Nocna burza wyrządziła duże straty w rolnictwie. Część sadów została zniszczona (foto)

Silny wiatr łamał drzewa w sadach, kolejne zaś trwale uszkodził. W niektórych miejscach, szkody wynoszą 90 proc. ogólnej powierzchni sadów. Trwa szacowanie strat.

Burza, która w nocy z poniedziałku na wtorek przeszła nad naszym regionem, wyrządziła szkody nie tylko w budynkach. Silny wiatr uszkodził 15 budynków mieszkalnych i 12 gospodarczych. Wichura łamała konary lub też przewracała całe drzewa. Te spadały zaś na linie energetyczne powodując ich zerwania. W wyniku tego około 2 tys. odbiorców pozostawało bez prądu. Dodatkowo wyładowania atmosferyczne wywołały siedem pożarów. Po północy paliły się stodoły m.in. w Skrzynicach Pierwszych i przy ul. Zadębie w Lublinie oraz budynek gospodarczy w Brzezicach w powiecie świdnickim.

Jednak silne porywy wiatru dały się we znaki również rolnikom. Zwłaszcza tym, którzy posiadają sady owocowe. W gminie Urzędów w powiecie kraśnickim część sadów została zniszczona w 90%. Połamane zostały drzewa, wiele innych jest trwale uszkodzonych, a więc kwalifikują się jedynie do wycięcia. Jak nas poinformowano, tylko w tej gminie zanotowano już zniszczenia na ponad 30 ha, jednak wciąż napływają kolejne zgłoszenia.

W tym roku anomalia pogodowe szczególnie dają się we znaki lubelskim rolnikom. Kilkukrotnie już informowaliśmy o gradobiciach, które niszczyły uprawy, czy też właśnie silnych wiatrach. Sporo strat wywołała też susza. W tym przypadku ucierpiały wszystkie gatunki upraw, zarówno chodzi to o zboża, rzepak, rośliny okopowe jak i ogrodnictwo i sadownictwo. W poszczególnych gminach pracują komisje, których celem jest oszacowanie strat. Poszkodowani rolnicy, u których przekroczyły one 30 proc. średniej rocznej produkcji, mogą liczyć na pomoc finansową państwa, preferencyjne kredyty i inne ulgi.

(fot. nadesłane)

7 komentarzy

 1. może to i lepiej bo znowu była by klęska urodzaju jak w poprzednim roku , jabłek nawet po 20gr nikt nie chciał skupować , jedynie interwencja poratowała bo płacili po 15gr za kg

 2. Palcie więcej w tych swoich kotłach piątej klasy i myślcie że jest OK. Baranki.

 3. PiS stawia na wungiel a rolnicy popierają PiS!

 4. Hahaha dobre sobie pracuja komisje, jesli uprawa została już zebrana z pola nie da się określić strat poniesionych suszą a jak wiemy zniwa były w tym roku juz na początku lipca więc nie wiem co oni szacują, do tego wiele upraw w gminach nie jest objętych susza jak np zboża ozime, rzepak ale wliczają sie do ogólnej średniej rocznej produkcji, innymi słowy odszkodowanie za suszę dostanie pare osób po znajmości najpewnije ci sami z komisjii.

Pracapraca.lublin112.pl

  Kursy walut

  • USD 3.8198zł 0.7%
  • GBP 5.3015zł 0.03%
  • EUR 4.5503zł 0.43%
  • CHF 4.158zł 0.18%

  Polub nas

  Materiały wideo

  Lubelscy policjanci wzięli udział w akcji #GaszynChallenge (wideo)
  Nowe iluminacje świąteczne na Rynku Wielkim w Zamościu (wideo)
  99. Rocznica Bitwy pod Komarowem (wideo)
  W Zamościu trwa 18 Międzynarodowy Festiwal Folklorystyczny EUROFOLK (wideo)
  W Zamościu trwa XIII Zamojski Festiwal Kultury (wideo)

  Co? Gdzie? Kiedy?

  „Rozkopaczew na Off-road-zie”: Trzydniowa impreza o wyjątkowo szczytnym celu
  Komicy wystąpią w Plenerze
  Powitanie wakacji nad zalewem Zimna Woda w Łukowie
  Powitalnie Lata w Krasnymstawie. Na scenie Słowianki, Solaris i Sztywny Pal Azji
  Noc Świętojańska w Jaszczowie. Będzie puszczanie wianków i pokazy ognia