Czwartek, 23 maja 202423/05/2024
690 680 960
690 680 960

Nowy mural powstał w Lublinie. Przedstawia zmiany w komunikacji miejskiej

Wczoraj artyści z Francji zakończyli prace nad nowym lubelskim muralem. Powstał on w Centrum miasta.

We wtorek na ścianie budynku przy ul. Peowiaków zakończono prace związane z nowym muralem. Inicjatorem powstania ściennego malowidła jest Zarząd Transportu Miejskiego w Lublinie, który zlecił jego wykonanie firmie Maciej Ignaciuk Theem. Ta zaś zaprosiła do jego namalowania dwóch uznanych artystów z Francji. Dzieło jest specyficznym rodzajem reklamy unijnego projektu „Zintegrowany System Miejskiego Transportu Publicznego w Lublinie”, a jego tematem są zmiany technologiczne jakie zachodzą w transporcie zbiorowym oraz integracja mieszkańców ze środkami komunikacji miejskiej i życiem miasta.

Jak tłumaczy Justyna Góźdź z ZTM-u, zanim artyści rozpoczęli prace, musieli poznać całą tematykę projektu. – Artyści przed przystąpieniem do pracy zostali zapoznani z tematyką i zakresem projektu unijnego, otrzymali również wszelkie materiały pomocnicze takie jak zdjęcia lubelskich trolejbusów i autobusów. Dzięki temu przygotowali autorski projekt artystyczny specjalnie na potrzeby tej realizacji, tak by wspierać elementy życia Lublina, które dają możliwość doświadczania tożsamości miasta – wyjaśnia. Działanie to dało wyjątkowy efekt.

Każdy unijny projekt zakłada, ze po jego zakończeniu należy dokonać szerokiej promocji wykonanej inwestycji. W tym przypadku jest to zakup 100 nowych autobusów, 70 trolejbusów, budowę 26,4 km sieci trakcyjnej i nowej zajezdni trolejbusowej. Całość opiewa na kwotę 464 miliony złotych. Z pewnością tego typu forma reklamy jest znacznie bardziej zauważalna niż np. tradycyjne bilboardy. Dzieło można podziwiać na ścianie kamienicy przy ul. Peowiaków 13.

(fot. ZTM Lublin)
2014-10-01 19:28:10

6 komentarzy

 1. z francji???? to lubelacy już nie potrafią?

 2. Ile płaci ZTM prywaciarzowi za dzierżawę tej ściany ??

  • 1. Nie dowiesz się, choćbyś chciał, ponieważ:
   2. Ten prywaciarz ma imię i nazwisko, imię to Dariusz, nazwisko zaczyna się na P. – facet poza murem ma też i kamienicę za nim stojącą,
   3. Urząd Miasta wynajął w czerwcu tą kamienicę za jedyne pięć milionów złotych rocznie (rzecz jasna z wolnej ręki, bez przetargu).

 3. jakie zmiany technologiczne jak na muralu widac aby dwa stare ikarusy? :O

 4. jak dla mnie to nie przedstawia to coś nic… i nie wygląda to na artystyczną prace. lepiej taniej i fajniej by było gdyby ogłosili konkurs wśród dzieci w przedszkolu.. było by taniej, ładniej, kolorowo i po POLSKU.

 5. Nom dajmy po polsku…Mamy po polsku na 90% murowanych ścian w tym mieście. Cały festiwal słówek na H lub CH. Dzięki.