Niedziela, 26 maja 202426/05/2024
690 680 960
690 680 960

Nowe, elektryczne autobusy dla Kraśnika, już prawie gotowe. Wiosną rozpoczną kursowanie (zdjęcia)

Trzy z czterech zamówionych przez Kraśnik nowych autobusów elektrycznych już zmontowano w fabryce MAN-a. Trwa produkcja czwartego pojazdu. Za kilka tygodni będą już kursować po mieście.

W marcu do Kraśnika zostaną dostarczone nowe autobusy, jakie w ubiegłym roku zamówiło miasto. Najkorzystniejszą ofertę w ogłoszonym przetargu złożył MAN Truck & Bus. I to właśnie w należącej do tego koncernu fabryce w Starachowicach właśnie trwa produkcja pojazdów.

Burmistrz Kraśnika Wojciech Wilk wraz z radnymi oraz przedstawicielami MPK odwiedzili właśnie firmę, aby zapoznać się, na jakim etapie jest realizacja kontraktu. Jednym z pojazdów wykonano także jazdę próbną po Starachowicach. Była to też okazja dla pracowników przewoźnika, na zapoznanie się z ich eksploatacją.

Umowa dotyczy dostawy 4 fabrycznie nowych autobusów elektrycznych, dwóch ładowarek dwustanowiskowych, budowę przyłączy i odnowę infrastruktury na zajezdni oraz przeszkolenie 13 pracowników MPK. Do Kraśnika dostarczone zostaną pojazdy MAN Lion’s City Electric 10,5. Całość ma kosztować ponad 9 mln zł, jednak Kraśnik zapłaci tylko 1,85 mln zł. Resztę środków wyłożył NFOŚiGW.

Będzie to pierwsze miasto w Polsce, po którym kursować ma ten model. Postawiono bowiem na nieco mniejsze pojazdy, gdyż mające 10,5 metra długości. Od standardowych, 12-metrowych autobusów charakteryzują się większą zwrotnością oraz doskonałym zasięgiem dzięki niskiemu zużyciu energii. Zaprojektowano je właśnie z myślą o mniejszych miastach, choć dobrze sprawdzą się też w dużych metropoliach do obsługi linii przebiegających przez ciasne uliczki starówek.

Każdy z nowych autobusów pomieści 85 osób w tym 27 na miejscach siedzących. Są one wyposażone m.in. klimatyzację, ładowarki USB, rampę dla wózków, monitoring, system głosowej zapowiedzi przystanków, monitor LCD oraz oświetlenie LED. Zgodnie z zapowiedziami, w marcu autobusy mają wyjechać na ulice miasta i rozpoczną obsługę poszczególnych linii.

27 komentarzy

  1. „Za parę miesięcy” się ociepli i autobus będzie służył. Zabawa się może zacząć następnej zimy, kiedy globalne ocieplenie nas ominie i te cudeńka zostaną unieruchomione w zajezdniach.

Dodaj komentarz