowadzących pojazdy na tzw. podwójnym gazie.

Bardziej miarodajne porównanie będzie można przygotować na podstawie zestawienia danych z dłuższego okresu np. miesiąca czy też I kwartału tego roku. Co więcej, kierowcy muszą się oswoić też ze świadomością nowych grzywien za wykroczenia i być może to sprawi, że w policyjnych statystykach zauważymy znaczny spadek liczby wypadków i kolizji, a także nietrzeźwych kierowców. Póki co, mamy wzrost groźnych zdarzeń drogowych, a także większą liczbę ujawnionych nietrzeźwych kierowców w porównaniu do pierwszego tygodnia 2021 r.

(fot. lublin112.pl)

77 komentarzy

  1. dziwne że więcej mandatów jak 3x więcej psów na drodze,
    ciekawe czy za spowodowanie wypadku na bombach, zapłacą psy, czy już im wolno wszystko nawet łamać przepisy

  2. Nie będzie popełnianych wykroczeń drogowych jak nikt nie będzie miał uprawnień do jeżdzenia. Główka pracuje.

    • Jak nikt nie będzie miał uprawnień to wszyscy zaczną jeździć bez. Z tym narodem jeszcze żaden rząd nie wygrał

Z kraju